czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Łodzi

Leczenie stopy cukrzycowej w Łodzi

Stopa cukrzycowa jest bardzo poważnym powikłaniem, które pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy. Choroba ta charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, przez co są one mniej wrażliwe na ból, a rany i owrzodzenia nie goją się. Słabe krążenie krwi powoduje, że kości i stawy są niedostatecznie odżywiane i ulegają deformacji, co prowadzi do tego, że chory praktycznie nie może chodzić. Stopa cukrzycowa występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1 jak i 2. Uszkodzenie skóry występuje zazwyczaj w części podeszwowej stopy – na grzbietach palców lub na pięcie. Nieleczona stopa cukrzycowa może doprowadzić do amputacji stopy.

Jakie są przyczyny pojawienia się stopy cukrzycowej?


Stopa cukrzycowa powstaje w wyniku zaistnienia kilku elementów równocześnie:


- u chorego następuje uszkodzenie jednego lub wielu nerwów tzw. neuropatia, co powoduje, że przestaje on odczuwać ból, nie czuje, że stopa doznała skaleczenia czy otarcia, nie odczuwa również we właściwy sposób zmian temperatury, dlatego może doznać oparzenia stopy, zanurzając ją w zbyt gorącej wodzie, następują też u niego zaniki mięśniowe. Stopa ulega zniekształceniu, palce stają się młoteczkowate,
- następuje zwężenie naczyń krwionośnych przez co krew nie krąży prawidłowo w stopie, a niedokrwienie stóp znacznie utrudnia gojenie ran,
- pojawia się deformacja stopy w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia, nadwagi, stojącej pracy czy nieprawidłowego sposobu stawiania stopy podczas chodzenia. W miejscach ciągłego nacisku tworzą się odciski, w których z czasem dochodzi do owrzodzenia

Kiedy zgłosić się do specjalisty?


Jeśli chory wie, że choruje na cukrzycę i zauważy jakiekolwiek zmiany na stopie, powinien natychmiast zgłosić się do specjalisty, ponieważ nieleczona stopa cukrzycowa prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji z amputacją stopy włącznie. Do oceny stadium choroby niezbędny jest kontakt chorego z podologiem. Podolog to specjalista z pogranicza medycyny i kosmetologii, zajmujący się diagnozowaniem, pielęgnacją i leczeniem chorób, powstających w obrębie stóp i paznokci. Zabiegi jakie wykonuje podolog wymagają od niego wiedzy z różnych dziedzin medycznych takich jak: dermatologia, ortopedia, anatomia, diabetologia. Często też występuje jako doradca, od którego pacjent może dowiedzieć, jak dbać o nogi i może uzyskać wiele wskazówek, dotyczących pielęgnacji stóp i paznokci oraz prowadzenia właściwego trybu życia, zapobiegającego chorobom stóp. A jeśli już doszło do wystąpienia choroby, podolog może wykonać zabieg lub zastosować inną terapię przynoszącą ulgę pacjentowi. Lecząc stopę cukrzycową podolog pozostaje w ścisłej współpracy z diabetologiem.

Jak przebiega leczenie stopy cukrzycowej?


Podstawowym zadaniem podologa jest założenie karty pacjenta i przeprowadzenie wywiadu. Pacjent jest pytany o to na jakie cierpi choroby, o zażywane leki, ewentualne uczulenia na leki, pytany jest też o prowadzony tryb życia, dietę i często już na podstawie tych informacji podolog jest w stanie określić przyczynę schorzenia. Kolejną czynnością jest określenie na podstawie badania i obserwacji wrażliwości stopy pacjenta na zmiany temperatury, reakcji na dotyk, określenie tętna na tętnicy grzbietowej stopy i na koniec podolog dokładnie ogląda stopę i całe podudzie. Jeśli chory poinformuje go, że cierpi na cukrzycę, ale po badaniach okaże się, że nie ma jeszcze u niego stopy cukrzycowej i wszystkie wykonane badania okażą się prawidłowe, podolog wykonuje jedynie zabieg pielęgnacyjny, polegający na usunięciu odcisków, modzeli czy stwardniałego naskórka. Jeśli natomiast podolog stwierdzi istnienie u pacjenta stopy cukrzycowej oczyszcza chore miejsce i zabezpiecza jałowym opatrunkiem z odpowiednim preparatem. Następnie kieruje pacjenta do diabetologa w celu ustalenia odpowiedniego dla niego leczenia.

Jak długo trwa terapia?


Chorzy na stopę cukrzycową muszą się liczyć z tym, że proces leczenia jest trudny i długotrwały. Osoba taka powinna być pod stałą opieką podologa i przestrzegać wszystkich jego zaleceń, a przede wszystkim stosować powinna profilaktykę. Chory powinien mieć odpowiednio dobrane wkładki i obuwie ortopedyczne, aby nie powodować niepotrzebnych otarć stóp.

Jak zapobiegać powstaniu stopy cukrzycowej?


Jeśli chorujesz na cukrzycę, stopy są twoją prawdziwą piętą Achillesa. Tzw. neuropatia cukrzycowa prowadzi do osłabienia czucia bólu i nawet niewielkie uszkodzenia skóry np. bąble mogą zapoczątkować rozwój infekcji, zanim cokolwiek zauważysz. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni dokładnie oglądać stopy każdego dnia, poszukując czerwonych plamek, zasinień, bąbli, zadrapań, obrzęku. Nie wolno też dopuścić do nadmiernego przesuszenia stóp, gdyż łatwiej ona wtedy pęka, narażając chorego na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Paznokcie powinni obcinać prosto, aby nie dopuścić do ich wrastania w skórę, nigdy nie powinni chodzić boso ani w sandałach, żeby nie narazić się na przypadkowe skaleczenie. Ważne jest też stosowanie specjalnej diety cukrzycowej. Taka profilaktyka może uchronić chorego przed ponownym zachorowaniem na stopę cukrzycową.

Gdzie się leczyć?


Zapraszamy do naszych gabinetów podologicznych w Łodzi, gdzie pracują wysokiej klasy podolodzy z dużym doświadczeniem. Nasze gabinety wyposażone są w nowoczesne narzędzia i wiele preparatów podologicznych. Zabiegi przeprowadzamy przy zachowaniu bezpieczeństwa i rygorystycznie przestrzeganych zasad higieny. Po każdym zabiegu sprzęt jest dezynfekowany i sterylizowany, a stosowane inne materiały pomocnicze są wyłącznie jednorazowe.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)