czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Zielonej Górze

Leczenie grzybicy paznokci w Zielonej Górze

Grzybica jest to choroba zakaźna wywołana zazwyczaj przez drożdżaki, dermatofity i pleśniowce. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć, jednak najczęściej atakuje organizmy starsze bądź osłabione, gdyż są one bardziej podatne na zakażenia grzybiczne. Grzybica na paznokciach objawia się w początkowej fazie ich przebarwieniami ‒ płytka zmienia kolor na biały, który z czasem przechodzi w żółty, a potem brązowy. Płytka paznokcia rozwarstwia się, staje się bardzo gruba, przez co trudno ją obciąć i spiłować. Pojawiają się na niej także bruzdy oraz pofałdowania. Jedną z charakterystycznych cech grzybicy jest nieprzyjemny zapach, wynikający z rozwoju grzybów pod paznokciami. 

Przyczyny powstawania grzybicy paznokci


Bezpośrednią przyczyną grzybicy jest rozwój grzybów w okolicy paznokci, to zaś może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: nieodpowiednia higiena, nadmierna potliwość stóp, cukrzyca, zaburzenia układu limfatycznego lub zaburzenia krążenia żylnego i tętniczego.

Kiedy należy wybrać się do podologa?


Grzybicy stóp nie sposób wyleczyć samodzielnie za pomocą domowych sposobów. Jeżeli zaczniemy podejrzewać, że na naszych paznokciach rozwija się grzybica, należy zgłosić się do specjalisty podologa. Oczyści on paznokieć, ewentualnie usunie zainfekowany fragment i zadba o jego rekonstrukcję. Konieczna będzie także wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, opierające się na przyjmowanie antybiotyków. Dopiero współpraca podologa z dermatologiem zapewni nam całkowite pozbycie się problemu grzybicy. 

Wizyta u podologa


Podczas pierwszej wizyty u podologa, najważniejsze jest właściwe postawienie diagnozy. W tym celu lekarz przeprowadzi rozmowę z pacjentem, a następnie zbada stopę. Ten pierwszy etap jest niezwykle istotny, gdyż grzybica dość łatwo może zostać pomylona z innymi chorobami paznokci, takimi jak liszaj płaski czy łuszczyca. Konieczne będzie także określenie typu zakażenia grzybiczego, co pozwoli na dobranie odpowiednich leków. W tym celu lekarz pobierze nieco zeskrobin z płytki, które następnie zostaną poddane badaniom.

Zabiegi podologiczne i leczenie farmakologiczne


Podstawa leczenia grzybicy paznokci to dobranie właściwych lekarstw, przepisywanych przez dermatologa. Podolog zajmie się oczyszczeniem paznokcia, usunięciem jego zainfekowanej części, bądź ‒ w przypadku, kiedy grzybica jest zaawansowana ‒ ekstrakcją całej płytki paznokcia. W przypadku dużej wrażliwości pacjenta na ból podolog może zastosować środki przeciwbólowe. Może także zaproponować pacjentowi rekonstrukcję paznokcia bądź stworzenie protezy. Ze względu na to, że żele i masy wykorzystywane przy rekonstrukcji mają właściwości antygrzybiczne, zapobiegają ponownemu pojawieniu się grzybicy.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)