czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Bydgoszczy

Leczenie stopy cukrzycowej w Bydgoszczy

Jednym z powikłań nieodpowiednio leczonej cukrzycy jest wystąpienie objawów, charakterystycznych dla tak zwanej stopy cukrzycowej. Stanowi ona wyjątkowo niebezpieczną dolegliwość, która w skrajnych przypadkach, w wyniku nie poddawania terapii może prowadzić do amputacji stopy lub całej kończyny dolnej.

Przyczyny występowania stopy cukrzycowej

Jak wspomniano powyżej, wśród głównych przyczyn pojawienia się specyficznych objawów chorobowych jest nieprawidłowe leczenie cukrzycy, a konkretnie - zbyt wysoki poziom glukozy we krwi wynikający z zaniedbań lub nieodpowiedniej kontroli stanu zdrowia diabetyka. Regularny nadzór nad poziomem cukrów we krwi umożliwia ujarzmienie przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca. Jednak w przypadku braku systematycznych kontroli lekarskich, hiperglikemia może wywoływać zmiany odnoszące się także do obszaru stóp.

Konsekwencje zaburzeń cukrzycowych dla zdrowia stóp

Stopy osób chorujących na cukrzycę są szczególnie wrażliwe i wymagające - objawami oznajmiającymi o pojawieniu się stopy cukrzycowej są między innymi miejscowe zaburzenia czucia, występowanie opuchlizny oraz przekrwień, uczucie drętwienia stóp, zniekształcenia kości oraz kłopotliwe deformacje przerośniętych paznokci, jak również problemy z naskórkiem.

Pośrednimi skutkami zaburzeń cukrzycowych, stanowiącymi podstawę dolegliwości jaką jest stopa cukrzycowa są zaburzenia czucia w stopie. Wynikają one z uszkodzenia naczyń krwionośnych lub uszkodzenia nerwów - powoduje to brak w stopie czucia bodźców takich jak dotyk, temperatura czy ból. Podobna dolegliwość może stać się przyczyną powstawania urazów oraz owrzodzeń.

Nie podejmowanie odpowiednich działań terapeutycznych odnoszących się do stopy cukrzycowej może prowadzić do martwicy tkanek, a w późniejszym etapie do konieczności amputacji kończyny dolnej. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu stóp diabetyków, którzy są wyjątkowo podatni na wystąpienie omawianych zmian w obrębie stóp.

Leczenie stopy cukrzycowej

Działania lecznicze, mające na celu ograniczenie dolegliwości wynikających z wystąpienia stopy cukrzycowej u diabetyków, to przede wszystkim usuwanie przyczyny, jaką jest hiperglikemia. Profilaktyka i regularna kontrola stanowią w tym przypadku wyjątkowo istotny środek terapeutyczny, ograniczający ryzyko wystąpienia dolegliwości oraz późniejszych niebezpiecznych powikłań.

Ponadto w odniesieniu do już występujących objawów stopy cukrzycowej, zalecane jest systematyczne korzystanie z usług specjalistów w dziedzinie dbania o zdrowe stopy. Regularne uczęszczanie do gabinetu podologicznego stanowi dla diabetyków wyjątkowo adekwatną propozycję, zapewniającą stałą kontrolę stanu zdrowia stóp i ich profesjonalną pielęgnację. 

Oferta podologiczna adresowana do osób z przypadłością stopy cukrzycowej to między innymi zabiegi profilaktyczne - bieżące usuwanie zgrubień skórnych (tak zwanych zmian hiperkeratotycznych), obcinanie i formowanie płytki paznokcia oraz pomoc w doborze optymalnych kosmetyków pielęgnacyjnych umożliwiają uniknięcie ryzyka wystąpienia groźnych powikłań, będących szczególnym zagrożeniem wynikającym ze stopy cukrzycowej. 

Kolejnym elementem, szczególnie ważnym dla profilaktyki stopy cukrzycowej, jak również dla zapewnienia komfortu osobom chorym jest stosowanie odpowiedniego obuwia oraz wkładek ortopedycznych - podnoszą one komfort poruszania się, jak również pozwalają uniknąć przykrych dolegliwości. Optymalne wkładki ortopedyczne można nabyć w specjalistycznych sklepach medycznych, a ich wybór warto skonsultować z lekarzem prowadzącym lub profesjonalistą w dziedzinie pielęgnacji i zdrowia stóp - podologiem.

Jak wynika z powyższego zestawienia informacji, można uznać, że leczenie przypadłości, jaką jest stopa cukrzycowa polega na zapewnieniu pacjentowi odpowiedniej pielęgnacji stóp - usuwanie obfitych zrogowaceń skórnych oraz profesjonalne obcinanie paznokci to zabiegi, które w odniesieniu do diabetyków ze stopą cukrzycową są bezwzględnie zalecane. W połączeniu z systematycznym i regularnym kontrolowaniem poziomu cukru we krwi mogą okazać się wystarczającymi środkami zaradczymi, które zapobiegną powstawaniu stopy cukrzycowej.

Leczenie stopy cukrzycowej Bydgoszcz

W odniesieniu do konieczności odnalezienia lekarza, zajmującego się profesjonalnym leczeniem stopy cukrzycowej, adekwatne może okazać się skorzystanie z zamieszczonego poniżej wykazu specjalistów. Niejednokrotnie trudno jest odnaleźć odpowiedniego lekarza pośród mnogości ofert - warto w takiej sytuacji skorzystać z możliwości przeanalizowania propozycji różnych lekarzy oraz poznania opinii ich pacjentów, u których podobne dolegliwości zostały z powodzeniem wyleczone. 

Oferta podologów Bydgoszczy, którzy zajmują się profesjonalną pielęgnacją stóp cukrzycowych diabetyków, wydaje się wystarczająco szeroka, żeby zapewnić możliwość odnalezienia zaufanego i skutecznego specjalisty w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę podjęte powyżej rozważania, nie ma konieczności zapewniania o atutach dbania o stopy cukrzyków. 

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)