czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Łodzi

Leczenie pękających pięt w Łodzi

Popękane piety to nie tylko niekorzystny dla wyglądu stopy efekt kosmetyczny, ale także poważny problem zdrowotny. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny i mogą obejmować nie tylko zrogowaciałą część naskórka, ale także mogą sięgać aż do skóry właściwej. Wtedy problem staje się poważny, ponieważ pięty zaczynają krwawić, bolą, a niekiedy nawet ropieją. Ten moment jest już bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ przez poranioną skórę do organizmu mogą wniknąć bakterie i wirusy, albo może dojść do zakażenia. Jaka jest przyczyna tego, że pięty nagle zaczynają pękać? Otóż skóra na piętach jest dwukrotnie grubsza niż na ciele i naskórek narasta na nich szybciej niż jest w stanie się złuszczyć. Po pewnym czasie naskórek staje się gruby, rogowacieje, przez co traci swoją elastyczność i zaczyna pękać. Powodem pęknięć może też być ciasne obuwie, nadwaga, przez którą występuje zbyt duże obciążenie stóp, nieodpowiednia dieta uboga w witaminę A i B, zburzenia krążenia krwi, nieodpowiednie nawilżenie skóry, wypijanie zbyt małej ilości wody, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji stóp, zbyt częste i intensywne ścieranie naskórka albo wręcz przeciwnie zaniedbanie higieny w tym zakresie, łuszczyca czy grzybica. Czasami przyczyną mogą też być skłonności genetyczne.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?


Najlepiej starać się zapobiegać wystąpieniu problemu pękających pięt, dbając o nie domowymi sposobami, a więc codziennie myć nogi, ścierać naskórek, nawilżać skórę. Jeśli te zabiegi nie pomagają i pięty jednak zaczynają pękać, to jest to ta chwila, kiedy należy skonsultować się ze specjalistą. Szczególnie dokładnie powinni oglądać swoje stopy cukrzycy, bo u nich wszelkie pęknięcia są bardzo groźne, gdyż na skutek upośledzenia krążenia krwi w stopach nie odczuwają oni bólu i pęknięcie w stopie może doprowadzić do rozwinięcia się przewlekłego powikłania tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby zgłosić się do podologa jak najszybciej, bo wtedy terapia będzie mniej uciążliwa i krótsza. Podolog to specjalista z pogranicza medycyny i kosmetologii, zajmujący się diagnozowaniem, pielęgnacją i leczeniem chorób powstających w obrębie stóp i paznokci. Zabiegi jakie wykonuje podolog wymagają od niego wiedzy z różnych dziedzin medycznych jak dermatologia, ortopedia, anatomia, diabetologia. Często też występuje jako doradca, od którego pacjent może dowiedzieć, jak dbać o nogi i uzyskać wiele wskazówek, dotyczących pielęgnacji stóp i paznokci oraz prowadzenia właściwego trybu życia zapobiegającego chorobom stóp. A jeśli już dochodzi do wystąpienia choroby, podolog może wykonać zabieg lub zastosować inną terapię przynoszącą ulgę pacjentowi.

Jak przebiega leczenie?


Wizyta w gabinecie podologa rozpoczyna się od założenia karty pacjenta i przeprowadzenia wywiadu. Pacjent jest pytany o choroby przewlekłe, zwłaszcza cukrzycę, o zażywane leki, ewentualne uczulenia na leki, pytany jest też o prowadzony tryb życia, dietę i często już na podstawie tych informacji podolog diagnozuje przyczynę schorzenia.


Zanim podolog przystąpi do zabiegu, dokładnie ogląda stopy, ustala odpowiedni dla skóry chorego rodzaj preparatów, jakie będą stosowane, dzięki czemu leczenie staje się bardziej efektywne. Następnie pięty są poddawane kąpieli 3 do 5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp w celu rozmiękczenia naskórka. W następnym etapie, po osuszeniu stopy, podolog usuwa martwy, zrogowaciały naskórek, stosując do tego specjalną frezarkę. Urządzenie przesuwa równolegle do pęknięć, gdyż przesuwanie w poprzek szczelin powodowałoby ich powiększanie. Kolejny etap to intensywne nawilżanie naskórka poprzez nałożenie, na 30 minut na stopy, grubej warstwy leczniczego preparatu odpowiedniego do rodzaju naskórka chorego, potem stopy owija się folią i zakłada na nie jednorazowe kapcie. Po zakończeniu nawilżania stopy wyciera się ręcznikiem. Na osuszone stopy zakłada się bawełniane skarpetki i pełne buty. Zabieg jest powtarzany co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. W okresach między wizytami u podologa pacjent musi smarować stopy zaleconą przez niego maścią.

Jak długo trwa terapia?


W przypadku pielęgnacji pękających pięt najbardziej istotna jest systematyka i cierpliwość. Jeżeli pęknięcia są głębokie, całkowite ich usunięcie będzie możliwe po kilku wizytach w gabinecie.

Co robić, aby uniknąć w przyszłości problemu pękających pięt?


Stopy wymagają szczególnej pielęgnacji przez cały rok. Trzeba dbać o dobre nawilżenie skóry, nosić wygodne buty, skarpetki z naturalnych surowców, ważna jest też codzienna kąpiel, po której należy nałożyć na pięty grubą warstwę kremu nawilżającego. Ważne jest też systematyczne złuszczanie naskórka za pomocą dostępnych w sklepach tarek lub pumeksów. Po usunięciu naskórka nie wolno zapominać o wklepaniu kremu regeneracyjnego

Gdzie można wykonać zabieg?


Nasze profesjonalne gabinety podologiczne w Łodzi [w zależności od tekstu] dysponują odpowiednimi narzędziami, które pozwalają szybko i skutecznie rozwiązywać pielęgnacyjne problemy stóp związane m.in. z pękającymi piętami. Zabiegi przeprowadzamy przy zachowaniu bezpieczeństwa i rygorystycznie przestrzeganych zasad higieny. Po każdym zabiegu sprzęt jest dezynfekowany i sterylizowany, a stosowane inne materiały pomocnicze są wyłącznie jednorazowe. Otrzymają też u nas Państwo wyczerpującą informację, dotyczącą domowych metod pielęgnacyjnych stóp.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)