czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Radomiu

Leczenie stopy cukrzycowej w Radomiu

Stopa cukrzycowa to bardzo niebezpieczne powikłanie cukrzycy, które dotyka 6-10% cierpiących na tę chorobę. Nieleczona może doprowadzić do martwicy, a w konsekwencji nawet do amputacji stopy. Zobacz jak poradzić sobie z tą dolegliwością i zapobiec groźnym konsekwencjom.

Skąd się bierze to powikłanie?

Stopa cukrzycowa pojawia się w wyniku źle leczonej cukrzycy. Jednocześnie trzeba wspomnieć, że mowa tu o kilku latach, a nie tygodniach czy miesiącach. Utrzymujący się wysoki poziom cukru prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych (w szczególności tętnic). Następnie dochodzi do zmniejszenia ich elastyczności, zrastania i nasilenia się dolegliwości miażdżycowych. Jednocześnie zwiększa się lepkość krwi i powstają zakrzepy. W efekcie tkanki są niedotlenione, a nerwy ulegają uszkodzeniu. Zmniejsza się czucie, a więc chory nie odczuwa bólu przy uszkodzeniach skóry. Wszystkie te dolegliwości prowadzą do wspomnianej już martwicy stóp, która może zakończyć się amputacją.

Do kogo zgłosić się ze stopą cukrzycową?

Specjalistą, który zaopiekuje się stopami pacjenta ze stopą cukrzycową jest podolog (przy współpracy z lekarzami prowadzącymi całą cukrzycę np. diabetologiem czy lekarzem rodzinnym). To profesja, która niejako łączy kwalifikacje lekarza z umiejętnościami kosmetyczki i zajmuje się dolegliwościami stóp. Aby znaleźć odpowiedni gabinet warto skorzystać z Internetu. Wpisz w wyszukiwarkę np. "leczenie stopy cukrzycowej Radom" lub inną frazę związaną ze swoim miejscem zamieszkania, a otrzymane wyniki pozwolą znaleźć specjalistę, który spełni Twoje oczekiwania.

Leczenie stopy cukrzycowej

Odpowiednia terapia jest w przypadku stopy procesem, a nie jednorazowym zabiegiem. Najważniejsze są regularne zabiegi profilaktyczne, które pozwolą utrzymać stopy w możliwie najlepszym stanie i jednoczesne utrzymywanie jak najlepszego poziomu cukru we krwi i dobrego stanu chorego. Zadaniem podologa jest usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, przycięcie paznokci, zalecenie odpowiednich preparatów pielęgnujących i skierowanie chorego do diabetologa lub chirurga, o ile nie jest przez nich na bieżąco kontrolowany. Choremu na cukrzycę warto dobrać również odpowiednie obuwie i zalecić stosowanie wkładek ortopedycznych. Warto wiedzieć, że w Europie Zachodniej cukrzycy regularnie korzystają z usług podologów, a przeznaczone dla nich zabiegi profilaktyczne są normą i często podlegają refundacji ze strony państwa. W Polsce nie jest to jeszcze powszechnie spotykany proceder, ale warto edukować chorych, że wizyty u podologa będą miały pozytywny wpływ na ich ogólny stan zdrowia.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)