czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Gliwicach

Leczenie grzybicy paznokci w Gliwicach

Grzybica paznokci staje się coraz powszechniejszym problemem. Choć w powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, według którego problem ten dotyczy wyłącznie ludzi starszych, to w praktyce okazuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć każdej osoby, bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia. Co niezwykle istotne, skuteczne leczenie nie polega wyłącznie na przyjmowaniu farmakologicznych środków doustnych. W większości przypadków konieczne jest także mechaniczne oczyszczenie płytki paznokcia oraz usunięcie niektórych jej fragmentów.

Grzybica paznokci – co to takiego?

Pod pojęciem grzybicy paznokci należy rozumieć zakażenie grzybicze, zlokalizowane na obszarze przynajmniej jednego paznokcia. Ze względu na charakterystykę problemu, najczęściej okazuje się, że u osób chorych, zmiany postępują na większej liczbie paznokci.

Występowanie zmian chorobowych spowodowane jest drożdżakami, pleśniowcami oraz dermatofitami. Na zakażenie podatne są osoby w każdym wieku i każdej płci, jednak rozwój choroby bardzo często dotyczy osób starszych i z osłabionym systemem immunologicznym. 

Kluczem do pozbycia się uporczywego problemu, jest właściwa diagnoza. Bardzo często zdarza się, że osoby chore nie są świadome swojej przypadłości. Grzybica paznokci może być bowiem łatwo pomylona ze zniszczeniami płytki, będącymi wynikiem urazów mechanicznych. Sygnałem alarmowym, który pod żadnym pozorem nie powinien być lekceważony, powinny być zatem wszelkie zmiany, zaobserwowane w obszarze paznokcia. Sygnałami, który powinny wzbudzić szczególną czujność, są nadmierna łamliwość płytki paznokcia oraz utrata naturalnego (różowego) zabarwienia.

Przyczyny występowania problemu

Grzybica paznokci zazwyczaj nie ogranicza się do jednego źródła. Mówiąc o przyczynach występowania tej niezwykle uciążliwej dolegliwości, nie można nie wspomnieć o zaniedbaniach w obszarze codziennej higieny stóp. Źródłem problemu może być też niewłaściwe obcinanie paznokci. Rozwojowi infekcji sprzyjają też urazy mechaniczne.

Bardzo często zdarza się, że zakażenie grzybicze zakażenie paznokcia wynika z innych chorób i dolegliwości. Problem ten bardzo często dotyczy osób dotkniętych chorobami autoimmunologicznymi. Rozwojowi infekcji sprzyja też nadmierna potliwość i suchość stóp.

Kiedy warto zaczerpnąć porady specjalisty?

Kluczem do szybkiego i skutecznego wyleczenia tej przypadłości, jest szybka reakcja. Najlepszym momentem na wizytę u specjalisty jest pierwsza chwila, w której zaobserwujemy zmiany chorobowe. Warto bowiem wiedzieć, że zakażenie grzybicze paznokci postępuje w szybkim tempie i z łatwością ulega rozprzestrzenieniu. 

Warto zdać sobie sprawę z tego, że tego typu dolegliwości nie wyleczymy domowymi sposobami. Wszelkie „niezawodne” sposoby warto traktować z dużą dozą dystansu. Niewłaściwe leczenie lub całkowite odstąpienie od terapii, doprowadzi tylko do pogłębienia problemu. 

Leczenie grzybicy paznokci – Gliwice i okolice

Grzybica paznokci zawsze powinna być leczona przez wykwalifikowanego specjalistę. Leczenie tego typu dolegliwości, leży w zakresie kompetencji podologa. Na obszarze województwa nie brakuje specjalistycznych gabinetów, przedmiotem działalności których jest leczenie grzybicy paznokci. Gliwice oferują fachową pomoc i konkurencyjne ceny. Warto jednak wiedzieć, że proces leczenia ma przebieg dwuetapowy – farmakologiczny i mechaniczny. 

Przebieg leczenia

Podczas pierwszej wizyty u podologa, następuje rozpoznanie problemu. Jeżeli sytuacja tego wymaga, chory kierowany jest do lekarza-dermatologa, który zaordynuje stosowną terapię farmakologiczną. Grzybicę paznokci leczy się silnymi antybiotykami, przyjmowanymi doustnie. Takie leczenie nie jest jednak zalecane w przypadku, gdy mówimy o pacjencie w podeszłym wieku. Wynika to z faktu, że leki mogą znacząco obciążyć osłabiony organizm.

Sama farmakoterapia nie jest jednak podstawą skutecznego leczenia. Zaniechanie dodatkowych działań spowoduje bardzo szybki nawrót problemu. Żeby można było mówić o skutecznym leczeniu, niezbędna jest interwencja podologa. Specjalista zajmie się mechanicznym usunięciem fragmentu płytki, na którym wystąpiły zmiany chorobowe. 

Po zakończeniu terapii, paznokcie odzyskują zdrowy wygląd. W skrajnych przypadkach zdarza się, że wizualne zmiany mają charakter trwały, a wyleczony paznokieć nie powraca do normalnego tempa wzrostu. Czasami zdarza się też, że paznokieć pozostaje wrażliwy na inne infekcje. Mówimy tu jednak o stosunkowo rzadkich przepadkach. U większości pacjentów, leczenie daje bardzo dobre rezultaty i przywraca normalną kondycję płytki paznokcia. 

Czas leczenia

Czas terapii jest niezwykle trudny do określenia. Kompletna terapia może potrwać nawet kilka miesięcy, jednak nie jest to obowiązującą regułą. W przypadku zakażenia grzybiczego paznokci, decydującym czynnikiem jest moment rozpoznania problemu – im szybciej dolegliwość zostanie zauważona, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest też sumienność samych pacjentów – brak systematycznego podejścia w kwestii wypełniania zaleceń specjalisty, z całą pewnością doprowadzi do znacznego wydłużenia czasu terapii. 

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)