czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Krakowie

Leczenie stopy cukrzycowej w Krakowie

Czym jest stopa cukrzycowa? Należy się jej obawiać czy można ją zbagatelizować? Jak ją leczyć? Otóż, nie można jej bagatelizować. Jest to poważne powikłanie związane z cukrzycą. Dotyczy od kilku do nawet kilkunastu procent chorych. Jej odpowiednie leczenie może na szczęście uchronić przed amputacją. Ze względu na takie niebezpieczeństwo należy umieć rozpoznawać jej objawy, by móc jak najszybciej zgłosić się do specjalisty po pomoc.

Jakie są objawy stopy cukrzycowej? Jak ją rozpoznać? Na co zwracać uwagę? Ta przypadłość łączy się często z zaburzeniami czucia w stopie lub z mikrokrążeniami, przez co pacjenci są szczególnie narażeni na wszelki urazy, które mogą przerodzić się w nieprzyjemne oraz bolące owrzodzenia. Do objawów stopy cukrzycowej zalicza się także wszelkie opuchnięcia i przekrwienia pojawiające się pozornie bez przyczyny, drętwienie stóp, problemy z naskórkiem u stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu temperatury, bólu bądź dotyku oraz problemy ze zdeformowanymi, niezwykle przerośniętymi płytkami paznokci u stóp.

Jakie są przyczyny powstawania? Gdzie ich szukać? Najczęściej dochodzi do takich powikłań przez uszkodzenie jednego nerwu (tak zwana neuropatia) lub wielu nerwów (czyli polineuropatia). Zmiany te przyczyniają się do ich trwałego uszkodzenia, co może prowadzić do wielu poważnych problemów - nawet do zwiększonej podatności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Powoduje to w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki zewnętrzne (jak na przykład ucisk, ból, tarcie, skaleczenie, a nawet zmiany temperatury. Taki skutek mogą wywołać także uszkodzenia naczyń krwionośnych, jak również zmiany deformacyjne, które nie występują wyłącznie u cukrzyków, gdyż mają na to wpływ noszenie złego obuwia, nadwaga, a tym bardziej otyłość oraz stojący tryb pracy.

Jak już zostało to wspomniane na początku opisu, nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić nawet do amputacji, gdyż bardzo możliwe jest wytworzenie martwicy na tej stopie - a wtedy nie można już uratować stopy. Niezwykle istotne jest więc szybkie rozpoznanie problemu, wizyta u specjalisty oraz prędka pomoc. Podolog po rozmowie z pacjentem dokładnie oceni stan stopy oraz stadium choroby, dzięki temu będzie mógł podjąć niezbędne kroki w celu jej wyleczenia.

Została zdiagnozowana stopa cukrzycowa. Co dalej? W pierwszej kolejności dochodzi do usunięcia nadmiernych zrogowaceń skóry, a następnie wskazanie odpowiedniego preparatu, który bardzo pomoże skórze oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Co więcej, ważny jest stały późniejszy kontakt ze specjalistą, który będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta oraz postępowanie bądź cofanie się choroby. 

Dbałość o stopy cukrzyków wiążę się z regularną pracą nad nimi oraz opieką, gdyż niestety łatwo zachorować na stopę cukrzycową. Warto uczęszczać na regularne wizyty do gabinetu podologicznego. Dzięki temu zachorowanie na tę chorobę zostanie zminimalizowane praktycznie do zera. A chorzy na cukrzycę będą mogli cieszyć się życiem, nie martwiąc się o swoje stopy i paznokcie. W czasie takich wizyt będą przeprowadzane specjalne zabiegi profilaktyczne.

Jak wygląda wizyta? Jakie są działania podologa? Ważna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci, usuwanie zmian hiperkeratotycznych (czyli po prostu zgrubień skórnych powstających na stopach) oraz dobór właściwych kosmetyków do stóp pacjenta pozwolą na obronę przed ewentualnym zagrożeniem zachorowania na stopę cukrzycową, jak również przed powstaniem powikłań związanych z tą chorobą. Przy stopie cukrzycowej niezwykle ważne są wkładki ortopedyczne, które będzie można włożyć do właściwie dobranego obuwia. Na Zachodzie Europy pielęgnacja oraz regularne wizyty cukrzyków u podologa są sprawą oczywistą. Takie działania profilaktyczne są nawet w wielu krajach refundowane ze skarbu państwa. 

Jak długo będzie trwała terapia? Czego się spodziewać podczas jej trwania? Trudno powiedzieć, jak długo będzie trwała cała terapia. Każda sytuacja jest tak naprawdę inna i z tego względu nie można przewidywać czasu jej ukończenia i wyleczenia. Dużo zależy od momentu wykrycia tej choroby, wizyty u specjalisty oraz rozpoczęcia działań mających na celu leczenie stopy cukrzycowej. Co więcej, nie można zapominać, że w dużej mierze chodzi też o ciągły, regularny (!) proces profilaktyczny - na który składa się właściwe obcinanie paznokci oraz usuwanie nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. W takiej sytuacji fachowa pomoc podologa jest na wagę złota. Jego profesjonalne działania mogą nas uchronić przed amputacją stopy, palca bądź palców. Z powodu tak poważnego ryzyka nie możemy bagatelizować wyżej wymienionych objawów. Pamiętajmy, że stopy mamy tylko dwie i obu potrzebujemy do normalnego funkcjonowania. Jeśli zależy nam na chodzeniu czy uprawianiu sportów, dbajmy o nasze stopy i decydujmy się na kontrolne wizyty w gabinecie podologicznym.

Nie szukaj specjalisty po hasłach typu "Leczenie stopy cukrzycowej Kraków", tylko poznaj naszych podologów, którzy chętnie pomogą Ci w przypadku tej (i nie tylko) choroby:

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)