Leczenie stopy cukrzycowej w Katowicach
Diabetycy wymagają nie tylko profesjonalnie dobranej diety, która pozwala im zadbać o kondycję organizmu. Niestety borykają się także z szeregiem innych, poważnych lub mniej dolegliwości. Utrzymanie swojego organizmu w dobrym stanie wymaga od cukrzyka poznania jego słabości i sposobów na niwelowanie ich. Pośród dolegliwości dotykających tę grupę ludzi są znane bardzo dobrze jak i te niemal nieznane - należy do nich stopa cukrzycowa. To, że niewiele się o tej dolegliwości mówi wcale nie oznacza, że się ona nie zdarza i nie utrudnia życia chorym. Przeciwnie, dotyka spory ich odsetek, powodując ból, dyskomfort, i skutecznie uprzykrzając codzienne funkcjonowanie. Odpowiedzią na dolegliwości stóp spowodowane cukrzycą jest wizyta u podologa. Jeśli zachodzi potrzeba usługi medycznej, jaką jest leczenie stopy cukrzycowej Katowice są dobrym wyborem - to miasto, gdzie powstają nowe gabinety podologiczne, zatrudniające specjalistów świetnie wyszkolonych w swoim fachu zarówno teoretycznie, jak i praktycznie.
Czym jest stopa cukrzycowa i jak powstaje?
Stopa cukrzycowa jest właściwie powikłaniem cukrzycy, które tworzy się z powodu problemów z mikrokrążeniem oraz z czuciem. Objawy te bardzo często idą w parze z cukrzycą, o czym trzeba koniecznie wiedzieć chorując na nią lub mając chorą bliską osobę. Niedostatki czucia spowodowane zaburzonym krążeniem krwi przekładają się na łatwość powstawania urazów, które następnie równie łatwo przeradzają się w owrzodzenia.
Przyczyną jest uszkodzenia jednego lub wielu nerwów w stopie. Cukrzyca powoduje problemy z krążeniem, te z kolei uszkadzają naczynia krwionośne, bez których nerwy nie pracują prawidłowo. Efektem jest brak wrażliwości na urazy, które normalnie byłyby mocno odczuwalne - otarcia, pęcherze, ucisk, skaleczenia. Osoba ze stopą cukrzycową może długo ignorować takie objawy sądząc, że jeśli nie wywołują bólu, są mało istotne. To z kolei niestety często kończy się owrzodzeniami, ponieważ cukrzyca obniża także zdolność tkanek do regenerowania się. Stopa cukrzycowa jest problemem osób mających cukrzycę typu 2, czyli niezależną od insuliny. Powiązana jest z całym zespołem różnorodnych problemów krążeniowych. Kolejny powód to deformacje powiązane z trybem pracy, noszeniem nieprzystosowanego do stopy obuwia czy nadwagą (te przyczyny nie są oczywiście problemem jedynie cukrzyków, ale mogą znacznie przyspieszyć rozwój stopy cukrzycowej).
Jak rozpoznać to powikłanie?
Objawy są dość charakterystyczne. To widoczna rana, owrzodzenie, bolesność stopy, rozległa opuchlizna, długotrwałe nieznikanie różnego rodzaju otarć i drobnych urazów. Osoby cierpiące na cukrzyce powinny zdawać sobie sprawę z tego, że ran na stopach nie wolno ignorować, nawet gdy wydają się całkiem niegroźne i nie powodują silnego bólu. Niestety, wszelkie zrogowacenia, owrzodzenia i ranki to sygnał, że należy się zaniepokoić i udać po pomoc do diabetologa i podologa. Kompleksowa opieka jest niezbędna, w dodatku może uchronić przed szeregiem bardzo poważnych konsekwencji, których nikt nie chciałby doświadczyć. Zaniedbany stan stopy cukrzycowej prowadzi bowiem w efekcie do martwicy, co bywa powodem amputacji stopy.
Do objawów należy także nadmierna suchość skóry, łuszczenie, bolesne skurcze (świadczą o problemach z nerwami), zniekształcenia kości, zmniejszone odczuwanie bólu czy temperatury, a także drętwienie oraz problemy z utrzymaniem równowagi na stopie.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie stopy cukrzycowej w gabinecie podologicznym takim jak będące do dyspozycji pacjentów w Katowicach, polega przede wszystkim na regularnej opiece, monitorowaniu stanu stóp, usuwaniu zrogowaceń oraz prawidłowym (niepowodującym urazów i skaleczeń) obcinaniu paznokci. Kontakt z dobrym podologiem może uchronić pacjenta przed poważnymi skutkami zaniedbania, dlatego też warto wybrać specjalistę do siebie i stosować się ściśle do jego zaleceń. Cukrzyca jest poważną chorobą, można jednak w dużym stopniu opanować jej objawy, nie dopuszczając do ich eskalacji.
Stopa cukrzycowa należy do tych schorzeń, które różnią się znacznie u poszczególnych osób. Różne bywają stadia choroby i objawy, dlatego też nie można działać na własną rękę. Podolog doradzi odpowiednie zabiegi (na przykład opatrunki z podciśnieniem lub leczenie jonami srebra), zaleci noszenie wkładek lub obuwia odciążającego stopy, a także pomoże dobrać kosmetyki, których regularne stosowanie zmniejsza ryzyko powstawania ran, modzeli, zrogowaceń i przesuszania się skóry.
Długotrwała dolegliwość
Podologia w Polsce dopiero się rozwija, jednak w krajach zachodnich jest to jedna z dziedzin medycznych, których opieka obejmuje cukrzyków rutynowo. Oczywiście ważna jest samoświadomość, ostrożność i prawidłowa pielęgnacja, warto jednak zacząć od zasięgnięcia porady specjalisty zorientowanego w tym zakresie. Jeśli chodzi o leczenie stopy cukrzycowej Katowice nie odstają już od standardu państw zachodnich - każdy cukrzyk może tu znaleźć właściwą opiekę dla siebie, żeby zapobiec poważnym problemom ze stopami.