Leczenie stopy cukrzycowej w Gliwicach
Na przyczynę występowania tzw. stopy cukrzycowej, wskazuje już sama nazwa dolegliwości. Schorzenie to występuje u diabetyków i jest bezpośrednim wynikiem cukrzycy. Stopy osób cierpiących na tę chorobę, wymagają szczególnej troski i pielęgnacji, a kluczem do zachowania ich dobrej kondycji jest w tym przypadku odpowiednie leczenie oraz profilaktyka. Właściwa diagnoza pozwoli na wykrycie ewentualnych zagrożeń, a specjalne preparaty pozwolą na wyeliminowanie większości skutków, towarzyszących tej dolegliwości.
Stopa cukrzycowa – co to takiego?
Dolegliwość znana jako stopa cukrzycowa jest powikłaniem, występującym u osób cierpiących na cukrzycę. Często towarzyszy jej utrata sprężystości skóry, co doprowadza do przerwana naskórka, a w konsekwencji – do wystąpienia owrzodzeń. Charakterystycznymi przypadłościami, wstępującymi u osób ze stopą cukrzycową, są zaburzenia czucia i / lub mikrokrążenia. W konsekwencji, osoby chore są znacznie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy.
Stopie cukrzycowej zawsze towarzyszy szereg objawów. Do najbardziej charakterystycznych należy zaliczyć:
• obrzęki, opuchnięcia i przekrwienia,
• drętwienie odczuwalne w obszarze stóp,
• zniekształcenia kości,
• niewrażliwość na bodźce, jak temperatura, ból i dotyk,
• urazy naskórka,
• problemy ze zdeformowaną, często też przerośniętą, płytką paznokcia.
Żaden z tych symptomów nie powinien być lekceważony. Konsekwencje stopy cukrzycowej nie ograniczają się jedynie do zmian natury estetycznej i do dyskomfortu, który wynika z uszkodzeń naskórka. Brak właściwego leczenia może doprowadzić nawet do amputacji kończy y dolnej, w której wystąpiły zmiany chorobowe.
Przyczyny występowania problemu
Wśród najczęstszych przyczyn występowania stopy cukrzycowej, specjaliści wymieniają neuropatię oraz polineuropatię. W pierwszym przypadku mówimy o uszkodzeniu jednego nerwu, w drugim – wielu nerwów.
Bardzo częstą przyczyną, stojącą u podłoża tej wyjątkowo niebezpiecznej dolegliwości, jest też uszkodzenie naczyń krwionośnych.
Mówimy tu o przypadłościach charakterystycznych dla diabetyków. Stopa cukrzycowa może wynikać także z przypadłości, które nie mają związku z samą cukrzycą. W tym miejscu należy wspomnieć o deformacji kości stopy, co u osób całkowicie zdrowych może być wynikiem noszenia niewłaściwego obuwia. Problem ten pojawia się też u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Częstą przyczyną jest także stojący tryb pracy.
Leczenie stopy cukrzycowej – Gliwice i okolice
Osoby cierpiące na stopę cukrzycową powinny przebywać pod stałą opieką lekarza-specjalisty. Nieoceniona okaże się też pomoc podologa, w zakres kompetencji którego wchodzi leczenie stopy cukrzycowej. Gliwice i inne duże miasta są głównymi ośrodkami działalności specjalistów.
Kiedy warto zaczerpnąć porady specjalisty?
Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, powinny przebywać pod stałą opieką podologa. W krajach Europy Zachodniej jest to traktowane jako rutynowe działanie terapeutyczne i profilaktyczne, bardzo często refundowane ze środków państwowych. W Polsce wciąż jeszcze wyrabiamy w sobie dobre nawyki.
Osoby zdrowe, lub nieświadome swojej dolegliwości, powinny niezwłocznie zaczerpnąć porady lekarza bądź specjalisty-podologa w momencie, gdy zauważą u siebie jeden z wymienionych wcześniej objawów. Nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do wystąpienia martwicy i w konsekwencji – do amputacji kończyny.
Przebieg leczenia
Leczenie stopy cukrzycowej, w dużej mierze opiera się o profilaktykę. Właściwe zabiegi pielęgnacyjne, przeprowadzane w równomiernych odstępach czasu, pozwolą przez długi czas cieszyć się zdrowymi stopami.
W tym przypadku, niezwykle istotne jest usuwanie nadmiernych zrogowaceń skóry. Szczególnej troski i opieki wymagają też paznokcie, które bez właściwego przycinania, w dość krótkim czasie staną się wyjątkowo problematyczne. Specjalista zaleci także odpowiednie preparaty, które zapobiegną występowaniu owrzodzenia, zmian hiperkeratotycznych i pozostałych powikłań, towarzyszących stopie cukrzycowej. Wymaga to odpowiedniej pielęgnacji naskórka, który u osób chorych, jest wyjątkowo podatny na pękanie. Niezbędne są zatem odpowiednie działania, które temu zapobiegną. Podolog wskaże też na konieczność kontaktu z właściwym specjalistą, w tym przypadku – z diabetologiem lub z chirurgiem.
Warto pamiętać, że pozostawanie pod opieką specjalisty, dla przypadku osób cierpiących na stopę cukrzycową nie jest dobrowolnym wyborem, a obowiązkiem.
Czas leczenia
Skomplikowany i nieprzewidywalny charakter tej dolegliwości sprawia, że określenie czasu leczenia nie jest możliwe. O ile w przypadku innych chorób lub schorzeń, można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić ilość niezbędnych wizyt, to w przypadku powikłań cukrzycy, wszelkie spekulacje są pozbawione sensu. Wynika to z faktu, że osoby ze zdiagnozowaną dolegliwością, powinny przebywać pod stałą opieką wykwalifikowanego specjalisty. Tylko regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwolą utrzymać stopy w nienagannej kondycji zdrowotnej i estetycznej, warto o tym pamiętać.