czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Rehabilitacja kiedyś i dziś

Dodano 2019-12-05 (komentarzy 0)

Rehabilitacja kiedyś i dziś

Wróć do listy artykułów

Człowiek od zarania dziejów zwracał uwagę na swoje samopoczucie fizyczne. Dzięki dobremu zdrowiu i kondycji, chroniąc się przed urazami i chorobami, mógł sobie bowiem zapewnić dobrobyt.

 

Ćwiczenia mogące mieć realny wpływ na ciało stosowano już 3000 lat p.n.e w Chinach. To tam zaczęto postrzegać masaż, akupunkturę, właściwą technikę oddechową, jako coś, co pomaga powrócić do zdrowia lub to zdrowie zachować. Starożytni Chińczycy zakładali szkoły, aby kształcić lekarzy specjalizujących się m.in. w wadach kręgosłupa. Opracowane tysiące lat temu techniki stosuje się do dziś. W tym samym czasie również w Indiach stosowano podobne metody. Poprawa zdrowia całego ciała to wg Hindusów "Yoga" - połączenie ćwiczeń i medytacji, a także coś, co możemy dziś nazwać pierwowzorem Spa - kąpiele o zmiennych temperaturach lub w parze wodnej. Egipt, jako kolebka kultu pięknego, zdrowego ciała, również wysoko cenił sobie sposoby na zachowanie młodości i urody, w połączeniu ze zdrowiem właśnie. Stosowano ku temu wszelkiego rodzaju masaże, gimnastykę i olejowanie ciała.

 

Średniowiecze zepchnęło wszystkie te wartości na dalszy plan, ale powrót do nich nastąpił stosunkowo szybko, bo w renesansie. To wtedy człowiek i jego zdrowie psychiczne oraz fizyczne znowu nabrały znaczenia. Ćwiczenia fizyczne, wykorzystywane artykuły medyczne traktowano jako formę leczenia. To wtedy Ambroise Pare, francuski chirurg, rozpoczął swoje badania nad znaczeniem rehabilitacji w leczeniu, jak również zainteresował się znaczeniem masażu dla ludzkiego ciała.

 

Słowo rehabilitacja pojawiło się dopiero na początku XX wieku i na ten czas datuje się największy jej rozwój. Samo słowo pochodzi z łaciny i jest połączeniem przedrostka re (powrót) i słowa habilitalis (sprawność). Powrót do sprawności jest wyrażeniem najlepiej opisującym cel rehabilitacji. Pacjent, który decyduje się na taką drogę, jest przez rehabilitanta na nowo uczony utraconych funkcji, a więc rehabilitacja i stosowane w jej czasie działania i artykuły medyczne mają za zadanie przywrócić pacjenta do życia sprzed wypadku, doznania urazu.

 

Rehabilitacja może odbywać się w zależności od preferencji - w szpitalu, sanatorium, specjalnym ośrodku lub w domu. Jej forma również zależy od indywidualnych potrzeb. Przed rozpoczęciem rehabilitacji należy zwrócić uwagę na to, jaki cel chcemy osiągnąć, bo nic tak nie mobilizuje, jak efekty pracy.

 

Warto pamiętać, że im bardziej będziemy zwlekać z rozpoczęciem rehabilitacji, tym bardziej odbije się to na naszym zdrowiu. Niech zdrowie będzie najważniejsze!

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)