czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Gliwicach

Leczenie pękających pięt w Gliwicach

Leczenie pękających pięt to proces dwuetapowy. W pierwszej kolejności, specjalista określa źródło występowania problemu i przeprowadza serię zabiegów, które mają na celu leczenie przypadłości i jej skutków. Kolejny etap to seria zabiegów pielęgnacyjnych, mających nie dopuścić do nawrotu niezwykle dokuczliwej przypadłości. Kluczem do sukcesu jest tu odpowiednie dobranie preparatów pielęgnacyjnych, ściśle dostosowanych do struktury naskórka. Liczba zabiegów ustalana jest indywidualnie, stosownie do danego przypadku. 

Pękające pięty – co to takiego?

Na wstępie warto zaznaczyć, że pękające pięty nie są dolegliwością wyłącznie natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Pod tym pojęciem należy rozumieć szczeliny, występujące w zrogowaciałej warstwie naskórka. Bardzo często zdarza się jednak, że pęknięcia sięgają aż do skóry właściwej. W takim przypadku, osoba dotknięta tą dolegliwością odczuwa znaczny dyskomfort, a także ból, towarzyszący każdemu krokowi. Nierzadko zdarza się, że pękające pięty krwawią, w pewnych przypadkach dochodzi także do ropienia. Takie symptomy znacząco pogarszają komfort życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Dolegliwość ta jest wyjątkowo niebezpieczna, rany stanowią bowiem otwartą bramę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Zaniechanie leczenia może być przyczyną stanów zapalnych, a w pewnych przypadkach, nawet zakażenia. Domowe metody mogą nieznacznie złagodzić uczucie dyskomfortu, ale w przypadku zaawansowanych stanów chorobowych, nie wyeliminują źródła problemu. Pękające pięty wymagają interwencji specjalisty. 

Przyczyny występowania problemu

Trudno jest mówić o jednoznacznych przyczynach pękania pięt. Wśród najczęstszych schorzeń, stojących za występowaniem tej dolegliwości, eksperci wymieniają nadmierne nawarstwienie twardego, suchego naskórka w obszarze pięt. Częstą przyczyną jest tu także nadmierne obciążenie stóp, będące wynikiem nadwagi lub otyłości. 

Należy też wspomnieć o deformacjach układu kostnego, niedostatecznym nawilżeniu skóry, noszeniu niedopasowanego obuwia i stosowaniu niewłaściwych kosmetyków. Pękające stopy mogą być także objawem innych chorób, dotykających stopy (łuszczyca, zakażenie grzybicze). 

Nieco rzadziej wymienia się indywidualne uwarunkowania genetyczne, reumatyzm czy przyjmowanie znacznych dawek leków. To ostatnie dotyczy zwłaszcza osób starszych. 

Leczenie pękających pięt – Gliwice i okolice

Dolegliwość ta wymaga interwencji wykwalifikowanego specjalisty, nie kosmetyczki, jak to przyjęło się w powszechnym przekonaniu. Wybierając specjalistę, warto skupić się na podologach, w zakresie kompetencji których leży leczenie pękających stóp. Gliwice i inne duże miasta na terenie aglomeracji śląskiej to miejsca, gdzie najłatwiej znaleźć wysokiej klasy eksperta. 

Kiedy warto zaczerpnąć porady specjalisty?

Przy pierwszych objawach, dopuszczalne jest sięganie po metody domowe. Warunek jest jeden - pęknięcia nie mogą sięgać poziomu skóry właściwej. Jeżeli są to tylko powierzchniowe szczelinki, widoczne na warstwie zrogowaciałego naskórka, można spróbować ścierania, peelingu oraz nawilżania wysokiej jakości środkami pielęgnacyjnymi. Jeżeli zabiegi te nie przyniosą rezultatu, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy podologa. 

Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym zwiększa się szansa na szybki powrót do zdrowia. Pamiętaj, zbagatelizowanie problemu pękających stóp, doprowadzi do szybkiego pogłębienia się problemu, co w konsekwencji wywoła stany zapalne, a nawet - zakażenie.

Przebieg leczenia

Podczas pierwszej wizyty, podolog ustali źródło problemu. Jeżeli osoba dotknięta tą dolegliwością zgłosi się odpowiednio wcześnie, istnieje duża szansa, że już jedna konsultacja przyniesie bardzo dobre rezultaty. Jeżeli uszkodzenia naskórka nie są jeszcze zbyt głębokie i występują na ograniczonym obszarze pięty, jeden zabieg może przynieść wyraźną poprawę. 

Bardzo istotnym elementem leczenia pękających stóp, jest profilaktyka. Aby zapobiec nawrotom choroby, podolog zaleci stosowanie preparatów nawilżających i pielęgnacyjnych, specjalnie dobranych do struktury naskórka pacjenta. 

Czas trwania leczenia

Na czas trwania leczenia, bezpośredni wpływ ma stopień rozwoju dolegliwości oraz podjęte wcześniej próby walki z tą niezwykle uciążliwą przypadłością. Jeżeli pęknięcia pojawiły się już na obszarze całej pięty, a ich głębokość sięga warstwy skóry właściwej, pacjent powinien przygotować się na długotrwałe leczenie. Jeżeli natomiast zaatakowany został jedynie niewielki fragment skóry, już jedna wizyta może okazać się wystarczająca. 

W obydwu przypadkach, do czasu leczenia należy doliczyć późniejszą rekonwalescencję i zabiegi pielęgnacyjne. Zaniechanie stosowania zaleconych przez specjalistę preparatów, bardzo szybko doprowadzi do nawrotu problemu. Osoby, u których choć raz pojawił się ten problem, powinny także pamiętać o wzmożonej higienie obszaru stóp. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu czystości jest niezwykle istotne dla prawidłowego gojenia się ran. Obecność bakterii może bowiem wydłużyć ten proces, co dodatkowo wpłynie na czas kompletnego leczenia.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)