czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Olsztynie

Leczenie stopy cukrzycowej w Olsztynie

Cukrzyca to bardzo niebezpieczna choroba. I nie chodzi tu wcale o to, że może ona zakończyć się śmiercią pacjenta, bo to oczywiste. Równie ważnym problemem w przypadku tej choroby jest fakt, że wiąże się ona z wieloma różnymi powikłaniami. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa.

Stopa cukrzycowa - czym ona jest?

U osób chorych na cukrzycę, często pojawiają się choroby związane z zaburzeniem mikrokrążenia. Zaburzenie to jest związane z mniejszym przepływem krwi wewnątrz najmniejszych elementów układu krwionośnego, czyli naczyń włosowatych. 

Niedokrwienie na poziomie tych naczyń, wiąże się przede wszystkim z tym, że ewentualne urazy stopy mogą bardzo szybko przerodzić się w znacznie poważniejsze uszkodzenia ciała, takie jak na przykład owrzodzenia. 

Objawy stopy cukrzycowej mogą być bardzo zróżnicowane. Oprócz wspomnianych owrzodzeń, możemy do nich zaliczyć również problemy z czuciem, brak reakcji na zmiany temperatury, czy też problemy z wykręcającymi się paznokciami. Jednym słowem, stopa cukrzycowa jest schorzeniem, które jest odpowiedzialne za mnóstwo różnych deformacji, które bardzo trudno wyleczyć.

Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej

Przyczyny, poprzez które dochodzi do powstania stopy cukrzycowej, są bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia zaawansowania choroby.

1. Pierwszą przyczyną, są zmiany w obrębie naczyń włosowatych układu krwionośnego. Są one spowodowane nadmiarem cukru we krwi i stopniowo zmniejszają światło wspomnianych naczyń. 

2. Bardzo często na wskutek powyższych zmian, dochodzi do uszkodzenia niektórych komórek nerwowych. Na tym etapie choroby, nie ma to efektu powszechnego. Chodzi zaledwie o niewielką część nerwów, które jednak bardzo często są odpowiedzialne za różnego rodzaju odczucia.

3. Przyczyną pojawienia się stopy cukrzycowej, jest również deformacja stopy. Co ważne - przyczyna ta nie wiąże się wyłącznie z cukrzycą. Na wskutek zdeformowania stopy (na przykład przez niewygodne obuwie), może dojść do zaburzeń przepływu krwi a następnie - do pojawienia się objawów wspomnianego schorzenia.

Kiedy najlepiej wybrać się do lekarza?

Leczenie stopy cukrzycowej Olsztyn to bardzo skomplikowany proces. Bardzo dużo zależy tu od tego, jak szybko pacjent znajdzie się pod opieką lekarza specjalisty bądź podologa. W leczeniu tej choroby, bardzo duże znaczenie będzie miała współpraca pomiędzy podologiem i dermatologiem.

Jeśli zauważymy pierwsze niepokojące objawy stopy cukrzycowej, najlepiej będzie jeśli od razu zgłosimy się do lekarza. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować tego schorzenia. Po pewnym czasie, przyczyny choroby mogą przerodzić się w coś znacznie poważniejszego, czyli w problemy związane z martwicą tkanek. Nietrudno dojść do wniosku, że po dalszym zwlekaniu i bagatelizowani choroby, niezbędna może okazać się wyłączna amputacja kończyny.

Jeśli już okazało się, że cierpimy na tą dolegliwość, najlepiej będzie jeśli znajdziemy się pod stałą opieką specjalisty. Leczenie stopy cukrzycowej zwykle trwa bardzo długo. Zaniechanie tego procesu, może szybko przynieść mnóstwo kłopotów.

Prognoza podologiczna

Leczenie stopy cukrzycowej Olsztyn to proces bardzo skomplikowany i monotonny. Prognoza jest w tym przypadku bezwzględna. Najlepiej będzie, jeśli znajdziemy się pod stałą opieką lekarską. Konieczne będzie stałe przycinanie zmieniających się na wskutek choroby cukrzycowej paznokci a także eliminowanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka. W ten sposób zapobiegniemy powstaniu tak niebezpiecznej dla zdrowia naszej stopy martwicy.

Leczenie stopy cukrzycowej Olsztyn będzie również obejmować stosowanie odpowiednich wkładek terapeutycznych. Dzięki nim, komfort poruszania się będzie o wiele większy. Jednocześnie nie narazimy stopy na tak duże nadwyrężenia jak w przypadku braku takiego obuwia.

Czas trwania kuracji

W przypadku leczenia stopy cukrzycowej, bardzo trudno ocenić czas leczenia. Leczenie stopy cukrzycowej Olsztyn jest bardzo długotrwałe i z reguły... trwać będzie do końca życia. Leczona stopa przez cały czas będzie podatna na zmiany cukrzycowe, co wiąże się z koniecznością ciągłego stosowania odpowiedniej terapii.

Wspomniana terapia będzie ciągle skupiać się na działaniach profilaktycznych. Dlatego stała opieka lekarza specjalisty (dermatologa) bądź podologa, będzie tu bardzo potrzebna a nawet niezbędna.

Profilaktyka stopy cukrzycowej to w głównej mierze zadanie dla podologa. W jego kwalifikacjach leży opieka nad naszymi stopami. W przypadku stopy cukrzycowej będzie to obcinanie nadmiernie wyrastającego naskórka a także pozbywanie się tak problematycznych paznokci.

Stopa cukrzycowa za granicą

Leczenie stopy cukrzycowej za granicą, jest procesem znacznie bardziej popularnym na Zachodzie. Tamtejsze społeczeństwa są znacznie lepiej wyedukowane pod kątem podologicznym, co wiąże się ze staranną profilaktyką. Co ważne, obejmuje ona nie tylko okres zaraz po nadejściu choroby, ale przede wszystkim czas który ją poprzedza. Dzięki temu skutki stopy cukrzycowej są na Zachodzie znacznie mniej dokuczliwe niż w Polsce.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)