czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Reumatyzm stóp - objawy, leczenie i przebieg choroby

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Reumatyzm stóp - objawy, leczenie i przebieg choroby

Wróć do listy artykułów

Choroby reumatyczne stóp najogólniej mówiąc obejmują wszelkie stany zapalne i dysfunkcje ruchowe, które nie powstały w wyniku urazu. Mogą dotyczyć stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. Symptomem wspomnianych schorzeń jest coraz mocniejszy ból, trudności w chodzeniu, sztywność stawów tuż po przebudzeniu. Z czasem pojawiają się bolesne obrzęki i zaczerwienienia. W przypadku poważnych chorób istotnymi objawami są uczucie zmęczenia, gorączka i nagły spadek wagi.

Przyczyny i objawy chorób reumatycznych

Najczęściej wspomniane schorzenia są efektem naszych zaniedbań lub złych nawyków. Jedną z przyczyn jest wieloletnie chodzenie w butach na wysokim obcasie i o wąskich czubkach. 

Gdy nasza stopa ma trudność w zginaniu do góry i prostowaniu, nie możemy stanąć na jej zewnętrznej lub wewnętrznej krawędzi, nie potrafimy podkurczyć palców, gdyż odczuwamy opór - powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Gdy którykolwiek z wymienionych ruchów jest niemożliwy do wykonania, a lekkie uciskanie stawów łączy się z dolegliwościami bólowymi - prawdopodobnie cierpimy na schorzenie reumatyczne.

Znane choroby o pochodzeniu reumatycznym

Najbardziej popularnym schorzeniem jest Rzs - reumatoidalne zapalenie stawów. Atakuje wszystkie stawy, choć we wczesnym stadium zajmuje dłonie i stopy. To choroba autoimmunologiczna, czyli polegająca na walce organizmu z samym sobą. Na dzień dzisiejszy przyczyny powstawania rzs nie są ostatecznie ustalone, choć wiadomo, że genetyka odgrywa tu znaczącą rolę. Jeśli nasi rodzice cierpieli z powodu tej choroby, to my również musimy się liczyć z prawdopodobieństwem jej wystąpienia. Rzs leczy się farmakologicznie. Dotyka ono częściej kobiety, zdecydowanie najwięcej zachorowań przypada na przedział wiekowy 30-60 lat. Rzs atakuje również dzieci przed 16 rokiem życia - mamy wtedy do czynienia z młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów. 

Kolejnym schorzeniem jest zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa. Dotyka ono w głównej mierze sportowców i tancerki, choć nie jest to regułą - osoby chodzące w niewłaściwym obuwiu również mogą stać się ofiarami tej choroby. 

Inną chorobą objawiającą się bólami w okolicy pięty jest zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego. Dolegliwości tej części stopy są wynikiem zbyt długiego chodzenia lub stania. Pięta boli nawet w trakcie spoczynku lub podczas snu. Nie ma skutecznego leku na tę chorobę poza stosowaniem specjalnych wkładek i oszczędzaniem chorej stopy do czasu ustąpienia dolegliwości. 

Osoby starsze bardzo często są zaatakowane chorobą zwyrodnieniową stawów. Powstaje ona na skutek wysychania błony maziowej w stawach, co jest długotrwałym procesem. Problem dotyczy najczęściej osób o dużej nadwadze, których stopy są mocno obciążone. Z czasem dolegliwości bólowe mogą całkowicie uniemożliwiać chodzenie. W niektórych przypadkach jedynym ratunkiem może się okazać wszczepienie protez w miejsce zniszczonego stawu.

Czy chorób reumatycznych można skutecznie unikać?

Spora część tego typu schorzeń ma podłoże genetyczne lub jest wynikiem starzenia się organizmu. Najważniejsza jest jednak profilaktyka polegająca na zdrowym odżywianiu, unikaniu nadwagi, zażywanie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Stóp i stawów nie należy nadmiernie obciążać, a na zmiany reagować jak najwcześniej. W terapii chorób reumatycznych bardzo ważna jest również rehabilitacja.
 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)