czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Zielonej Górze

Leczenie pękających pięt w Zielonej Górze

Podolog to specjalista zajmujący się najróżniejszymi chorobami stóp. Choć na razie jest to dziedzina mało znana, to warto o niej pamiętać, zwłaszcza kiedy cierpimy z powodu nagniotków, haluksów, wzrastających paznokci czy tzw. rozpadliny na piętach. Często bagatelizujemy te dolegliwości i nie myślimy o wybraniu się z ich powodu do lekarza. Kiedy jednak powodują one uciążliwy ból i pomimo upływu czasu nie mijają, warto zdecydować się na wizytę właśnie u podologa.

Czym charakteryzują się pękające pięty?


Zjawisko określane jako „pękające pięty” polega na pojawieniu się bruzd na zrogowaciałej, wyschniętej skórze pięt, w wyniku zbyt dużego nawarstwiania się twardego naskórka. Dla wielu osób takie pęknięcia stanowią problem przede wszystkim natury estetycznej, ale mogą mieć także negatywne konsekwencje zdrowotne. Bruzdy mogą sięgać niekiedy bardzo głęboko, aż do skóry właściwej, to zaś powoduje silny ból, a nawet krwawienie i ropienie.

Przyczyny powstawania pękających pięt


Bezpośrednią przyczyną powstawania pęknięć na piętach jest zbyt duże narastanie twardego i wysuszonego naskórka. To natomiast dzieje się często za sprawą braku odpowiedniego nawilżenia albo stosowania niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp. Przyczyną może być także złe obuwie, które jest zbyt małe i przez to uwiera w pięty. Pęknięcia mogą być też wynikiem niedoboru witamin np. witaminy A bądź być związane z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy AZS.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?


Z problemem delikatnie pękających pięt możemy sobie często poradzić samodzielnie w domu, m.in. przy pomocy nawilżających kremów, peelingów albo ścieraniem naskórka. Można wybrać się także do pedikiurzystki, która usunie zrogowaciałą skórę, używając do tego celu specjalnej frezarki diamentowej. W niektórych przypadkach wizyta w gabinecie albo domowe metody mogą być jednak niewystarczające. Podolog powinien obejrzeć stopy, jeżeli znajdujące się na nich pęknięcia zaczynają sprawiać ból ból, krwawią albo ropieją. Głębokie bruzdy na piętach umożliwiają dostanie się do wewnątrz różnych bakterii oraz wirusów, to zaś może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, takich jak stany zapalne albo zakażenia. Im wcześniej zgłosimy się z tym problemem do podologa, tym krótsze będzie leczenie. 

Leczenie pękających pięt


Wizyta u podologa rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia przez niego stóp, a także rozmowy z pacjentem na temat jego zdrowia i występujących u niego chorób, a zwłaszcza cukrzycy. Następnie, jeżeli podolog uzna to za konieczne, zaleci wykonanie jednego z szeregu zabiegów. Może być to zabieg nieinwazyjny, polegający na zastosowaniu specjalnych środków zmiękczających i złuszczających naskórek. W niektórych przypadkach konieczne mogą się okazać zabiegi z użyciem frezarek czy niewielkich specjalistycznych dłut. Poważniejsze problemy z pękającymi piętami będą wymagać systematycznych wizyt kontrolnych u podologa odbywających się co kilka tygodni.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)