Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Węglowodany w diecie osób aktywnych fizycznie

Dodano 2023-02-21 (komentarzy 0)

Węglowodany w diecie osób aktywnych fizycznie

Wróć do listy artykułów

Węglowodany stanowią główne źródło energii wykorzystywanej na co dzień. Dotyczy to tak osób aktywnych fizycznie, sportowców, jak i osób nie wykonujących żadnego treningu. Im jednak jesteś bardziej aktywny, tym bardziej ważne jest, by dostarczać każdego dnia odpowiednią ilość wysokiej jakości węglowodanów. W ten sposób zwiększysz wydolność swojego organizmu na co dzień. 

Rola węglowodanów w diecie sportowców 

Rola węglowodanów w diecie sportowców jest bardzo ważna. Dlatego należy dokładnie kontrolować ich codzienne przyjmowanie i upewnić się, że nie spożywasz ich zbyt mało. Funkcje, jakie węglowodany pełnią w życiu każdego sportowca, można podzielić na kilka etapów. 

Pierwszym jest uzupełnienie zapasów glikogenu. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu, w tym zmagazynowanego w mięśniach glikogenu. Jest on uwalniany podczas intensywnego wysiłku fizycznego i pomaga w pracy mięśni. Dzięki odpowiedniej ilości spożywanych każdego dnia węglowodanów uzupełnisz jego zapasy. 

Poprawa wydolności to kolejna istotna sprawa. Węglowodany pomagają zwiększyć wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego, co pozwala na wykonywanie dłuższych i bardziej intensywnych treningów. Często są spożywane w postaci suplementów przedtreningowych, co przekłada się na lepsze efekty i większą ilość powtórzeń w czasie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. 

Regeneracja po treningu to kolejna istotna funkcja węglowodanów. Pomagają w szybszej regeneracji mięśni po zakończonym wysiłku, co ma duże znaczenie w przypadku osób profesjonalnie i półprofesjonalnie ćwiczących. 

Ponadto węglowodany mają wpływ na jakość Twojego samopoczucia. Pomagają poprawić działanie układu nerwowego, w trakcie spożywania uwalniają endorfiny, co w rezultacie pomaga też w radzeniu sobie ze stresem i zmęczeniem. 

Polecane suplementy z węglowodanami 

Sportowcy często korzystają z suplementów z węglowodanami, aby uzupełnić swoją dietę i zapewnić sobie dodatkowe źródło energii podczas wysiłku fizycznego. Do popularnych opcji suplementów z węglowodanami należą maltodekstryny. Są to węglowodany o szybkim czasie wchłaniania, które sprawnie uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach i zapewniają jeszcze więcej energii na czas ćwiczeń. 

Często stosuje się też skrobię kukurydzianą. Jest ona wolno wchłanialnym węglowodanem, który powoli uwalnia energię, gdy będzie potrzebna. Organizm wykorzysta ją w czasie na przykład długotrwałego wysiłku fizycznego.

Stosuje się także dekstrozę, która jest niezwykle szybko wchłanialnym węglowodanem. Jest szczególnie polecana dla sportowców podczas wykonywania krótkotrwałych, intensywnych treningów, takich jak biegi sprinterskie czy konkurencje siłowe. 

Warto też rozważyć suplementację węglowodanów złożonych, wśród których na popularności zyskuje skrobia ziemniaczana. Będzie wchłaniać się powoli, ale zapewni w ten sposób duże zapasy energii na przyszłość, wykorzystywane podczas bardziej długotrwałych treningów. 

Oczywiście należy dostosować rodzaj i ilość suplementów z węglowodanami do swoich potrzeb i rodzaju regularnie wykonywanego wysiłku fizycznego. Na przykład, sportowcy uprawiający krótkotrwałe, intensywne sporty, takie jak biegi krótkodystansowe, mogą skorzystać z suplementów zawierających szybko wchłanialne węglowodany.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)