czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Białymstoku

Leczenie stopy cukrzycowej w Białymstoku

Stopa cukrzyków, to część ciała która wymaga specjalistycznej opieki. Dlatego też podolodzy są kształceni również pod kątem zmian, wywołanych w tkankach przez cukrzycę. Dzięki temu, mogą oni coraz efektywniej leczyć objawy stopy cukrzycowej.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa (czasami zamiennie jest wykorzystywane pojęcie nogi). to specyficzne schorzenie będące efektem powstania cukrzycy w naszym organizmie. Choroba ta rozpoczyna się bardzo niewinnie - od delikatnego mrowienia w dolnej części nóg. Jednak już wtedy schorzenie to powinno być obiektem obserwacji lekarza specjalisty. Dlaczego?

Mrowienie jest efektem wadliwego działania układu krwionośnego, jak na razie na szczeblu naczyń włosowatych. Ale już takie drobne niedokrwienie, może z biegiem czasu prowadzić do zwiększonej wrażliwości na urazy czy też pojawiania się lokalnych martwic.

Nieleczona stopa cukrzycowa, może z biegiem czasu doprowadzać do powstania jeszcze większych obrażeń, często w postaci charakterystycznych obrzęków. Oprócz "efektów wizualnych' stopa cukrzycowa niesie ze sobą również brak efektów czuciowych. W ten sposób, osoba chora na to schorzenie często traci czucie w nogach a czasem również ma ogromne problemy z odróżnieniem ciepła od zimna.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Wbrew powszechnym opiniom, za powstanie stanu stopy cukrzycowej nie musi być odpowiedzialna wyłącznie cukrzyca. Choć nie da się ukryć, że najczęściej to właśnie ona generuje tego typu zmiany w obrębie naszej stopy.

Za powstanie zmian podobnych do stopy cukrzycowej, odpowiedzialna może być deformacja samej stopy. Często powodują ją czynniki, które nie mają żadnego związku z cukrzycą. Za zdeformowanie stopy, może być odpowiedzialne np noszenie niewłaściwego obuwia, które może uciskać elementy układu krwionośnego. 

Skutki podobne do stopy cukrzycowej, mogą się pojawić również wtedy, gdy np mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem naczyń krwionośnych w obrębie naszych stóp. W ten sposób, możemy doprowadzić nie tylko do powstania żylaków, ale też - zawęzić światło naczyń krwionośnych i uszkodzić tkanki wchodzące w skład stopy.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Zgłoszenie do podologa powinno mieć miejsce możliwie najszybciej jako to tylko możliwe. Jeśli zauważymy niewielkie zmiany w obrębie naszych stóp (bądź też mrowienie, o czym pisaliśmy kilka akapitów wyżej), powinniśmy odwiedzić podologa. Tym bardziej, jeśli nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że możemy być chorzy na stopę cukrzycową.

Jeśli ów problem zbagatelizujemy, z biegiem czasu pojawią się opuchnięcia, zwyrodnienia a nawet - deformacje. W niektórych sytuacjach, nasze paznokcie zaczną wrastać w obręb naszej pięty. Szereg takich schorzeń, w bardzo krótkim czasie doprowadzi do braku możliwości poruszania się.

Pamiętajmy, że wizyta u podologa (nawet jeśli będzie ich kilka) nie wyeliminuje całkowicie problemu. Podobnie jak z cukrzycą, również i ze stopą cukrzycową trzeba nauczyć się żyć. Obowiązkowe staną się wizyty u podologa, który co jakiś czas powinien obserwować naszą stopę i ewentualnie zalecić drobne zmiany w kuracji. Stopa cukrzycowa to schorzenie wysokiego ryzyka. Dlatego trzeba pamiętać o tym, jak ważne jest tu zapobieganie i profilaktyka.

Prognoza lekarska

Leczenie stopy cukrzycowej to proces długotrwały. Dlatego najistotniejsze tutaj jest to, by z biegiem czasu nauczyć się dbać o stopy. Dzięki temu, możemy w znacznym stopniu przedłużyć czas ich efektywnego wykorzystania a co za tym idzie - możliwości poruszania się na własnych nogach i o własnych siłach.

Czas trwania kuracji

Leczenie stopy cukrzycowej Białystok, to proces który... będzie trwał do końca naszego życia. Zmian cukrzycowych nie da się już cofnąć, dlatego nie ustąpią również zagrożenia ze strony stopy cukrzycowej.

W przypadku stopy cukrzycowej, nie mówimy tyle o leczeniu, co raczej o ciągłej obserwacji i zapobieganiu nawrotom choroby, jak też pogorszeniom stanu zdrowia. Dlatego obserwacja naszych stóp, w przypadku cukrzycy będzie miało ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Jak jeszcze można ograniczyć wpływ stopy cukrzycowej na nasze życie?

W swojej praktyce podolodzy bardzo często wykorzystują w leczeniu stopy cukrzycowej różnego rodzaju środki farmakologiczne. Najczęściej mają one postać płynów, którymi naciera się bądź obmywa skórę stóp.

Zdarza się również (choć znacznie rzadziej), że w leczeniu stopy cukrzycowej wspieramy się różnymi środkami doustnymi. Należy jednak pamiętać, że tego typu środki mają raczej charakter czysto pomocniczy a nie leczniczy.

W leczeniu, bardzo często wykorzystuje się również różnego rodzaju wkładki ortopedyczne, bądź też specjalne obuwie, które jest dostosowane do konkretnego przypadku chorobowego. Dlatego tak ważne jest, by indywidualnie podejść do tego schorzenia, również na etapie zapobiegania i leczenia.

Podsumowanie

Leczenie stopy cukrzycowej Białystok, to zadanie bardzo skomplikowane. Wymaga ono od podologa wykorzystania wielu najnowszych metod z zakresu medycyny podologicznej. Niestety do dziś nie można całkowicie wyeliminować tej choroby.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)