czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Opolu

Leczenie grzybicy paznokci w Opolu

Grzybica paznokci stanowi wysoce zakaźną dolegliwość, której przyczyną jest zakażenie grzybicze w obrębie jednego lub większej liczby paznokci. Z uwagi na wywoływany dyskomfort zalecane jest natychmiastowe podjęcie odpowiedniego leczenia, które zniweluje rozwój dolegliwości oraz przywróci komfort funkcjonowania.

Grzybica paznokci - przyczyny

Wśród przyczyn występowania zakażeń grzybiczych wymienia się przede wszystkim zakaźne oddziaływanie pleśniowców oraz drożdżaków. Czynniki ułatwiające chorobie rozwinięcie się na zajętych obszarach, to między innymi obniżona odporność oraz zaawansowany wiek pacjenta.

Ponadto w etiologii grzybicy paznokci podaje się urazy mechaniczne, niewłaściwą higienę oraz nieodpowiedni sposób obcinania paznokci. Nadmierne pocenie się stóp, ich przesuszenie oraz występowanie chorób autoimmunologicznych to aspekty, które także wpływają na podatność na zakażenia grzybicze. 

Podolog - specjalistyczna pomoc w krępującej dolegliwości

Podologia oznacza specjalistyczną opiekę stóp, opartą na wsparciu wykwalifikowanego personelu oraz wysokiej jakości wyposażeniu gabinetu. 

Wizyta u podologa stanowi pierwszy krok w celu zlikwidowania wstydliwej dolegliwości, jaką jest grzybica stóp. Gruntownie przeprowadzona analiza powstałych na paznokciach zmian umożliwia postawienie adekwatnej diagnozy oraz zaaranżowanie trafnego leczenia i odpowiednich metod terapii grzybicy.

Podolog powinien więc być fachowcem, do którego zgłaszają się osoby zmagające się z różnorodnymi problemami stóp.

Leczenie grzybicy paznokci

Wśród metod leczenia grzybicy paznokci wymienić można farmakologię oraz gruntowne oczyszczanie płytki paznokcia i jej ewentualną rekonstrukcję.

Leki farmakologiczne zapisywane są zazwyczaj przez lekarza dermatologa, który zna specyfikę rozwoju zakażeń grzybiczych i jest w stanie postawić rzetelną diagnozę na podstawie odpowiednio przeprowadzonych badań. Uzyskane wyniki umożliwiają lekarzowi adekwatne dobranie leków, skutecznych podczas walki z grzybicą paznokci.

Rolą podologa w leczeniu grzybicy stóp staje się mechaniczne usunięcie płytki paznokcia zajętej zakażeniem oraz jej późniejsza rekonstrukcja i pielęgnacja. Wspomniane zabiegi wykonywane są najczęściej w gabinecie podologicznym, zapewniając komfort oraz bezbolesność podczas ich przeprowadzania. 

Podniesienie świadomości pacjenta dotyczącej stanu jego zdrowia oraz niezbędnych działań terapeutycznych i zapobiegawczych także stanowi funkcję specjalisty, jakim jest podolog.

Zapobieganie występowaniu zakażeń grzybiczych

Z uwagi na skomplikowany i uciążliwy charakter leczenia dolegliwości wywoływanych przez zakażenia grzybicze, warto zainicjować zachowania mające na celu szeroko rozumianą profilaktykę - zapobieganie powstawaniu grzybicy paznokci wydaje się dużo bardziej korzystne niż jej leczenie.

Wśród działań profilaktycznych, polecanych dla zniwelowania ryzyka wystąpienia grzybicy paznokci można wymienić zachowanie higieny oraz ostrożności w korzystaniu z miejsc publicznie użytecznych, jak basen lub sauna oraz gabinety kosmetyczne.

Z uwagi na wysoką zakaźność omawianej przypadłości, niedopuszczalne jest korzystanie z tych samych co inna osoba akcesoriów kąpielowych - ręczników, gąbek lub myjek, jak również przyrządów do pielęgnacji paznokci.

Warto ograniczyć stosowanie pumeksu - używanie go do mycia pięt stanowi wysoce ryzykowny proceder z uwagi na mnogość grzybów znajdujących się w pumeksie.

Zarówno obuwie, jak i skarpety powinny być wykonane z naturalnych materiałów, umożliwiających oddychanie stóp - efekt nadmiernej potliwości powoduje bowiem zwiększenie wilgotności stóp, która staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów, atakujących paznokcie.

Korzystając z prysznica w nowym lub obcym miejscu należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny - niezbędne akcesoria w podobnej sytuacji to klapki zapewniające izolację powierzchni stóp od potencjalnie zakażonego podłoża oraz własny ręcznik. Dokładne osuszanie stóp po każdej kąpieli również zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Biorąc pod uwagę powyższe środki zapobiegawcze, można uznać że wachlarz możliwości profilaktycznych jest wystarczająco szeroki, żeby zapewnić szansę ustrzeżenia się przed zarażeniem się grzybicą paznokci.

Leczenie grzybicy paznokci Opole

W przypadku pojawienia się zakażenia grzybiczego na paznokciach, niezbędna staje się wizyta u specjalisty. Wzrost świadomości odnoszącej się do zdrowia stóp sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na stan swoich paznokci, konsultując wszelkie nieprawidłowości ze specjalistą. Umożliwia to wczesne rozpoznanie problemu i postawienie trafnej diagnozy, która umożliwia podjęcie natychmiastowych działań terapeutycznych. 

Jak wiadomo wczesna interwencja lecznicza korzystnie wpływa na przebieg procesu leczenia, co w odniesieniu do terapii grzybicy paznokci ma szczególne zastosowanie.

Aktualnie każde województwo oraz większe miasto w Polsce posiada profesjonalny gabinet podologiczny, oferujący usługi diagnostyczne, lecznicze oraz profilaktyczne. 

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)