Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Tłuszcze, które odtłuszczają

Dodano 2020-12-18 (komentarzy 0)

Tłuszcze, które odtłuszczają

Wróć do listy artykułów

Zjadasz potrawę z tłustym dodatkiem i chudniesz... Wydaje się nierealne? A jednak - wśród produktów bogatych w tłuszcz są takie, które potrafią skutecznie zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, zlokalizowany w różnych częściach ciała.

 

Jest wszakże jeden warunek - niezależnie od swoich potencjalnie odchudzających zdolności, tłuszcz zawsze pozostaje tłuszczem. Stanowi skoncentrowane źródło energii, dostarczając aż 9 kcal na każdy spożyty gram (dla porównania, 1 gram pozostałych makroskładników, czyli białek i węglowodanów, to zaledwie 4 kcal). Tłuszczowe specjały należy więc konsumować z dużym umiarem.

 

Według oficjalnych żywieniowych zaleceń, tłuszcz musi dostarczać ok. 30% dziennej racji kalorycznej. Nie daj się zatem omamić różnego typu udziwnionym dietetycznym wynalazkom, jak chociażby modna kiedyś, bazująca na tłustych daniach dieta Atkinsa, czy jej polski odpowiednik, dieta optymalna, autorstwa doktora Kwaśniewskiego. Podobno rzeczywiście na takim jadłospisie można stracić sporo wagi... Ale zdrowie także. 

 

Odchudzające tłuszcze traktuj jako jeden z elementów zbilansowanej diety, uzupełnionej o solidną dawkę codziennego ruchu.

 

Oto ranking tłustych sprzymierzeńców figury.

 

Olej kokosowy 

 

W przeważającej części składa się z średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które nie odkładają się w tkance tłuszczowej, tylko są od razu zużywane jako energetyczne paliwo. W pewnym sensie mogą nawet zastąpić węglowodany w roli błyskawicznego katalizatora dla mięśni podczas treningów bądź dla mózgu w trakcie intensywnego wysiłku umysłowego, czyli w sytuacjach, gdy trzeba szybko naładować akumulatory. Dlatego jeśli masz w perspektywie jakiś forsowny sportowy wyczyn czy mozolną pracę intelektualną, zjedz niewielką garść wiórków kokosowych albo wypij warzywny koktajl, wzbogacony o łyżeczkę kokosowego oleju. Dodatkowym bonusem jest obecność w kokosie kwasu laurynowego, który działa bakteriobójczo i wzmacnia odporność. 

 

CLA

 

Sprzężony kwas linolowy, w skrócie nazywany CLA, występuje w niektórych mięsach (n.p.w jagnięcinie) oraz w nabiale, oczywiście nie odtłuszczonym. Znajdziesz go więc w maśle, śmietanie, żółtych serach czy jogurtach typu greckiego. Udowodniono, że kwas ten potrafi spalać tkankę tłuszczową, a jednocześnie budować i wzmacniać mięśnie.Co ciekawe, choć w naturze CLA dostarczają produkty odzwierzęce, na skalę przemysłową, przy wyrobie odchudzających suplementów, substancję tę ekstrahuje z olejów roślinnych, przeważnie słonecznikowego i lnianego.

 

CLA najefektowniej działa w towarzystwie ekstraktu z zielonej herbaty - stąd koncerny farmaceutyczne oferują w swoich preparatach właśnie taki zestaw. Herbaciane polifenole nakręcają metabolizm i dodatkowo zwiększają odchudzający potencjał sprzężonego kwasu linolowego.

 

Czytaj więcej na Dietetyk.edu.pl Kwas liniowy CLA w odżywianiu i diecie

 

Nienasycone kwasy tłuszczowe

 

O niezliczonych prozdrowotnych właściwościach kwasów wielonienasyconych (omega 3 i omega 6) oraz jednonienasyconych ( omega 9) powstała już pokaźna ilość naukowych dzieł. Wśród zalet owych cennych składników pokarmowych wymienia się ich pozytywny wpływ na przemianę materii, a jak wiadomo, to ona warunkuje sukces w procesie redukcji wagi. Zatem od czasu do czasu skuś się na kawałek tłustej morskiej ryby, tj. łosoś lub makrela, zaś do sałatki dolej odrobinę tłoczonego na zimno nierafinowanego oleju albo dziewiczej oliwy z oliwek. Podobno najkorzystniejsze dla sylwetki są oleje wiesiołkowy i ogórecznikowy, rzadko stosowane w kulinariach, natomiast dostępne w zielarniach i aptekach, najczęściej w formie kapsułek. Obecny w nich kwas gamma-linolenowy, należący do grupy omega 6, uchodzi za niezwykle efektowny likwidator zbędnych centymetrów w talii. Przy okazji działa też przeciwzapalnie oraz stymulująco na układ immunologiczny - można więc chudnąć i zarazem podbudować ogólną kondycję. 

 

Jak widać, nie taki tłuszcz straszny. Ważne tylko, by z nim nie przesadzać. Zjadany w nadmiarze, przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast odchudzić - utuczy. 

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)