czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Stopa cukrzycowa - objawy, leczenie i profilaktyka

Dodano 2017-06-13 (komentarzy 0)

Stopa cukrzycowa - objawy, leczenie i profilaktyka

Wróć do listy artykułów

Cukrzyca, która nazywana jest jedną z chorób cywilizacyjnych, to bardzo niebezpieczne schorzenie, siejące spustoszenie w organizmie. Jest zaburzeniem metabolizmu polegającym na niedostatku insuliny, co skutkuje podwyższonym poziomem cukru we krwi, czyli hiperglikemią. Taki stan niszczy strukturę naczyń krwionośnych i nerwów. Wpływa to negatywnie na kondycję całego organizmu, ale w głównej mierze jest przyczyną trudno gojących się ran i zaburzeń czucia. Jednym z najbardziej popularnych powikłań tej choroby jest zespół stopy cukrzycowej, którego bezpośrednią przyczyną są patologiczne zmiany w układach naczyniowym i nerwowym.

Charakterystyczne objawy stopy cukrzycowej

Uszkodzone nerwy prowadzą do konsekwencji, jakimi są zanik mięśni i różnego rodzaju deformacje stopy. Niekorzystne zmiany w układzie nerwowym to upośledzenia czucia dotyku, wrażliwości na ból i zmiany temperatury. W związku z powyższym stopa cukrzyka jest często narażona na różnorakie urazy z powodu nieprawidłowego ustawienia lub braku reakcji na bodźce. Chorzy - często osoby w podeszłym wieku mogą mieć poważne problemy z zauważeniem urazu i jego prawidłowym opatrzeniem. Należy również wspomnieć o tym, że cukrzyca często objawia się także znacznym pogorszeniem wzroku, co w duecie z zaburzeniami czucia może stanowić bardzo niebezpieczną przyczynę rozwijającego się stanu zapalnego na stopie. Upośledzenie ukrwienia to powód trudnego gojenia się ran, stąd łatwo do powstawania owrzodzeń i zakażeń. Skóra nie jest właściwie zaopatrywana w składniki odżywcze, nie ma zatem pełnej zdolności do regeneracji i dodatkowo wykazuje wzmożoną podatność na urazy. Choroba w zaawansowanym stadium prowadzi niekiedy do powstania zgorzeli, martwicy tkanek, a nawet amputacji stopy.

Czy można skutecznie zapobiec powstawaniu stopy cukrzycowej?

Osoby cierpiące z powodu cukrzycy to jedna z grup pacjentów, którzy powinni być pod stałą opieką specjalistów z dziedziny podologii. Zaleca im się jak najczęstsze dokładne oglądanie stóp, najlepiej, żeby pomagała im w tym druga osoba, która oceni stan skóry w miejscach trudno dostępnych.

Ważne jest zarówno monitorowanie przestrzeni pomiędzy palcami, jak i pod podeszwą. Szczególnie osoby starsze lub niedołężne, które nie są w stanie samodzielnie dokonać tego typu obserwacji, powinny korzystać z pomocy opiekuna lub zgłosić się do gabinetu podologicznego.

Poza badaniem fizykalnym, podolog ma obowiązek udzielić choremu wszelkich niezbędnych informacji dotyczących właściwej pielęgnacji stóp, które znajdują się w grupie ryzyka zagrożonej nawet amputacją. Wszelkie błędy lub złe nawyki higieniczne mogą stanowić poważną przyczynę wystąpienia istotnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet w konsekwencji prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia.

Jak dbać o stopy cukrzyka?

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad powinno wejść w krew osobom chorującym na cukrzycę, mają one istotny wpływ na stan ich stóp. Należą do nich:

1. Regularna pielęgnacja stóp, codzienne mycie w wodzie o temperaturze do 37 stopni.

2. Każdą kąpiel powinno kończyć dokładne wycieranie, szczególnie przestrzeni między palcami.

3. Bardzo istotne jest codzienne nawilżanie skóry stóp specjalnie dobranym kosmetykiem nawilżającym - kremem lub balsamem. Należy pamiętać, że aplikacja preparatu powinna omijać okolice między palcami - one bezwzględnie muszą pozostawać suche. 

4. Z zabiegami i myciem nie należy również przesadzać. Zbyt częste mycie lub zażywanie kąpieli o zbyt wysokiej temperaturze może skutkować naruszeniem bariery lipidowej naskórka, jego przesuszeniem, co stanowi poważny powód urazów i wnikania drobnoustrojów.

5. Obuwie powinno być starannie dobrane w zależności do kształtu i rozmiaru naszej stopy. Nigdy za wąskie, zawsze z szeroką częścią przednią. Warto zwrócić uwagę, by wewnętrzna wyściółka była gładka i nie posiadała żadnych nierówności prowadzących do powstania otarć, nagniotków, czy odcisków.

6. Stopom należy zapewnić odpowiednią wentylację, nie przegrzewać, szczególnie zimą. Stąd wniosek, że buty powinny być wykonane z tworzyw oddychających, a skarpety najlepiej z naturalnych włókien. Należy również pamiętać o codziennej zmianie skarpetek i wyborze takich, które nie posiadają szwów drażniących skórę.

7. Bardzo istotne jest także prawidłowe obcinanie paznokci u stóp. Zbyt krótkie skracanie, podcinanie bocznych krawędzi, używanie zbyt ostrych narzędzi do manicure może spowodować szereg niebezpiecznych dla cukrzyka schorzeń, takich jak, wrastające, wkręcające paznokcie. Najlepiej tego typu zabiegi zlecić specjaliście. W razie jakichkolwiek urazów należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Zaniedbanie stopy cukrzycowej może się skończyć nawet amputacją, dlatego trafna diagnoza schorzenia, obserwacja, leczenie wszelkich ran stopy i regularne wizyty w gabinecie specjalisty są bardzo ważne. Należy również bezwzględnie przestrzegać zaleconej diety. Tylko ona gwarantuje wyrównanie metaboliczne, oraz że wpływ hiperglikemii na naczynia i nerwy będzie ograniczony. Nowe rany należy jak najszybciej zaopatrzyć. Każdy chory musi sobie zdać sprawę, że jego stopy muszą już zawsze być objęte staranną troską.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)