czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie suchej skóry stóp w Katowicach

Leczenie suchej skóry stóp w Katowicach

Suchość skóry stóp możemy rozpoznać po łuszczeniu się naskórka, pieczeniu, swędzeniu i szorstkości skóry. Naskórek przybiera wówczas barwę od odcienia żółtego aż do brudnoszarego. Kolejną uciążliwością są bolesne pękające pięty. Zaniedbany stan takich stóp może doprowadzić do rozpadliny skóry właściwej i następujących stanów zapalnych. U niektórych osób występuje też większa skłonność do przesuszania się skóry, wynikająca z uwarunkowań genetycznych.
 
Podolog to fachowiec, który zajmuje się tego typu przypadłościami. W celu rozpoznania dolegliwości opiera się on na badaniu fizykalnym i metodach diagnostycznych.
 
Czym zajmuje się podolog?
 
Podolog to specjalista, którego wstępnym rozpoznaniem choroby jest przeprowadzony wywiad z pacjentem. Później zleca on badanie z użyciem wskaźnika przednaskórkowej utraty wody (TEWL) oceniającym stan bariery naskórkowej. W gabinecie podologicznym usuwane są zewnętrzne dolegliwości takie jak: modzele, warstwy rogowe. Stosuje się także kąpiel parafinową, masaże, kąpiele naprzemienne i środki pielęgnujące skórę stóp. Podolog wspiera swoją pracą lekarzy dermatologów, lekarzy ortopedów i lekarzy ogólnych. Jest on kompetentną osobą, która pomoże pacjentowi w ścisłym wykonywaniu zaleceń lekarza dotyczących specjalistycznej pielęgnacji stóp. 
 
Jak objawia się ta choroba?
 
Suchość skóry można zaobserwować najczęściej na pięcie, na palcach stóp i na zewnętrznej krawędzi stopy. Główną przyczyną suchości skóry kończyn dolnych są zaburzenia pracy układu krwionośnego. Takie zaburzenia powodują uszkodzenie nerwowych zakończeń gruczołów łojowych i potowych co sprawia, że skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów. Podeszwa zawiera około 600. gruczołów potowych. Suchość skóry sprawia, iż nie ma tam ani jednego gruczołu łojowego produkującego serum, które jest odpowiedzialne za elastyczność naskórka.
 
Jak można zapobiegać suchości skóry na stopach?
 
Oczywiście fundamentalnym aspektem jest zasięgnięcie rady u podologa. Powinien on skierować nas na dodatkowe badania, które wykryją prawdziwą przyczynę przypadłości. To przede wszystkim my musimy zadbać o nasze zdrowie i przestrzegać podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest unikanie ciasnego i niewygodnego obuwia. Najlepsze buty to te z naturalnej skóry o właściwościach zdrowotnych. Pękaniu skóry zapobiega noszenie bawełnianych skarpet. Nawodnienie organizmu także odgrywa kluczową rolę - trzeba pić często ale w niezbyt wielkich ilościach. Dieta wzbogacona w witaminę A przyczyni się do zdrowych i pięknych stóp. Katowice posiadają wiele gabinetów podologicznych i wielu specjalistów do leczenia suchości skóry.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)