czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Kielcach

Leczenie pękających pięt w Kielcach

Leczenie pękających pięt związane jest z zastosowaniem środków pielęgnacyjnych oraz zlikwidowaniem przyczyn powstawania wszelkiego rodzaju zmian struktury naskórka.

Opis choroby

Pęknięcia na pietach to niewielkie szczeliny, które powstać mogą zarówno w miejscu zrogowacenia skóry, jak i na tak zwanej skórze właściwej. Dolegliwość ta związana jest z problemami natury estetycznej i zdrowotnej.

Wspomniane szczeliny nie prezentują się w sposób dobry, często towarzyszy im również zrogowacenie i zżółknięcie skóry, co w sposób poważny odbija się na prezencji pięt.

Poza kwestiami dotyczącymi wyglądu, pęknięte pięty związane są również z dość poważnymi dolegliwościami chorobowymi. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy pęknięcia są na tyle głębokie, że sięgają skóry właściwej. Wiąże się to najczęściej z intensywnym bólem oraz krwawieniem - oba te czynniki zdecydowanie utrudniają chodzenie i codzienne funkcjonowanie.

Zranienia na piętach mogą również sprzyjać rozwojowi wirusów i bakterii w organizmie pacjenta. W skrajnych wypadkach bądź w przypadku nieleczenia dolegliwości, dochodzi do poważnych zakażeń, które przekładają się na ogólne zdrowie chorego.

Przyczyny pękania pięt

Jest ich bardzo dużo. W pierwszej kolejności wspomnieć należy o nieprawidłowym dopasowaniu obuwia. Zbyt ciasne bądź sztywne buty generują stały nacisk na skórę pięt, co zaś sprzyja rogowaceniu naskórka oraz występowaniu uszkodzeń mechanicznych, które odpowiadają za opisane wyżej bolesne i nieestetyczne szczeliny.

Wspomnieć należy również o nadwadze i różnego rodzaju deformacjach stóp. Czynniki te związane są bardzo dużym obciążeniem, na jakie narażone są nie tylko pięty, ale również całe stopy. To zaś jest najprostszą drogą do powstania wszelkich zmian naskórka.

Kondycja naszych stóp zależy również od przeprowadzanych przez nas zabiegów pielęgnacyjnych. Użytkowanie nieodpowiednich środków oraz niewystarczające nawilżanie skóry prowadzi między innymi do utraty elastycznego naskórka i jego wysuszania. Warunki te sprzyjają zaś pękaniu i rogowaceniu.

Do przyczyn pękania skóry pięt podolodzy zaliczają również łuszczycę oraz uwarunkowania genetyczne. Nie należy zapominać również o cukrzycy, która związana jest z osłabieniem ukrwienia stóp, przez co ich skóra jest bardziej narażona na uszkodzenia.

Leczenie pękających pięt


Z omawianym problemem można poradzić sobie w warunkach domowych. Mowa między innymi o moczeniu stóp w specjalnie przygotowanych kąpielach i usuwaniu zrogowaciałego naskórka, peelingu bądź stosowaniu różnego rodzaju kosmetyków.

Jeżeli jednak wszystkie te zabiegi okażą się niewystarczające, należy możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza podologa. Bagatelizowanie problemu i zaniechanie jakichkolwiek działań może bowiem skutkować poważnym stanem zapalnym bądź rozwojem różnego rodzaju wirusów i bakterii.

Wizyta u podologa rozpoczyna się zazwyczaj od rozmowy. Lekarz powinien przede wszystkim zapytać nas o to, czy chorujemy na choroby przewlekłe. Niektóre z nich (jak na przykład cukrzyca) związane są bowiem ze wzrostem wrażliwości skóry stóp. To zaś przekłada się na ewentualność wystąpienia różnych uszkodzeń, dlatego w takiej sytuacji terapia zostaje w sposób specjalny dostosowana do potrzeb i wymagań takich pacjentów.

Poza przeprowadzeniu wywiadu, nastąpić powinny oględziny skóry stóp. Pozwoli to lekarzowi zorientować się w tym, jak bardzo zmiany naskórne są zaawansowane. Dzięki temu może on przejść do realizacji odpowiedniego zabiegu bądź przedstawić pacjentowi zestaw rad, które pozwolą mu lepiej zadbać o skórę stóp. Najczęściej dotyczą one konkretnych produktów pielęgnacyjnych bądź zrezygnowania ze złych nawyków, które wpływają na strukturę naskórka.

W sytuacjach bardziej skrajnych, kiedy to pęknięcia są głębokie, terapia potrwać może znacznie dłużej (czasem nawet kilka miesięcy). Związana jest ona nie tylko z dostosowaniem codziennego życia pacjenta do problemu, ale również wykonaniem wielu specjalistycznych zabiegów.

Dotyczyć mogą one miedzy innymi aplikacji preparatów pielęgnacyjnych, usuwania naskórka za pomocą odpowiednich frezarek (zazwyczaj odbywa się to podczas kilku wizyt) oraz nakładania leczniczej maski. Posiada ona materiał, który nie tylko oczyszcza skórę, ale również nawilża ją i odżywia, dzięki czemu stopniowo odbudowana zostaje jej struktura.

Poradzenie sobie z pękającymi piętami może być związane z wieloma wizytami w gabinecie podologicznym, w trakcie których realizowane będą opisane wyżej czynności. Bardzo ważne jest także to, co pacjent robi pomiędzy wizytami. Podolog zazwyczaj zaleca stosowanie odpowiednich maści i kremów, dzięki którym skóra na piętach staje się zdrowsza.

Pamiętać musimy o tym, iż bagatelizowanie problemu może wiązać się z poważnymi skutkami. Ewentualne stany zapalne, grzybica bądź zakażenie prędzej czy później odbije się na kondycji całego organizmu. Wszystko to sprawia, że z wizytą u lekarza specjalisty nie należy czekać - liczy się bowiem możliwie jak najszybsza reakcja. Tylko wtedy liczyć możemy na szybką i skuteczną terapię.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)