czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Taboret medyczny do każdego gabinetu

Dodano 2020-02-18 (komentarzy 0)

Taboret medyczny do każdego gabinetu

Wróć do listy artykułów

Taboret medyczny w gabinecie lekarskim czy zabiegowym to dla wielu lekarzy i pielęgniarek podstawowy mebel służący do siedzenia podczas wykonywanych zabiegów czy badań. Jego konstrukcja, choć prosta, w każdym elemencie uwzględnia pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo wymagane w placówkach medycznych.

 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając taborety medyczne do różnego rodzaju gabinetów i jakie funkcje, cechy i materiały powinny uwzględniać najwyższej jakości taborety medyczne?

 

Taboret medyczny – funkcjonalność przede wszystkim

 

Ze względu na rolę, jaką odgrywa w gabinecie medycznym pozornie prosty taboret, jego funkcjonalność nie powinna ograniczać się jedynie do wygodnego siedziska. Dostępne w ofercie U.B.M. KOTASIŃSKA taborety medyczne to w pełni ergonomiczne, wygodne i przystosowane do różnego rodzaju gabinetów siedziska stworzone z myślą o łatwej i komfortowej pracy lekarzy i pielęgniarek.

Kółka ułatwiające poruszanie taboretu po gabinecie nawet w pozycji siedzącej, możliwość regulacji wysokości siedziska umieszczona w podstawie taboretu czy praktyczna podstawa dla podparcia stóp podczas dłuższych zabiegów w pozycji siedzącej to tylko niektóre z funkcji poprawiających komfort korzystania z taboretu w gabinecie medycznym.

 

Regulacja wysokości siedziska bez użycia rąk jest pośród wymienionych wyżej funkcji jedyną, której rola nie ogranicza się wyłącznie do ułatwienia życia lekarzy i pielęgniarek. Uniknięcie zastosowania manualnej regulacji wysokości siedziska w niektórych modelach taboretów medycznych zostało wykorzystane po to, by znacząco zmniejszyć ryzyko krzyżowego przenoszenia bakterii z taboretu na narzędzia wykorzystywane podczas zabiegu.

 

Lekarz czy pielęgniarka pracujący w rękawiczkach musieliby za każdym razem zdjąć rękawicę, wyregulować wysokość siedziska ręcznie, a następnie założyć świeżą parę sterylnych rękawiczek przed przystąpieniem do dalszej pracy. Nowoczesna konstrukcja z automatyczną regulacją siedziska pod stopą całkowicie eliminuje taką procedurę.

 

Maksymalny komfort pracy na taborecie medycznym

 

Niektórzy lekarze i pielęgniarki korzystający w gabinetach z dedykowanych taboretów medycznych spędzają na nich w ciągu dnia wiele godzin. Ze względu na wygodę pracy taboretu nie można zastąpić jednak większym krzesłem z oparciem czy podłokietnikami, dlatego też producenci mebli medycznych coraz bardziej starają się wprowadzić ergonomiczne i wygodne rozwiązania także w obrębie prostych siedzisk taboretów medycznych.

 

Przykładem mogą tu być modele z serii ERGO wspomnianej wcześniej marki U.B.M. KOTASIŃSKA – ich konstrukcja została zaprojektowana tak, by przy dłuższej pracy w pozycji siedzącej na taborecie utrzymanie prawidłowej postawy i uniknięcie niekorzystnego skrzywienia kręgosłupa było jak najmniejsze. Wygodne siedzisko to podstawa solidnego taboretu medycznego.

 

Taborety medyczne a standardy bezpieczeństwa i jakości w szpitalach

 

Wszystkie stosowane w gabinetach i placówkach medycznych meble powinny spełniać najwyższe standardy higieny, jakości i bezpieczeństwa. Wymagania te obowiązują więc także w przypadku taboretów medycznych, które poza pełną funkcjonalnością i gwarancją komfortu lekarza podczas pracy muszą zapewniać pełne bezpieczeństwo dla lekarza i pacjentów.

 

Duże znaczenie odegra tu więc sama konstrukcja taboretu oraz materiały wykorzystane do jego produkcji – taborety medyczne powinny być łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków chemicznych oraz skonstruowane tak, by nie stanowiły łatwego siedliska dla bakterii.

 

Aby zachować standardy czystości i sterylności, przy wykonywaniu siedziska taboretów medycznych unika się szwów, a materiał wykorzystany na tapicerkę jest wodoodporny, łatwo zmywalny i zabezpieczony przed szkodliwym działaniem chemicznych środków dezynfekujących.

 

W ramach dbałości o pełne bezpieczeństwo użytkowania taboretów medycznych w różnego rodzaju gabinetach lekarskich, obok odpowiednio dopasowanej tapicerki siedziska producenci muszą zadbać także o jakość wykonania metalowych elementów konstrukcji taboretu.

 

Najczęściej stawia się tu na stal lakierowaną proszkowo, wykorzystującą lakier odporny na uszkodzenia, działanie promieniowania UV oraz środki dezynfekujące stosowane nawet kilka razy dziennie w celu zapewnienia sterylności gabinetu. Bezpieczeństwo w placówkach medycznych odgrywa kluczową rolę, dlatego każdy taboret, mebel i element wyposażenia gabinetu powinien posiadać certyfikat CE i spełniać wysokie wymagania jakości, bezpieczeństwa, higieny i funkcjonalności.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)