czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Refleksoterapia, czyli akupresura stóp

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Refleksoterapia, czyli akupresura stóp

Wróć do listy artykułów

Akupresura to inaczej terapia dotykiem. Jest to metoda leczenia znana już w starożytnym Egipcie, Azji czy Ameryce Południowej. Rozpowszechniona na cały świat, dotarła również do naszego kraju - na czym właściwie polega i dlaczego ma całe rzesze zwolenników? 

Refleksoterapia, czyli akupresura

Masaż punktowy, polegający na uciskaniu receptorów i zakończeń nerwowych, to właśnie refleksoterapia. Strefy refleksyjne to miejsca na dłoniach, stopach czy twarzy. Odpowiadają one konkretnym narządom wewnętrznym. Najliczniejsze ich zgrupowania znajdują się na stopach – znajduje się w nich ponad 7 tys. zakończeń nerwowych. Stąd popularność i efektywność masażu i ucisku tych części naszego ciała.

Akupresura stóp

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską stopy są mapą całego organizmu. Stymulowanie znajdujących się na nich receptorów poprzez dotyk lub ucisk powoduje lepszy przepływ krwi, a co za tym idzie, dotlenienie, odżywienie i wzmocnienie konkretnych organów wewnętrznych i całego ciała, a także poprawę zdrowia i samopoczucia. 

Jak wygląda masaż?

Refleksoterapia stóp polega na uciskaniu z jednostajną siłą, pod zmiennym kątem określonych stref na stopach. Masowanie odbywa się przy pomocy kciuka, innych palców, kostek, łokci, kolan a nawet stóp.

Masaże lecznicze rozpoczyna stymulacja miejsc zdrowych, chorych i ponownie zdrowych. W przypadku masaży profilaktycznych akupresurze poddawane są całe stopy. Co ciekawe - zdrowy pacjent nie odczuwa bólu podczas stymulacji, jeśli jednak coś mu dolega, uciskanie odpowiedniego punktu będzie się wiązało z dyskomfortem. Diagnozę schorzenia umożliwiają także zmiany skórne w określonych strefach, polegające na wystąpieniu zmian koloru i zrogowaceń naskórka.

Masowanie rozpoczyna się delikatnie, nacisk jest stopniowo zwiększany. Zabieg trwa kilka minut. Refleksoterapia profilaktyczna powinna przebiegać w określonej kolejności. Terapeuta pobudza oczyszczanie krwiobiegu stymulując nerki, moczowód i pęcherz, kolejno uciska strefę głowy, układu trawiennego, na końcu masuje pozostałe strefy.

Za co cenimy refleksoterapię?

Ta metoda leczenia jest skuteczna we wspomaganiu terapii ponad 200 typów schorzeń. Może być pomocna w stanach lękowych i niepokojach, bólach pleców, głowy, migrenie, ale także przy zwyczajnych przeziębieniach lub zaburzeniach ze strony układu pokarmowego.

Refleksoterapii zawdzięczamy:

- przywracanie równowagi organizmowi
- wyciszanie, obniżanie poziomu stresu,
- wzmacnianie układu krwionośnego i wspomaganie pracy serca,
- dotlenianie organizmu,
- detoksykację,
- walkę z bólem,
- wspomaganie odporności.

Refleksoterapia - przeciwskazania

Zachodni specjaliści potwierdzają istnienie powiązań pomiędzy skórą, receptorami, a narządami wewnętrznymi. Wynika z tego, że znana od wieków forma terapii znalazła naukowe uzasadnienie. 

Choć prawidłowo wykonywana refleksoterapia jest bezpieczna, to powinny jej unikać osoby cierpiące na zakrzepicę, cukrzycę, poważne choroby układu krążenia, nowotwory, a także choroby zakaźne, zmiany skórne, skaleczenia skóry oraz żylaki. Nie jest ona również zalecana kobietom w ciąży.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)