czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Gdyni

Leczenie pękających pięt w Gdyni

Pękające pięty to problem, z którym zgłasza się do specjalistów coraz większa grupa ludzi. Pękające pięty to problem nie tylko osób starszych i chorych, lecz także coraz młodszych ludzi. Główne dolegliwości, które towarzyszą pękającym piętom to:

- nieestetyczny wygląd
- ból i dyskomfort, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie
- twardy naskórek, który niszczy skarpety i/lub rajstopy.

W jaki sposób walczyć z pękającymi piętami? Z jakiego powodu taki problem się pojawia? Kto jest w grupie ryzyka? Jakie są metody walki z pękającymi piętami? Na te pytania znajduje się odpowiedź w dalszej części niniejszego artykułu.

Dlaczego pięty pękają?

Przyczyn, dla których pięty stają się popękane jest bardzo wiele. Dużo zależy tu jednak od nas samych i na wiele czynników mamy znaczący wpływ.

- Zbyt duże nawarstwienie się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy regularnie dbać o pięty szlifując je za pomocą specjalnego pumeksu. Regularne szlifowanie lub frezowanie pięt zapobiega powstawaniu zgrubień i umożliwia normalne funkcjonowanie.

- Deformacje ortopedyczne, nieprawidłowe przetaczanie stopy

W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do ortopedy. Kilka wizyt u specjalisty powinno pomóc w rozwiązaniu problemu nieprawidłowego przetaczania stopy. Usunięcie deformacji ortopedycznych jednak może wymagać interwencji chirurgicznej.

- Zbyt duże obciążenie stóp (często ten problem pojawia się u osób z otyłością lub nadwagą)

Duże obciążenie stóp sprawia, że skóra na piętach może ulec zniszczeniu i może zacząć pękać. Aby zapobiec takiej sytuacji warto dbać o stopy. Osoby, które spędzają dużo czasu w pozycji stojącej powinny w szczególności dbać o własne stopy.

Osoby posiadające nadwagę lub osoby otyłe powinny udać się do dietetyka celem ułożenia diety odchudzającej. Utrata nawet kilku kilogramów sprawi, że nasze pięty odczują ulgę i nie będą takie popękane.

- Nieodpowiednie nawilżenie skóry

Jeśli skóra stóp jest sucha, zdecydowanie bardziej narażona jest na pękanie i powstawanie nieestetycznych zgrubień w okolicach pięt. Aby temu zapobiec, konieczne jest zastosowanie odpowiednich kremów i maści nawilżających, których głównym zadaniem jest nawilżenie zrogowaciałej skóry i nadanie jej elastyczności. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której naskórek będzie twardniał i pękał.

- stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji stóp

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji stóp warto zapytać specjalistę o marki czy o konkretne produkty, które mógłby polecić. Na rynku jest wiele różnych preparatów, które blokują potliwość stóp, nawilżają je albo oddziałują w jeszcze inny sposób. Aby dobrać odpowiedni preparat dla siebie, warto zapytać specjalistę, który zna się na tym lepiej od nas. Warto też kupować kosmetyki tylko w aptekach lub drogeriach i to takie, które pochodzą z pewnego źródła.

- niewłaściwie dobrane obuwie

Dobór obuwia to kolejna, kluczowa sprawa, o której należy pamiętać. Jeśli będą zbyt ciasne lub zbyt luźne oraz nie będą zapewniały odpowiedniej wentylacji, mogą pojawić się problemy ze stopami, które doprowadzić mogą do pękania pięt. Na pękanie pięt narażone są też kobiety, które dużo chodzą w butach na wysokim obcasie. W takiej sytuacji stopa przyjmuje wymuszoną pozycję, która jest nienaturalna i może powodować uszkodzenia pięt.

- łuszczyca

Łuszczyca to choroba, która objawia się występowaniem na całym ciele wykwitów skórnych. Osoby cierpiące na tą przypadłość są również w większym stopniu narażone na pękanie pięt. Aby uniknąć tego typu problemów, należy pozostawać pod stałą opieką dermatologa i/lub specjalisty ds chorób autoimmunologicznych.

- zakażenia grzybicze

Zakażenia grzybicze to kolejny czynnik powodujący powstawanie pęknięć na piętach. Aby uniknąć takich objawów, konieczne jest szybkie podjęcie terapii i szybkie wyleczenie grzybicy. Jeśli nie uda się z tym zawczasu do podologa, infekcja może też dotknąć pięt i spowodować ich pękanie.

- uwarunkowania genetyczne

Na to akurat nie ma wielkiego wpływu. Jeśli u kogoś w rodzinie regularnie pojawiał się problem pękających pięt, prawdopodobnie dotknie on i tej osoby. W takiej sytuacji należy szczególnie o siebie dbać.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Jeśli nie można się samodzielnie uporać z pękaniem pięt za pomocą ścierania naskórka, peelingów czy stosowania kremów nawilżających, konieczna jest wizyta u podologa. Jeśli spękane pięty nie będą poddane leczeniu, może doprowadzić to do stanów zapalnych oraz zakażeń. Jest to problem, którego nie można bagatelizować. Im szybciej zostanie on zdiagnozowany, tym terapia będzie krótsza i mniej uciążliwa.

Prognoza podologiczna

Najczęściej sama konsultacja pomoże w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu pięt oraz dobór preparatów do struktury pęknięć w połączeniu z zabiegami pielęgnacyjnymi pozwoli na pozbycie się tej przypadłości. Podstawowe porady to:

- spożywanie odpowiedniej ilości wody
- noszenie obuwia i skarpetek wykonanych tylko z naturalnych substancji
- codzienna pielęgnacja i higiena stóp przy pomocy odpowiedniego preparatu.

Leczenie pękających pięt Gdynia

Poniżej znajduje się lista specjalistów z zakresu leczenia pękających pięt w Gdyni. Zapraszamy

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)