czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Bydgoszczy

Leczenie wrastających paznokci w Bydgoszczy

Wrastające paznokcie to problem o złożonej specyfikacji, wynikający z różnych przyczyn oraz skutkujący odmiennymi konsekwencjami w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz etapu podjęcia leczenia. 

Specyfika dolegliwości, jaką są wrastające paznokcie

Płytka paznokcia charakteryzuje się cechami specyficznymi dla większości osób oraz pewnymi aspektami, stanowiącymi indywidualne właściwości stóp konkretnego pacjenta. 

Powszechnie zalecane jest regularne dbanie o odpowiednią długość paznokci, szczególnie w odniesieniu do kończyn dolnych - prawidłowe obcinanie paznokci stanowi kluczową kwestię w utrzymaniu zdrowia stóp oraz ograniczenia ryzyka wystąpienia efektu wrastania lub wkręcania paznokcia w skórę. 

Istota zaniedbań pielęgnacyjnych w przypadku wrastających paznokci jest spora - nieodpowiednie obcinanie paznokcia, nadające mu półokrągły kształt wywołane jest zbytnim przycinaniem boków płytki. Skutkuje to stymulowaniem wzrostu paznokcia w bok, czyli w nieodpowiednim kierunku, co powoduje bolesne wrastanie płytki, stające się przykrą i wyjątkowo uciążliwą dolegliwością. 

Paznokieć wrastający w skórę przebija jej powłoki, uszkadza strukturę i powoduje wrażliwość na dotyk - staje się przez to przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia oraz może powodować wystąpienie stanu zapalnego i gromadzenie się ropnej wydzieliny. 

Przyczyny wrastania paznokci u stóp

Podłożem efektu wrastania paznokcia w skórę może być wspomniane powyżej niekompetentne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych - czyli nieodpowiedni sposób obcinania paznokci. Jednak czynnik ten nie jest jedynym, wpływającym na wystąpienie efektu wrastania lub wkręcania paznokcia w powłokę skórną.

Kolejnym dość popularnym powodem pojawienia się omawianej dolegliwości jest noszenie źle dobranego obuwia - zbyt małe i ciasne buty, zwłaszcza w obszarze palców powodują ich nadmierne uciskanie, co z kolei skutkuje możliwością stopniowego wrastania paznokcia. 

Ponadto w odniesieniu do zmian wtórnych warto zaznaczyć, że nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wrastających paznokci oraz nieodpowiednio prowadzona profilaktyka i pielęgnacja po zabiegu, mogą skutkować nawrotem dolegliwości w dużo większym niż dotychczas stopniu. Dlatego tak istotne jest korzystanie z usług profesjonalnych gabinetów podologicznych, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz oferujących usługi specjalistów, wykształconych w kierunku dbania o ludzkie stopy. 

Wrastający paznokieć - kiedy do specjalisty?

Generalna zasada, odnosząca się do podejrzenia wrastania paznokcia w skórę głosi, że im szybciej pacjent pojawi się w gabinecie specjalistycznym, tym szybsze i łatwiejsze może okazać się leczenie. Szybkość reakcji oraz wczesne postawienie diagnozy umożliwia bowiem wykorzystanie wyłącznie nieinwazyjnych metod terapeutycznych w leczeniu wrastającego paznokcia. 

Leczenie wrastających paznokci

Nowoczesna myśl podologiczna zakłada odchodzenie od stosowania inwazyjnych metod leczniczych - w przypadku wrastającego paznokcia zabieg jego usuwania stosowany jest więc w ostateczności, w odniesieniu do zaawansowanych zmian, nie podatnych na mniej radykalne rozwiązania.

Polecanym sposobem na leczenie omawianej przypadłości jest zastosowanie klamry ortonyksyjnej, która ułatwia skorygowanie kierunku wzrostu paznokcia. Założenie klamry możliwe jest w gabinecie podologicznym i stanowi bezbolesną oraz szybką aplikację. Co ważne, pacjent wyposażony we wspomnianą klamrę nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego jej obecnością, mogąc swobodnie wykonywać wszelkie czynności codzienne. Ponadto atutem wykorzystania klamer ortonyksyjnych jest natychmiastowe zlikwidowanie bólu wynikającego z wrastania paznokcia w skórę - prostowanie paznokci i korygowanie toru ich wzrostu odbywa się więc bez skutków ubocznych.

Kolejną metodą, mniej znaną, lecz równie skuteczną w przypadku leczenia wrastających paznokci jest wykorzystanie aparatu zwanego kostką Arkady. Jest to wyjątkowo innowacyjna metoda, dzięki której wrastające paznokcie mogą być wyleczone podczas jednego zabiegu w ramach wizyty w gabinecie podologicznym. Warto zaznaczyć, że obsługa kostki Arkady wymaga odpowiednich umiejętności, dlatego jej obecność jest stosowna wyłącznie w odniesieniu do profesjonalnych gabinetów podologicznych. 

Leczenie wrastających paznokci Bydgoszcz 

Poszukując profesjonalisty zajmującego się leczeniem dolegliwości, jaką są wrastające paznokcie, warto zainteresować się ofertą wymienionych poniżej specjalistów. Możliwość sprawdzenia wiarygodności podologa oraz przeanalizowania opinii jego dotychczasowych klientów wydaje się adekwatna w odniesieniu do wyboru rzetelnego i skutecznego fachowca. 

Podolodzy w Bydgoszczy oferują usługi wysokiej jakości, opierając się na nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach, mających na celu zapewnienie pacjentom komfortu, intymności oraz bezpieczeństwa podczas odbywania wizyt specjalistycznych. 

Podologia jako stosunkowo nowa dziedzina wiedzy stawia przed specjalistami wysokie wymagania odnoszące się do kontaktu z pacjentem oraz wykorzystywanych form leczenia.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)