czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Bydgoszczy

Leczenie pękających pięt w Bydgoszczy

Pękające pięty stanowią wyjątkowo nieestetyczną oraz niekomfortową dolegliwość, mającą zróżnicowane podłoże etiologiczne. Terapia pękających pięt nie jest skomplikowana, jednak długotrwałe zaniedbania w tej kwestii mogą ją znacząco utrudniać. Opóźnianie podjęcia działań leczniczych, zarówno w odniesieniu do domowych środków zaradczych, jak i odbycia wizyty u specjalisty skutkuje pogłębianiem się dolegliwości, które z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe.

Przyczyny pękania pięt

Powstawanie pękających pięt może być wynikiem wielu czynników, które indywidualnie lub z połączeniu ze sobą skutkują efektem wystąpienia nieestetycznych pęknięć, obniżających jakość codziennego funkcjonowania oraz stanowiących zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Jedną z przyczyn pękania pięt może być nadmierne nawarstwienie naskórka w tej okolicy - twarda i sucha skóra jest wyjątkowo podatna na pękanie, a jej nieodpowiednie nawilżanie dodatkowo wzmaga postęp dolegliwości. Wzmożona suchość skóry może być skutkiem nieprawidłowo dobranych kosmetyków, jak również reakcji alergicznych lub podrażnień wynikających z indywidualnej specyfiki i cech charakterystycznych konkretnych stóp.

Zbyt duże obciążanie stóp, występujące najczęściej w odniesieniu do osób otyłych stanowi kolejny czynnik wzmagający ryzyko wystąpienia pękającej skóry na piętach. Delikatna i wrażliwa skóra stóp, narażona na wysokie obciążenia może stać się uszkodzona oraz popękana.

Nieodpowiednio dobrane obuwie - najczęściej zbyt ciasne lub posiadające niewygodne podeszwy w okolicy pięt, jak również stosowanie nieprawidłowych kosmetyków od pielęgnacji stóp to kolejne przyczyny powstawania pękających pięt.

Warto dodać czynniki chorobotwórcze, jak łuszczyca czy odbywający się proces grzybiczy, które także znacząco wpływają na dolegliwość, jaką są pękające pięty. 

Pomoc podologiczna - czy konieczna?

Osoby zmagające się z problemem pękających pięt początkowo próbują samodzielnie poradzić sobie z tą dolegliwością. Długotrwałe moczenie stóp, złuszczanie naskórka przy użyciu peelingów i tarek kosmetycznych, jak również nawilżanie naskórka to zabiegi wyjątkowo zalecane w odniesieniu do przypadłości, jaką jest pękanie pięt.

Jeśli jednak podobne czynności, pomimo regularności ich wykonywania, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zgłosić się do profesjonalnego gabinetu podologicznego - zaniedbania w odniesieniu do pękających pięt mogą bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Ignorowane pęknięcia skóry stają się otwartą drogą dla bakterii i zanieczyszczeń, doprowadzając do powstawania stanów zapalnych oraz zakażeń.

Warto pamiętać, że im szybciej zostanie podjęta terapia, tym większe są szanse na jej skuteczność oraz szybkość zakończenia. Z tego względu w przypadku nie radzenia sobie samodzielnie z problemem pękających pięt, należy zgłosić się do specjalisty.

Leczenie podologiczne pękających pięt

Wizyta u podologa może okazać się koniecznym krokiem w procesie leczenia popękanych pięt - im bardziej zaawansowany stan procesu pękania, tym trudniej jest poradzić sobie z nim przy użyciu domowych sposobów oraz preparatów dostępnych w aptekach i drogeriach bez recepty. Zabiegi pielęgnacyjne, które powinny poprawić stan spękanych pięt, nie zawsze okazują się skuteczne.

Konsultacja podologiczna polega na ocenie stanu stóp pacjenta - podolog przy użyciu profesjonalnych akcesoriów, stanowiących standardowe wyposażenie gabinetu dokonuje rzetelnej obserwacji stóp pacjenta, przeprowadza gruntowny wywiad oraz na podstawie zebranych informacji decyduje o przebiegu dalszego leczenia.

W odniesieniu do problemu pękających stóp, możliwą konsekwencją wizyty u podologa będzie otrzymanie konkretnych zaleceń, wskazujących zestawienie preparatów do aplikowania na spękane pięty - może się bowiem okazać, że profesjonalnie przeprowadzona ocena stóp i pięt pacjenta dostarcza informacji o indywidualnej specyfice procesu pękania pięt, a co za tym idzie o konieczności podjęcia środków leczniczych, adresowanych do konkretnego pacjenta. 

Warto wspomnieć o konieczności systematycznego pielęgnowania i kontrolowania nawet wyleczonych pięt, w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia nawrotów dolegliwości - w celu podjęcia stosownych działań prewencyjnych, należy dokładnie zbadać przyczyny pojawiania się pęknięć na piętach, w każdym indywidualnym przypadku - poznanie czynników wywołujących daną dolegliwość umożliwia ich zlikwidowanie, a w efekcie pozbycie się problemu pękających pięt na dłużej.

Leczenie pękających pięt Bydgoszcz

Województwo kujawsko - pomorskie posiada ofertę usług podologicznych, których największe natężenie ma miejsce w Bydgoszczy. 

Poszukując specjalisty z dziedziny podologii warto zapoznać się z opiniami pacjentów, którzy doświadczyli podobnych wizyt oraz przebyli proces leczenia dolegliwości dotyczących obszaru stóp. Wymiana doświadczeń, jak również refleksji odnoszących się do konkretnych lekarzy, w dużej mierze ułatwia podjęcie wyboru konkretnego specjalisty, również z dziedziny podologii. 

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)