czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Skalpel podologiczny

Dodano 2021-08-16 (komentarzy 0)

Skalpel podologiczny

Wróć do listy artykułów

Czym jest podologia?

 

Podologia jest dosyć młodą, ale bardzo szybko rozwijającą się dziedziną, które polega na medycznej pielęgnacji stóp. Powstała od zabiegu pedicure, ale stanowi bardziej zaawansowaną i medyczną jego formę. Praca podologa polega na niwelowaniu nabytych lub wrodzonych zniekształceń palców jak również całych stóp. 

 

Do gabinetu podologicznego zgłaszają się osoby chorujące na cukrzycę, osoby starsze, oraz takie, które posiadają wrastające paznokcie, bolesnymi odciskami i nagniotkami. Podolog także zajmuje się chorobami stóp podłożu grzybiczym, wirusowym i bakteryjnym. Dodatkowo podolog zwraca uwagę na pojawiające się zmiany rogowe oraz płytek paznokciowych, ponieważ u większości osób są one wynikiem złego ustawienia stóp. Podolog musi posiadać różne akcesoria, takie jak skalpel — wyrób medyczny z certyfikatem. 

 

Skalpel podologiczny do zabiegów podologicznych — ważne narzędzie w gabinecie

 

Aby realizować wszystkie wyżej wspomniane zabiegi, w gabinecie podologicznym nie może zabraknąć różnych specjalistycznych produktów. Zalicza się do nich np. hebelek, ścinak czy drewniana tarka do stóp. Skalpel podologiczny to niezbędne narzędzie w gabinecie podologa, który używany jest do pozbycia się na przykład brodawek, odcisków czy nagniotków na stopach, czy w celu pozbycia się zrogowacenia.   

 

Skalpel podologiczny to produkt jednorazowy, który pakuje się w sposób sterylny. Występuje on w kilku rozmiarach, dlatego bez problemu podolog dobiera go do potrzeb pacjenta. Skalpel musi posiadać najwyższą jakość wykonania oraz być zrobiony w zgodzie z certyfikatami CE.  Takie narzędzia zawsze należy poddać uprzedniej dezynfekcji. 

 

Skalpel posiada także specjalne rączki, które są produktem wielorazowym i można je poddawać sterylizacji. Jest to dosyć ważne, ponieważ w ten sposób mamy pewność, że narzędzie posłuży przez długi czas.

 

Dłuta podologiczne wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu mogą być one stosowane na każdym kliencie, ponieważ nie wywołują alergii. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, w zależności od potrzeb użycia. Łączą one bowiem w sobie zarówno zalety skalpela, jak i wklęsłego dłutka, ale należy pamiętać o ich sterylizacji. Ważne jest również zwracanie szczególnej uwagi na temat informacji zapisanych na opakowaniach takich narzędzi. Szybka dostawa pozwala na przyjmowanie wielu pacjentów bez obaw o brak narzędzi.

 

Skalpel podologiczny jest to bardzo podobne narzędzie do dłutka podologicznego, ale ma zupełnie inne zastosowanie. Przy jego pomocy podolog może szybko i bezpiecznie pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Skalpele podologiczne są narzędziami jednorazowymi, nie mogą być używane dwukrotnie. Na rynku obecnie znajdują się dwa typy skalpeli podologicznych.

 

Pierwszym z nich jest końcówka jednorazowa mocowana na uchwyty ze stali nierdzewnej.  Dzięki dużej gamie rozmiarowej, można dobrać odpowiednią długość i szerokość skalpela w zależności od potrzeb. Najczęściej są one pakowane po 100 sztuk, a każdy z nich jest sterylnie zapakowany. Końcówki jednorazowe są mocowane na uchwyty do skalpela, które można sterylizować i używać wielokrotnie, ale zawsze należy przechowywać w sterylnych warunkach. 

 

Drugi typ skalpele jednorazowe z plastikową rączką. Występują one w postaci gotowych narzędzi podologicznych, czyli plastikowej rączki z zamontowanym już na niej skalpelem. Takie narzędzie zapakowane jest w specjalne sterylne opakowanie. Po użyciu cały skalpel wrzuca się do pojemnika na odpady medyczne. Taka forma skalpela jest bardziej bezpieczna, ponieważ nie trzeba montować końcówki na uchwycie. W ten sposób nie ma ryzyka rozcięcia się podczas tej czynności. Występują w różnych rozmiarach.

 

Jak mieć ładne i zdrowe paznokcie?

 

Paznokcie u nóg wydawać by się mogło, że są dosyć wymagające, ale nic bardziej mylnego. W ich przypadku mniej znaczy więcej. To znaczy, że im mniej ingerujemy w płytkę paznokcia, tym lepiej dla naszego zdrowia i wygody. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową długość paznokci. Obcinaj je regularnie i nie dopuszczamy do tego, aby były zbyt długie. Dłuższe paznokcie obijają się o buty, a w efekcie osłabia się jego struktura, a co za tym idzie, są bardziej kruche i łamliwe. Poza tym w niektórych przypadkach mogą powodować odciski i obtarcia na palcach. 

 

Przed przystąpieniem do obcinania paznokci u nóg, należy namoczyć je w wodzie, może być sól lub specjalny środek zmiękczający paznokcie. Po namoczeniu i dokładnym wytarciu stóp, można przejść do procesu obcinania. Paznokci nie należy obcinać tuż przy skórze, ponieważ może dojść do skaleczenia. Najważniejsze to nadawanie prostego kształtu, tak aby uzyskać kształt bardziej kwadratowy niż półokrągły. Boków paznokcia również nie obcinamy i nie zaokrąglamy, można jedynie spiłować lekko boki, aby nie były zbyt ostre. Tak obcięte paznokcie pozwalają na uniknięcie problemu z wrastającymi paznokciami. Dodatkowo podczas domowej pielęgnacji stóp pamiętaj o odsunięciu skórek (jeśli masz taką potrzebę), nie wycinaj ich samemu. Lepiej zostawić je specjaliście w salonie kosmetycznym lub podologicznym.

 

Jeśli wolisz używać pilnika, to pamiętaj o tym, aby robić to krótkimi ruchami, w jedną stronę. Najlepiej sprawdzają się pilniki papierowe, bądź szklane. Pilnik metalowy osłabia paznokcie, więc lepiej z niego zrezygnować. 

 

Aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, możne je dodatkowo utwardzić. Żele do paznokci pomagają utrzymać ładne i zdrowe paznokcie, a także lakiery hybrydowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Pamiętaj jednak, aby wykonywać taki zabieg tylko w sprawdzonych salonach.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)