czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Supinacja i pronacja - czym są?

Dodano 2017-05-23 (komentarzy 0)

Supinacja i pronacja - czym są?

Wróć do listy artykułów

Pronacja i supinacja to określenia dotyczące sposobu, w jaki nasza stopa styka się z podłożem. Jeżeli opiera się na zewnętrznej krawędzi, mamy do czynienia z supinacją, a jeśli na wewnętrznej - z pronacją. Istnieje też stopa naturalna, która ma ciężar rozłożony równomiernie na całej swojej podeszwie. Wysokość podbicia jest zazwyczaj związana ze wspomnianymi rodzajami stopy. Niskie występuje przy pronacji, a wysokie przy supinacji. Podbicie średniej wysokości oznacza zwykle, że stopa jest zbudowana prawidłowo. 

Pronacja i supinacja a kontuzje 

Zwykle o niewłaściwej pronacji lub supinacji dowiadujemy się w związku z dolegliwościami stóp. Zbyt wysokie lub niskie podbicie może sprawić, że podczas intensywnego wysiłku puchną nam kostki, częściej też mamy do czynienia ze skręceniami, gdyż niewłaściwe podbicie stopy prowadzi do rozluźnienia stawów. Na dyskomfort w postaci pieczenia w podeszwie, skurczów i ucisku w palcach skarżą się najczęściej biegacze, których stopy są narażone na spore przeciążenia. Dodatkowo często występuje szybkie zmęczenie stóp, a na ich powierzchni tworzą się pęcherze i odciski. Paznokcie mają tendencję do wrastania, a na piętach tworzą się ostrogi.

Sprawdź, jaką masz stopę

Woda i czysta kartka papieru pozwolą Ci sprawdzić, jaki typ stopy posiadasz. Zmoczoną stopę stawiamy na kartce i oglądamy jej ślad. Prawidłowa - neutralna, daje odcisk, na którym widać całą podeszwę z dużym wgłębieniem w jej środkowej części. Jeśli wgłębienie nie występuje, może to oznaczać niskie sklepienie i płaskostopie oraz za dużą pronację. Gdy między palcami a piętą widać bardzo wąskie połączenie, oznacza to, że mamy do czynienia z wysokim podbiciem i supinacją.

Drugą metodą jest obejrzenie starego obuwia od spodu. Przy prawidłowej pronacji podeszwa będzie najmocniej wytarta w dwóch miejscach - na zewnętrznej stronie pięty i w środkowej części przodu. Przy nadmiernej pronacji najsilniej wytarte będą wewnętrzne krawędzie podeszwy, a przy za dużej supinacji - jej zewnętrzna część.

Dlaczego typ naszej stopy jest ważny?

Po co nam wspomniane analizy budowy i kształtu stopy? Jeśli występuje u nas nadmierna pronacja, polegająca na ruchu do wewnątrz, krok ulega destabilizacji. Może to prowadzić do zmian w budowie stawu kolanowego i biodrowego, skutkować bólem piszczeli podczas biegania lub marszu. Delikatne przechylenie jest jak najbardziej wskazane, gdyż pozwoli zamortyzować siłę uderzenia stopy o ziemię i dopasować się do nierówności gruntu. Kąt właściwego odchylenia jest związany z naszym wzrostem, wagą, czy wielkością stopy. 

Supinacja, odwrotnie niż pronacja, to ruch odchylający stopę na zewnątrz. Ciężar ciała jakby przetacza się po jej zewnętrznej krawędzi. Najczęstsza kontuzja pronatorów to skręcenie stawu skokowego w związku z brakiem właściwej amortyzacji stopy.

Co istotne, nasze tendencje do pronowania lub supinowania mogą się zmieniać. Jeśli jesteśmy w ciąży, mamy nadwagę, czy chodzimy w źle dobranym obuwiu - wpływamy na mechanikę stopy. Nawet w związku ze zmianą tempa naszego biegu lub marszu możemy się liczyć z powstawaniem czasowych różnic w sposobie ułożenia stopy.

Jak zaradzić nadmiernej pronacji lub supinacji?

Wspomniane problemy w głównej mierze dotykają biegaczy - muszą oni sobie radzić z problemem stosując odpowiednie obuwie lub wkładki. Buty należy dobrać nie tylko do stopy, ale także podłoża na którym trenujemy. Na rynku są dostępne specjalne buty sportowe dla pronatorów lub supinatorów. Pierwsi muszą walczyć z nadmiernym nawracaniem stopy - drudzy powinni stosować wkładki amortyzujące. Należy zachować umiar, gdyż nadmierna amortyzacja również jest niekorzystna dla ruchu wykonywanego przez stopę. Szczupli supinatorzy mogą biegać w butach dla osób ze stopami neutralnymi. Dobre efekty daje także zmiana techniki biegu, wzmacnianie mięśni nóg, chodzenie boso po specjalnych matach z kolcami, żwirku, czy po trawie.

 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)