Masz problem ze stopami? Dobrze trafiłeś!

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Opolu

Leczenie stopy cukrzycowej w Opolu

Stopa cukrzycowa, jak wynika z nazwy stanowi powikłanie choroby, jaką jest cukrzyca i oznacza zespół dolegliwości, które odnoszą się do obszaru stóp. Warto podkreślić istotę odpowiedniego leczenia tego zaburzenia, gdyż nie podjęcie terapii w optymalnym momencie może doprowadzić do groźnych powikłań, których skutkiem bywa konieczność amputacji stopy.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Powodem uaktywnienia się dolegliwości stóp jest nieprawidłowo leczona cukrzyca - hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi wywołuje stopniowe uszkadzanie naczyń krwionośnych, stając się bezpośrednią przyczyną niedokrwienia stopy oraz zaburzeń w jej stanie zdrowotnym.

Uszkodzenia nerwów także wymieniane jest wśród przyczyn pojawiania się stopy cukrzycowej i odnosi się do zaburzeń czucia oraz braku wrażliwości na szkodliwe czynniki zewnętrzne - nadmierny ucisk oraz tarcie, skaleczenia i ból, jak również zmiany temperatury nie są przez chorego wyczuwalne.

Stopa cukrzycowa - charakterystyczne objawy

Symptomami ostrzegającymi o możliwości wystąpienia stopy cukrzycowej są między innymi opuchnięcia oraz przekrwienia, jak również uczucie drętwienia w stopach. Równie niepokojące powinny być zaburzenia odbierania bodźców czuciowych, jak dotyk, temperatura oraz ból. 

Pacjenci cechujący się stopą cukrzycową mogą odczuwać pieczenie, mrowienie oraz palenie w stopie - są to charakterystyczne objawy, uwydatniające się w zestawieniu z zaburzeniami czucia. 

Problemy skórne odnoszące się do stóp oraz występujące deformacje paznokci także powinny skłonić do zgłoszenia się na kontrolną wizytę u specjalisty. 

Stopa cukrzycowa - powikłania

Osłabienie kości oraz napięcia mięśniowego mogą prowadzić do występowania deformacji oraz martwicy - te objawy stanowią podstawy niedokrwiennego zespołu cukrzycowego, w ramach którego następuje przewlekłe niedotlenienie tkanek, skutkujące ich obumieraniem - stopa sinieje, zaczynają się tworzyć opuchlizny, owrzodzenia oraz pęknięcia i martwice. Zanik tkanek miękkim oraz towarzyszące mu deformacje paznokci prowadzą do całkowitego wyniszczenia stopy, które powoduje bezustanny ból, nawracające infekcje oraz niemożność chodzenia. 

Opisany stan może być wynikiem skrajnych zaniedbań oraz ignorowania symptomów ostrzegawczych o dolegliwościach w obrębie stóp.

Leczenie przyczyn

Warto zaznaczyć, że stopa cukrzycowa stanowi powikłanie popularnej choroby, jaką jest cukrzyca - w związku z tym terapia odnosząca się do leczenia dolegliwości stóp powinna w szczególności uwzględniać prawidłową terapię choroby podstawowej - cukrzycy. Regularny kontakt z diabetologiem oraz pozostawanie pod jego stałą kontrolą i opieką umożliwiają wyrównanie poziomu cukrów we krwi, jednocześnie niwelując przyczynę powstawania stopy cukrzycowej.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej - długotrwałość leczenia

W odniesieniu do specyfiki dolegliwości, jaką jest stopa cukrzycowa warto zaznaczyć, że nie sposób określić konkretnej granicy czasowej, przeznaczonej na zakończenie leczenia - z uwagi na to, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, również towarzysząca jej przypadłość, jaką jest stopa cukrzycowa powinna być traktowana jako stała niedyspozycja pacjenta.

Leczenie stopy cukrzycowej oznacza więc regularny i długotrwały proces pielęgnacyjny, polegający na usuwaniu zgrubień skórnych oraz kompetentnym obcinaniu paznokci - zabiegi te z pozoru prozaiczne, okazują się fundamentalne w odniesieniu do stopy cukrzycowej. Właściwa opieka i pielęgnacja umożliwiają bowiem zapobiegnięcie pojawienia się nieprzyjemnych konsekwencji, jakimi może okazać się konieczność amputacji palców, stóp lub w skrajnych przypadkach całej kończyny dolnej.

Profilaktycznym działaniem, mającym na celu zapewnienie diabetykom komfortu podczas chodzenia oraz zniwelowanie ryzyka powikłań jest nie tylko regularna i profesjonalnie wykonywana pielęgnacja stóp, lecz także stosowanie specjalistycznych kosmetyków. 

Szczególnie istotny wydaje się także optymalny dobór obuwia, wraz ze stosowaniem wkładek specjalistycznych - podobne manewry mają na celu podniesienie jakości codziennego funkcjonowania osób chorujących na cukrzycę i zmagających się z dolegliwością, jaką jest stopa cukrzycowa. 

Leczenie stopy cukrzycowej Opole 

W coraz większej ilości polskich miast zaczynają pojawiać się gabinety podologiczne - miejsca, w których konsultacje prowadzą specjaliści od profilaktyki stóp. 

Podologia jest nauką obejmującą swoim zakresem szeroko rozumiane zdrowie stóp - wykwalifikowani specjaliści posiadają wiedzę odnoszącą się do norm, cechujących zdrowe stopy oraz znają przyczyny i symptomy zaburzeń oraz patologii pojawiających się w tym obszarze ciała. 

Z tego względu wizyta u podologa zalecana jest w przypadku każdorazowego występowania niepokojących objawów, szczególnie tych wywołujących dyskomfort - odnosi się to zarówno do osób chorujących na cukrzycę, jak i zdrowych, których stan stóp wymaga rzetelnego zdiagnozowania. Kontrola pojawiających się nieprawidłowości na stopach umożliwia ich szybką i rzetelną ocenę oraz podjęcie stosownych środków zaradczych - zarówno leczniczych, jak i profilaktycznych. 

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)