czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Toruniu

Leczenie stopy cukrzycowej w Toruniu

Stopa cukrzycowa to częsta przypadłość diabetyków. Jest to zespół groźnych zaburzeń mających związek z poziomem cukru we krwi. W przypadku tej dolegliwości dochodzi do zaburzeń czucia, drętwienia czy mrowienia. Skóra bywa sucha i zaczyna się łuszczyć, ponieważ jest niewystarczająco odżywiana i dotleniana. Powstałe ranki i skaleczenia stają się trudno gojące. Tworzą się owrzodzenia, które nieleczone w konsekwencji prowadzą do martwicy i w skrajnych przypadkach amputacji kończyny.

W przypadku stopy cukrzycowej niezwykle ważna jest profilaktyka, która pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem. Do specjalisty podologa należy udać się niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych. Jedynie skuteczne i wcześnie podjęte leczenie pomoże nam uporać się z problemem i uniknąć przykrych konsekwencji.

Stopa cukrzycowa jest zespołem objawów, które wywołuje zaburzone krążenie krwi oraz neuropatie czyli zanik nerwów w obrębie kończyny. Zmniejszenie czucia doprowadza do tego, że pacjenci często nie zdają sobie sprawy z powstałych skaleczeń a utrudnione mikrokrążenie powoduje trudniejsze gojenie się powstałych ran.

Doświadczony specjalista podolog pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia do każdego pacjenta indywidualnie. Również w przypadku tego schorzenia trzeba zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne co jakieś 3 miesiące.

Stopień zaawansowania choroby ma istotny wpływ na czas terapii, która jest utrudniona za względu na następstwa cukrzycy. W specjalistycznych gabinetach stosowane są wysoce skuteczne preparaty przyspieszające gojenie. Czasami konieczne staje się chirurgiczne oczyszczenie wrzodziejących ran czy przeszczep skóry. Amputacje są wykonywane tylko w skrajnych przypadkach i przeprowadzane jak najbardziej oszczędnie.

Jednak najważniejszą jest profilaktyka i dbałość o szczegóły samego pacjenta. Tak więc konieczne jest codzienne dokładne oglądanie stóp. usuwanie zrogowaciałego naskórka, obcinanie i piłowanie paznokci. Ważna jest też higiena osobista i stosowanie preparatów odżywiających, nawilżających i pielęgnujących skórę. W przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek nieprawidłowości konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Przede wszystkim też należy zadbać o odpowiedni poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, zaprzestać palenia tytoniu. Warto również zacząć uprawiać jakiś sport nieobciążający stóp za to poprawiający krążenie.

Nie da się określić czasu terapii stopy cukrzycowej, gdyż jest to codzienna dbałość o zdrowie swoich nóg oraz badanie i kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)