czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Krakowie

Leczenie grzybicy paznokci w Krakowie

Każdy z nas powinien każdego dnia dbać o swoje stopy oraz paznokcie, by były piękne i zdrowe. Niewiele osób o tym wie, ale stopy to prawdziwa wizytówka człowieka. Zwłaszcza w lecie ludzie zwracają na nie uwagę ze względu na odkryte obuwie bądź chodzenie na boso, na przykład na plaży. Często jednak bagatelizuje się problemy związane ze stopami i paznokciami na nich. Z tego powodu częste są przeróżne ich schorzenia oraz choroby.

Do najczęstszych problemów paznokci stóp jest infekcja grzybicza. Badania epidemiologiczne (których autorem są: projekt Achilles i projekt Hermes) wykonywane na terenie całej Europy pokazały, że problem związany z grzybicą paznokci dotyczy aż 21% Polaków. W ostatniej dekadzie zanotowano ciągły wzrost zachorowań na to, dlatego nie da się ukryć, że infekcje grzybicze stają się poważnym problemem społecznym. Badania również wykazały, że zachorowalność wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku.

Czym dokładnie jest grzybica paznokci? Na czym ona polega?


Grzybica paznokci to zakażenie grzybicze w jednym lub więcej z paznokci u stóp. Wywołują ją przeróżne grzyby, najczęściej jednak są to drożdżaki, pleśniowce bądź dermatofity. Uważa się ją za niebezpieczną, ponieważ ta dolegliwość może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć czy stan całego organizmu. Najczęściej jednak chorują na nią osoby starsze lub osoby z osłabioną odpornością. 

Grzybica paznokci jest bardzo niebezpieczna, ponieważ po pierwsze bardzo łatwo się tym zarazić oraz przenieść na kolejne swoje palce lub zarazić następną osobę, a po drugie często myli się ją z problemem paznokci zniszczonych na skutek jakiegoś urazu mechanicznego. Jak więc rozpoznać grzybice paznokcia? Gdy nasz paznokieć został zaatakowany przez grzyba, traci swój naturalny kolor, nie jest już różowego zabarwienia, tylko zyskuje odcienie brązu, żółci oraz beżu oraz staje się niezwykle łamliwy.

Jakie są przyczyny zachorowania na grzybicę paznokcia? Jak jej uniknąć? Podstawowa rzecz to nieodpowiednia higiena powoduje grzybicę paznokcia - należy pamiętać o regularnym myciu nóg, palców oraz dokładnym osuszaniu (wycieraniu) ręcznikiem obszarów między poszczególnymi palcami. Grzyby bowiem uwielbiają wilgoć. Inną przyczyną powstawania zmian na paznokciach jest także niewłaściwe obcinanie paznokci. Istotne jest to, żeby nie obcinać zbyt głęboko lub tak zwanych boków paznokcia, gdyż to prowadzi do jego uszkodzenia, a tym samym staje się łatwym łupem dla grzybów. Urazy mechaniczne skutkują mniejszą wytrzymałością paznokci, które stają się bardziej łamliwe, a tym sposobem bardziej delikatne i z łatwością chorują. Nadmierna potliwość (a więc ciągła wilgoć) stóp bądź ich przesuszanie prowadzi do zachwiania równowagi skóry. Choroby o charakterze autoimmunologicznym także mogą prowadzić do zachowania na grzybicę stóp.

Jak leczyć? Wiele osób albo bagatelizuje całkowicie ten problem, albo próbuje leczyć to samodzielnie. Istnieje mnogość przeróżnych, domowych sposobów na grzybicę paznokci - jedne są bardziej, drugie mniej skuteczne. Jednakże tylko wizyta u specjalisty - podologa prowadzi do rzeczywistego wyleczenia się z tego problemu i zabezpieczenia na przyszłość. Co takiego robi podolog? Taki lekarz oczyszcza płytkę chorego paznokcia i wpływa na jej rekonstrukcję. Dermatolog zaleca najczęściej tylko środki miejscowe lub doustne, natomiast podolog mechanicznie usunie fragment zmienionej grzybicznie płytki paznokciowej. Dopiero więc połączone siły dermatologa oraz podologa może prowadzić do całkowitego wyleczenia się z grzybicy paznokcia. Ważne jest bowiem skuteczne usunięcie fragmentu zmienionej płytki, aby grzybica nie przeniosła się na inne, zdrowe jeszcze paznokcie.

Leczenie grzybicy paznokci często polega na przyjmowaniu silnych antybiotyków doustnie. Osobom w podeszłym wieku nie zaleca się takiej kuracji ze względu na związane z tym duże obciążenie lekami ich i tak słabego organizmu. Co więc osoby starsze mogą zrobić z grzybicą paznokci? Najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty, które doprowadzą do wyleczenia paznokci z grzybicy. Dzięki temu powróci ich piękny i zdrowy wygląd.

Gdy leczenie się zakończy, następuje seria badań, aby upewnić się, że płytka paznokcia jest zdrowa. Niestety, czasami występuje sytuacja, że paznokieć po pełnej terapii nie odzyskuje już wcześniejszego wyglądu, jest nieestetyczny, przebarwiony, znacznie wolniej rośnie oraz może być bardziej podatny na inne zakażenia.

Trudno określić, jak długo będzie trwało kompleksowe leczenie grzybicy paznokcia, gdyż zależy to od wielu czynników - między innymi od tego, jak szybko rozpozna się problem, zgłosi się do podologa, przeprowadzi badania, ale i od działania samego pacjenta, czy będzie wypełniał sumiennie i regularnie zalecenia lekarza podologa. Najczęściej leczenie trwa około kilku miesięcy.

Nie wpisuj w wyszukiwarkę "Leczenie grzybicy paznokci Kraków", tylko poznaj naszych specjalistów, dzięki którym będziesz miał zdrowe oraz piękne paznokcie.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)