czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Wykorzystanie ziemniaków w diecie odchudzającej

Dodano 2020-11-21 (komentarzy 0)

Wykorzystanie ziemniaków w diecie odchudzającej

Wróć do listy artykułów

Próbując ułożyć plan żywieniowy, z pewnością starasz się ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Z tego powodu większość osób wyrzuca z diety ziemniaki, zastępując je ryżem, kaszą i makaronem. Spożywanie ziemniaków postrzegane jest jako prosta droga do otyłości. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. I właśnie kwestią ziemniaków w diecie zajmiemy się dzisiaj.

W jakiej formie najlepiej jeść ziemniaki?

Obiegowa opinia sugerująca, że ziemniaki tuczą, jest w gruncie rzeczy nieprawdziwa. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma forma podania. Smażone ziemniaki podane z sosem nie mają prawa być uznane za zdrowe. Z drugiej strony w analogiczny sposób można przedstawić ryż czy makaron. Dodanie do nich sosu na bazie mąki sprawia, że cała potrawa zamienia się w bombę kaloryczną. I fakt, że są w niej ziemniaki, kasza czy makaron, nie ma najmniejszego znaczenia.

Najzdrowszą formą podania są ziemniaki w mundurkach gotowane na parze. Dzięki takiej formie przyrządzania ziemniak zachowuje wszystkie witaminy oraz elektrolity, które znajdują się w jego składzie. Niestety ziemniaki w takiej formie można spotkać niezwykle rzadko. Zazwyczaj są one podawane w formie talarków, purée lub gotowanej i polanej sosem. Taki sposób podania sprawia, że organizm jest atakowany olbrzymią ilością kalorii, których nie jest w stanie spalić na bieżąco. W konsekwencji nadmiarowe kalorie odkładane są w formie tkanki tłuszczowej.

Ziemniak w diecie odchudzającej

Przeglądając menu proponowane przez firmy oferujące catering dietetyczny, możesz łatwo zauważyć, że ziemniaki występują tam z taką samą częstotliwością jak makaron, ryż czy kasza. To tylko potwierdza fakt, że ziemniak ma mnóstwo cennych składników, które mogą wzbogacić zdrową dietę. Przede wszystkim jest bogatym źródłem potasu. Oprócz tego dostarcza również magnez, błonnik, witaminę C i PP. Jak zapewne wiesz, ziemniaki zawierają skrobię, która wykazuje charakter alkalizujący.  To zapewnia optymalną ochronę organizmu przed zakwaszeniem.

Analizując tabele kalorii, bardzo szybko zauważysz, że pod względem zawartości makroskładników ziemniak wypada lepiej od kaszy, makaronu czy ryżu. W 100 gramach surowych ziemniaków znajduje się średnio 15-18 g. węglowodanów. Dla porównania w 100 gramach kaszy lub ryżu ta wartość jest 4-5 razy wyższa.

Co oznacza indeks sytości?

Wskaźnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy komponowaniu diety, jest tzw. indeks sytości (SI). Parametr ten określa, jak szybko po zjedzeniu danego produktu pojawi się uczucie głodu. Punktem odniesienia w tym przypadku jest biały chleb, którego indeks sytości wynosi 100. Dla ziemniaków wartość tego parametru osiąga wartość 323. Oznacza to, że po zjedzeniu 100 gram ziemniaków uczucie sytości utrzyma się ponad 3 razy dłużej niż po zjedzeniu 100 gram białego chleba. Współczynnik sytości ryżu wynosi 138. SI słodkiej drożdżówki to 47.

Uczucie sytości ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu dyscypliny diety. Głód sprawia, że o wiele trudniej jest utrzymać się w dietetycznych ryzach.

Powyższe informacje jasno pokazują, że stworzenie skutecznej diety nie jest prostym zadaniem. Produkty, którym teoretycznie nie pasują do diety odchudzającej, w rzeczywistości mogą stać się jej ważnym elementem. Tak właśnie jest w przypadku ziemniaków. Jeśli nie chcesz eksperymentować i wolisz powierzyć układanie diety profesjonalistom, to zajrzyj na stronę https://nutridieta.pl/dieta-z-dostawa-w-krakowie/. Tam będziesz mógł zamówić catering dietetyczny dopasowany do Twoich indywidualnych upodobań oraz celów, jakie chcesz osiągnąć.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)