Dodano 2018-01-30 (komentarzy 0)
Sen to zdrowie – melatonina i jej właściwości
Wróć do listy artykułówJak długo człowiek może wytrzymać bez snu? Szacuje się, że już po ośmiu dniach bezsenności narządy wewnętrzne człowieka odmawiają posłuszeństwa, a więc taki permanentny brak snu doprowadza do zgonu. Już jedna nieprzespana noc pogarsza funkcjonowanie organizmu. Pierwszym oczywistym objawem jest zmęczenie, problem z koncentracją, myśleniem, występują też bóle stawów. Zdrowy sen regeneruje melatonina, która wytwarzana jest przez szyszynkę. Substytut tego hormonu dostępny jest bez recepty w każdej aptece. Melatonina działania ma pozytywne, jak i negatywne – jeśli stosuje się ją zbyt długo i nieostrożnie.
Melatonina – co to takiego?
Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Poprawia nie tylko jakość i długość snu, ale też wpływa pozytywnie na procesy biologiczne, takie jak starzenie się, a także jest silnym przeciwutleniaczem.
Znana jest przede wszystkim jako lekarstwo na sen. Melatonina działanie dodatnie ma na długość i jakość snu. To dzięki niej odpoczywamy, regenerujemy umysł, układamy pamięć i myśli. Regeneruje się samoistnie w prawidłowy sposób, on ile przestrzegamy pewnych zasad: kładziemy się spać o podobnych godzinach, śpimy 6-8 godzin dziennie, przesypiamy noc i nie pracujemy do późna. Niestety problem ze snem ma dość spora część populacji. Wpływa na to coraz starszy wiek, gdyż z upływem lat dochodzi do zwapnienia szyszynki. Niestety, niejednokrotnie sami doprowadzamy do ujemnego stanu melatoniny w organizmie. Stres, używki – przede wszystkim nikotyna, zarywanie nocy przed komputerem, częste podróże związane ze zmiana stref czasowych – to wszystko obniża poziom melatoniny. Jej brak powoduje chroniczne zmęczenie, apatię, rozdrażnienie, a nawet depresję. Sen to zdrowie, jego brak – nawet jednodniowy – ma swoje negatywne skutki.
Lekarstwo na sen
Melatonina działanie ma podstawowe - zapewnia zdrowy sen, długi i głęboki, podczas którego organizm może się zregenerować. Na krótkotrwałe problemy ze snem wymyślono substytut tego hormonu, melatoninę w tabletkach lub syropie, która dostępna jest w aptekach bez recepty. Przede wszystkim polecana jest osobom starszym, które bardzo często mają problemy ze snem, bądź sen ten jest niewystarczający. Melatonina polecana jest także osobom podróżującym przez różne strefy czasowe. Te powinny już dwa dni przed planowaną podróżą zacząć zażywać melatoninę, by potem łagodnie wejść w zmiany czasu, które negatywnie wpływają na sen.
Melatoninę w tabletkach powinno stosować się krótkotrwale, gdyż jej częste zażywanie może powodować problemy z fazą REM, która odpowiada za regenerację, a jej brak będzie powodował rozdrażnienie i zmęczenie.