czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Bydgoszczy

Leczenie grzybicy paznokci w Bydgoszczy

Grzybica stóp, w tym zmiany obejmujące paznokcie to dokuczliwa, krępująca oraz niedogodna dolegliwość, stanowiąca jeden z głównych powodów wizyt pacjentów w gabinetach dermatologicznych oraz podologicznych. Z uwagi na niemożność wyleczenia grzybicy paznokci sposobami domowymi, konieczne staje się skorzystanie z pomocy specjalistów w tej dziedzinie, którzy aplikują specjalne środki mające na celu zlikwidowanie powstałych zmian chorobowych i zniwelowanie ryzyka ich rozprzestrzenienia się.

Symptomy świadczące o rozwijającej się grzybicy paznokci

Jednymi z pierwszych objawów grzybicy paznokci są pojawiające się na płytce paznokcia przebarwienia - ich odcień zmienia się od białego poprzez żółty, aż do brązowego. Płytka paznokcia zaczyna podlegać procesowi rozwarstwiania i łuszczenia, stając się coraz grubszą i trudniejszą do pielęgnacji. Paznokieć matowieje oraz strzępi się na brzegach, a na jego powierzchni pojawiają się różnego rodzaju wypukłości, bruzdy i pofałdowania. 

W bardziej zaawansowanym stadium choroby paznokieć zaczyna coraz bardziej odstawać, a rozwijającym się pod jego powierzchnią grzybom towarzyszy wyjątkowo nieprzyjemny zapach - wskutek procesu chorobowego oraz w efekcie przebiegu rozwarstwiania i łuszczenia paznokieć odpada. 

Grzybica paznokci stosunkowo często występuje wraz z grzybicą stóp, stanowiąc jej powikłanie.

Przyczyny wywołujące grzybicę paznokci oraz zalecane środki prewencyjne

Wspomniana przypadłość jest wywołana zakażeniem grzybami z rodziny pleśniowców lub drożdżaków - grzyby te przekazywane są przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w wyniku używania jej akcesoriów kąpielowych i pielęgnacyjnych. Nieodpowiednia dbałość o higienę, w tym dzielenie się przedmiotami osobistego użytku stanowią główny czynnik zarażenia grzybicą paznokci.

Ponadto nie zachowywanie środków ostrożności w miejscach uczęszczanych przez dużą liczbę osób - baseny oraz sauny, jak również gabinety kosmetyczne stanowią najbardziej ryzykowne miejsca, w odniesieniu do możliwości zarażenia się grzybicą paznokci. Z tego względu warto dbać o bezpieczeństwo swoich stóp, zachowując szczególną ostrożność podczas pobytu w wymienionych miejscach.

Będąc na basenie lub w saunie, jak również korzystając z prysznica w obcym miejscu koniecznie należy wyposażyć się w klapki kąpielowe - ograniczają one kontakt bosej stopy z posadzką, która z pewnością jest siedliskiem grzybów, charakteryzujących się wysoką zaraźliwością. 

Podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym warto sprawdzać standardy jakości i higieny w nim panujące - wszystkie akcesoria używane przez kosmetyczkę powinny mieć charakter jednorazowy, lub być poddawane dokładnej sterylizacji, dzięki czemu ryzyko zarażenia się grzybicą paznokci zostaje zminimalizowane. Uzyskanie informacji o zwyczajach higienicznych panujących w danym zakładzie kosmetycznym wydaje się wysoce zalecane. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na możliwość wystąpienia grzybicy paznokci jest nadmierna potliwość stóp - pocące się stopy tworzą bowiem środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów. Dla zjawiska pocenia się stóp znaczące jest odpowiednie dobieranie obuwia oraz skarpetek - materiały oddychające wydają się w tym względzie niezbędne, ułatwiając wentylację stóp i ograniczając efekt nadmiernego pocenia się. 

Leczenie grzybicy paznokci

W przypadku wystąpienia objawów zakażenia grzybiczego paznokci, konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty - profesjonalnie wykonane badania umożliwiają bowiem dostosowanie przebiegu leczenia do konkretnego zakażenia, co zwiększa skuteczność prowadzonej terapii.

W diagnostyce grzybicy paznokci warto zwrócić się do dermatologa, który w oparciu o swoje doświadczenie i wiedzę zawodową potrafi podjąć kroki, dzięki którym rodzaj atakujących stopę grzybów zostanie szybko określony i podjęte zostanie leczenie farmakologiczne. Wykorzystanie w tym celu środków zarówno doustnych, jak i miejscowych korzystnie wpływa na efektywność leczenia. 

W kompetencji podologa jest z kolei przeprowadzenie zabiegu usunięcia zakażonej płytki paznokcia - warto to zrobić z uwagi na przyspieszenie efektów leczenia oraz zniwelowanie ryzyka nawrotów choroby. Podolog, wykorzystując urządzenia oparte na rozwijającej się technologii medycznej ma możliwość dokładnego oczyszczenia pozostałości zakażonej grzybami płytki oraz przeprowadzenia rekonstrukcji usuniętego paznokcia. Dalsza profilaktyka oraz kontrola stanu zdrowia pacjenta także stanowi zadanie dla podologa.

Leczenie grzybicy paznokci Bydgoszcz

Poszukując pomocy w leczeniu krępującej dolegliwości, jaką jest grzybica paznokci, warto zainteresować się opiniami pacjentek, które podobny problem mają już za sobą. Ich ocena skuteczności konkretnych specjalistów sprawia, że osoby zmagające się z wspomnianymi dolegliwościami nie muszą podejmować ryzyka zaufania nieznanemu lekarzowi.

Oferta dermatologów oraz podologów w Bydgoszczy może okazać się optymalna w odniesieniu do potrzeb pacjentów, chorujących na grzybicę paznokci. Warto się z nią zapoznać, umożliwiając sobie powrót do zdrowia.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)