czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Sposoby na wrastające paznokcie czyli metody korekcji wrastających paznokci

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Sposoby na wrastające paznokcie czyli metody korekcji wrastających paznokci

Wróć do listy artykułów

Jednym z pierwszych objawów bolesnego schorzenia, jakim są wrastające paznokcie jest niewielki obrzęk, zaczerwienienie i ból występujący w miejscu, w którym krawędź płytki styka się z tkankami ją otaczającymi. Nieprawidłowo rosnący paznokieć rozpiera delikatne miejsca stojące mu na drodze, podrażnia wał około paznokciowy, w efekcie czego dochodzi do narastania bólu i powstania stanu zapalnego.

 

Jak dochodzi do wrastania paznokci?

 

Schorzenie to może być spowodowane wrodzoną skłonnością do zawijania bądź wkręcania się paznokci np. gdy mają one naturalnie rurkowaty kształt. W większości przypadków dolegliwość ta dotyka nas w związku z urazami mechanicznymi, nadmiernym uciskiem wywieranym na płytkę podczas uprawiania sportu, doborem nieodpowiedniego obuwia, a także z powodu deformacji ortopedycznych powodujących nieprawidłowe ustawienie palców. Zdarza się także, że nieumiejętnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, takie jak zbyt drastyczne skracanie paznokci, wycinanie ich bocznych krawędzi i nadawanie im półokrągłego kształtu prowadzą do patologicznych zmian w obrębie płytki.

 

Metody postępowania w przypadku wrastania paznokci

 

Co powinniśmy zrobić, gdy obserwujemy u siebie symptomy tego bolesnego schorzenia? Przede wszystkim musimy jak najszybciej zareagować, gdyż czas w tym przypadku działa na naszą niekorzyść. Nie należy działać na własną rękę, gdyż wszelkie domowe sposoby najzwyczajniej w świecie nie działają, a nawet w 99% przypadków przyczyniają się do pogorszenia stanu naszej płytki. Specjaliści radzą jak najszybciej udać się do specjalisty - możemy wybierać pomiędzy podologiem, a chirurgiem. 

 

Co zaproponuje chirurg?

 

Zabiegi chirurgiczne w obrębie wrastających paznokci są dość inwazyjne i w głównej mierze polegają na usunięciu, czyli zerwaniu chorej płytki. W niektórych przypadkach wykonywane jest cięcie w zmienionym chorobowo miejscu sięgające dość głęboko. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Dość bolesne otwarte rany wymagają rekonwalescencji i czasowego wyłączenia z codziennej aktywności. Zdecydowanym minusem zabiegów chirurgicznych jest ich głęboka ingerencja w strukturę paznokcia. Nie dają nam one też gwarancji, że przypadłość zostanie skutecznie wyleczona i nowy paznokieć nie będzie wrastał w przyszłości. Niekiedy pacjenci skarżą się, że nacięcie uszkadza macierz paznokcia, bywa, że odrastający paznokieć nie wygląda estetycznie, a zdarza się, że nie odrasta w ogóle. Na niekorzyść przemawia też ból pooperacyjny i długi okres rekonwalescyjny. Co zrobić, gdy tego typu terapia nam nie odpowiada? Alternatywą jest wizyta w gabinecie podologicznym.

 

Podologia a wrastające paznokcie

 

Co zaproponuje nam podolog, gdy zgłosimy się do niego z wrastającym paznokciem? Do wyboru mamy wiele metod walki z tym wyjątkowo nieprzyjemnym schorzeniem, każda jest indywidualnie dobierana do konkretnego przypadku. Przede wszystkim jednak każdy ze sposobów jest mniej inwazyjny od zabiegów chirurgicznych, nie ingeruje w strukturę paznokcia, powoduje natychmiastowe ustąpienie bólu i nie wiąże się z rekonwalescencją wymagającą rezygnacji z dotychczasowego trybu życia. Większość zabiegów podologicznych polega na wyprostowaniu istniejącego paznokcia, by zmianie uległ jego nieprawidłowy kształt. Przynosi to satysfakcjonujące wyniki i eliminuje ryzyko nawrotów choroby w przyszłości.

 

Nowoczesne podejście do naszych stóp

 

Podologia stawia na trafną i wczesną diagnostykę, która pozwala szybko i skutecznie uwolnić pacjenta od cierpienia. W przypadkach łagodnych niekiedy wystarczy zaopatrzyć bolące miejsce przy pomocy tamponady. Opatrunki nasączane specjalnym środkiem i łagodzące stan zapalny ograniczają wrastanie paznokcia - bywają też łączone z innymi metodami. Pacjent po odpowiednim przeszkoleniu może sam zmieniać je w domu.

 

Kolejnym sposobem terapeutycznym jest stosowanie rurek Sulci Protector. Są to specjalnie przecięte wzdłuż plastikowe rureczki, które zakłada się w miejscu kontaktu wrastającej krawędzi z tkankami miękkimi. Ogranicza to wrastanie, separuje drażniący tkanki miękkie paznokieć i wytwarza przestrzeń dla odrastającej płytki. Metoda ta również sprawdza się w mniej zaawansowanych przypadkach. Rurki zakładane są na stałe.

 

Jeśli specjalista podolog uzna, że wyżej wymienione metody nie przyniosą oczekiwanego skutku - zleci założenie klamer ortonyksyjnych. Najprostszą ich odmianą są naklejane na paznokieć paski wykonane z tworzywa sztucznego, metalu lub włókna szklanego. Metoda ta znajduje zastosowanie przy paznokciach o dość delikatnej płytce np. u dzieci. Polega na wyprostowaniu paznokcia aż do osiągnięcia wymaganego kształtu. Nie stosuje się jej w przypadku występowania stanu zapalnego.

 

W bardziej zaawansowanych przypadkach podologia zaleca zakładanie klamer, które wyciągają krawędzie paznokci z wałów okołopaznokciowych przy pomocy specjalnych zakończeń wykonanych z drutu. Klamry druciane bywają 1-, 2-, lub 3- częściowe. To bardzo nowoczesna metoda terapii ciesząca się sporą popularnością ze względu na wysoką skuteczność, nieinwazyjność i bezbolesność. Podolog musi umiejętnie dobrać rodzaj klamry, wybrać miejsce jej założenia i siłę nacisku wywieraną na paznokieć. Co 4 - 8 tygodni konieczna jest kontrola w celu korekcji klamry zgodnie z wzrostem paznokcia i zmianą jego kształtu. Bywa również, że zakładana jest nowa klamra dostosowana do nowego kształtu paznokcia.

 

Urządzeniami podologicznymi znakomicie sprawdzającymi się w korekcji wrastających paznokci są Kostka Arkady i Rekonstruktor. Te specjalistyczne mechanizmy unoszą krawędzie paznokcia i ustawiają je w pożądanej pozycji. Paznokieć jest następnie zalewany masą akrylową, która pozwala zachować jego prawidłowy kształt na stałe. Metoda ta jest wprawdzie nieco bolesna, ale daje znakomite efekty.

 

Wrastające paznokcie są popularnym schorzeniem. Wiele osób musi przez nie rezygnować z normalnego życia i poddawać się bolesnym zabiegom chirurgicznym. Rozwój nauki i techniki pozwala nam jednak dokonać wyboru pomiędzy różnorakimi metodami leczniczymi. Warto wiedzieć, czego możemy wymagać od specjalistów, by domagać się od nich jak najbardziej skutecznych i jak najmniej inwazyjnych metod leczenia.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)