czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Sosnowcu

Leczenie stopy cukrzycowej w Sosnowcu

Stopa cukrzycowa to częste powikłanie spotykane wśród diabetyków. Chorujący na cukrzycę miewają zaburzenia czucia i mikrokrążenia, które mogą doprowadzić nawet do owrzodzenia co w konsekwencji prowadzi do martwicy a ta do amputacji. Wśród objawów stopy cukrzycowej występują takie zaburzenia jak: problemy z naskórkiem i przerośniętymi, zdeformowanymi płytkami paznokci, opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zaburzenia odczuwania bólu, temperatury i dotyku a nawet zniekształcenie kości.

Przyczyną tego schorzenia są neuropatie czy polineuropatie czyli uszkodzenia jednego lub większej ilości nerwów, uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz deformacje (nie tylko u diabetyków) spowodowane przez złe obuwie, nadwagę lub długotrwałe stanie. Nieleczona stopa cukrzycowa może doprowadzić nawet do martwicy a w konsekwencji do amputacji kończyny dlatego też warto jak najszybciej udać się o poradę do podologa. Od osób cierpiących na tę dolegliwość wymaga się stałego kontaktu ze specjalistą i kontrolowania stanu zdrowia. W skuteczności leczenia ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia, które zaczyna się od usunięcia nadmiernych zrogowaceń skóry i zastosowaniu odpowiedniego preparatu. Ważna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta a także stopień zaawansowania choroby.

Dbałość o profilaktykę stóp wśród cukrzyków pozwala dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Ważne jest, aby pacjenci regularnie dbali o usuwanie zrogowaceń naskórka (zmian hiperkeratotycznych) i stosowali odpowiednie kosmetyki pozwalające zminimalizować ryzyko powikłań. Niezmierne ważne jest odpowiednie obuwie i stosowanie wkładek ortopedycznych. Pamiętajmy, że w krajach europejskich profilaktyka stopy cukrzycowej to norma i powinniśmy brać przykład od naszych zachodnich sąsiadów. Zachodnie zabiegi bywają nawet refundowane, gdyż jest to naprawdę istotna kwestia zdrowotna dla cukrzyków.

Leczenie stopy cukrzycowej Sosnowiec to w zasadzie ciągła profilaktyka polegająca na usuwaniu zrogowaceń i obcinaniu płytki paznokci. Pozwoli to uniknąć przykrych poważniejszych powikłań. Z pozoru niewinne zabiegi uchronią pacjentów przed groźbą amputacji palców czy całej kończyny. Wciąż zbyt wiele osób chorujących na cukrzycę nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji dlatego też uświadamianie pacjentów na temat zagrożeń jakie mogą ich spotkać leży po stronie specjalistów. Cukrzyca jest bowiem chorobą przewlekłą i nieuleczalną jednak w pełni można ją kontrolować. Potrzebna jest do tego wysoka samodyscyplina i znajomość tematu oraz zagrożeń.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)