Leczenie stopy cukrzycowej w Lublinie
Stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań występujących podczas choroby cukrzycy. Ta dolegliwość może spowodować nie tylko zaburzenia czucia, ale również zaburzenia mikrokrążenia. Właśnie dlatego osoby cierpiące na stopę cukrzycową szczególnie narażone są na powstawanie bolesnych urazów, które są przyczyną owrzodzeń. Zazwyczaj schorzenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Do głównych objawów stopy cukrzycowej zalicza się: opuchnięcie i zaczerwienienie (świadczące o przekrwieniu), drętwienie nóg, deformacja kości, nieprawidłowości w odczuwaniu bólu, zaburzenia w odczuwaniu temperatury i dotyku, przerośnięte płytki paznokci, problemy z naskórkiem.
Główną przyczyną powstania stopy cukrzycowej może być uszkodzenie jednego lub kilku nerwów. Z tego powodu chory przestaje właściwie odczuwać zmiany temperatury oraz ból spowodowany m.in. tarciem, skaleczeniem, czy też uciskiem. Innym powodem może być uszkodzenie naczyń krwionośnych. W przypadku diabetyków, ale nie tylko, źródłem stopy cukrzycowej są najczęściej zmiany deformacyjne stóp. Za zniekształcenia odpowiada niewłaściwe dobrane obuwie, nadwaga oraz stojący tryb pracy.
Jak leczyć stopę cukrzycową?
Leczenie stopy cukrzycowej wymaga wizyty u specjalisty. Dużym wsparciem w leczeniu są również zabiegi przeprowadzane przez podologów. Pamiętaj, że do specjalisty należy zgłosić się natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów. Nieleczenie stopy cukrzycowej może być tragiczne w skutkach. Przede wszystkich efektem tego może być martwica, która jest prostą drogą do amputacji kończyny. Lekarz oceni stadium choroby, a także właściwe metody leczenia. Wykwalifikowany podolog może usunąć nadmiar zrogowaceń naskórka, a także wskazać adekwatne preparaty. Ważne jest, aby poddawać się zabiegom profilaktycznym w sposób regularny i systematyczny. Tylko kompleksowa opieka specjalisty może pomóc w zachowaniu dobrego stanu stóp.
Ile trwa leczenie stopy cukrzycowej?
Nie można określić czasu niezbędnego do wyleczenia stopy cukrzycowej. Jest to kwestia indywidualna i w dużym stopniu zależy od stadium zaawansowania choroby. Zabiegom profilaktycznym należy poddawać się systematycznie. Tylko w taki sposób można zminimalizować ryzyko występowania niebezpiecznych powikłań, prowadzących do amputacji kończyny. Specjalista podolog może wesprzeć w leczeniu stopy cukrzycowej poprzez m.in. prawidłowe obcinanie paznokci, usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, czy też dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Terapii leczenia nie można przerywać, ponieważ jest to proces ciągły obejmujący najczęściej cały okres choroby.
Gdzie znaleźć odpowiedniego specjalistę?
Za leczenie stopy cukrzycowej odpowiada lekarz diabetolog. Wykwalifikowany i doświadczony podolog może znacznie złagodzić przebieg choroby oraz zminimalizować ryzyko powstawania powikłań. Lublin to miejsce, gdzie znajdziesz szereg wykształconych i cenionych specjalistów. Po wybraniu odpowiedniej osoby możesz dokonać rejestracji telefonicznej lub internetowej.