czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > W jakich zaburzeniach pomaga neurolog?

Dodano 2022-12-07 (komentarzy 0)

W jakich zaburzeniach pomaga neurolog?

Wróć do listy artykułów

Układ nerwowy jest kluczowym układem w obrębie ludzkiego ciała. Jego prawidłowe funkcjonowanie przekłada się na właściwą pracę także innych układów, a jakiekolwiek zaburzenia powodują, że cały organizm człowieka zaczyna pracować gorzej. Kiedy zatem warto udać się do neurologa i jakie zaburzenia może obejmować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

 

Trudne zadanie neurologa w przypadku problemów z układem nerwowym

 

Neurolog jest specjalistą, który najlepiej zna się na układzie nerwowym człowieka. Oznacza to, że w kręgu jego zainteresowania leży funkcjonowanie mózgu, sposób pracy neuroprzekaźników, ale też praca rdzenia kręgowego i wszystkich nerwów, które od niego odchodzą. To z kolei w praktyce oznacza, że interesuje się poniekąd całym ciałem człowieka, ponieważ nerwy przebiegają przez wszystkie miejsca i wpływają na funkcjonowanie innych układów.

 

Niestety wiele symptomów ze strony układu nerwowego nie jest specyficznych. Powoduje to trudności w rozpoznaniu zaburzenia i osoby, które udają się do innych specjalistów, często przez długi czas poszukują rozwiązania swoich problemów zanim trafią na właściwego specjalistę z zakresu neurologii oraz na właściwą diagnozę.

 

Symptomy, na które warto zwracać uwagę

 

Pomimo iż symptomy ze strony układu nerwowego często nie są specyficzne, warto mieć na uwadze, które z potencjalnych sygnałów mogą świadczyć o zaburzeniach nerwów. Wyróżniamy wśród nich przede wszystkim objawy bólowe, które mogą pojawić się w różnych częściach ciała:

 

  • niesprecyzowane bóle głowy, karku oraz te zlokalizowane w części twarzowej,

  • bóle kręgosłupa na różnych odcinkach, w tym bóle w części lędźwiowej promieniujące do nogi,

  • bóle innego rodzaju, których nie daje się wyjaśnić za pomocą żadnych badań ani konsultacji.

 

Jednak nie tylko objawy bólowe mogą być wskazówką do konsultacji neurologicznej. Równie ważne jest jej przeprowadzenie, gdy pojawiają się niekontrolowane mrowienia, drżenia i skurcze mięśni (również tiki nerwowe) albo siła mięśniowa jest wyraźnie osłabiona bez żadnej przyczyny. Bardzo ważnym objawem są zaburzenia równowagi i pamięci, niewyraźna mowa albo problemy z koncentracją. Na zaburzenia układu nerwowego mogą wskazywać także zaburzenia i omamy ze strony zmysłów (zapachowe, smakowe, dźwiękowe).

 

Kiedy wizyta u neurologa będzie niezbędna?


Neurolog Łódź jest specjalistą, który posiada szeroką wiedzę z zakresu wielu zaburzeń somatycznych. Ze względu na to, że problemy związane z układem nerwowym mogą też wpływać na psychikę człowieka, ma także podstawową wiedzę z tego zakresu i w razie potrzeby swoje działania uzupełnia działaniami psychiatry. Może być też dla niego konsultantem w niektórych przypadkach, gdy poszukiwana jest przez lekarza psychiatrę przyczyna zaburzenia.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)