czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Gdańsku

Leczenie wrastających paznokci w Gdańsku

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która początkowo powoduje lekki dyskomfort jednak wraz z rozwojem choroby stwarza coraz więcej problemów a nawet uniemożliwia normalne chodzenie. Istotą schorzenia jest nieprawidłowy rozrost płytki paznokcia na boki i wcinanie się w otaczającą go skórę. Problem ten dotyczy zazwyczaj dużego palca u nogi.

Głównym powodem powstawania tej przykrej dolegliwości jest zbyt krótkie, niewłaściwe obcinanie paznokci, noszenie nieodpowiedniego i ciasnego obuwia, nadmierne wycinanie skórek wokół płytki paznokci, usuwanie brudu przy pomocy czubka nożyczek, chodzenie w butach na obcasie, przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia lub inne uszkodzenia, skłonności genetyczne, grzybica, nadwaga i niektóre ćwiczenia fizyczne obciążające stopy.

Objawy wrastających paznokci są nie do przeoczenia. Pojawia się często dość silny ból, który uniemożliwia chodzenie i wykonywanie niektórych czynności. Skóra wokół paznokcia jest zaczerwieniona i opuchnięta. Zdarza się, że pojawia się ropna wydzielina lub krwawienie związane z przecięciem skóry ostrą krawędzią płytki paznokcia.

Do najczęściej stosowanej metody leczenia tej przypadłości zaliczamy chirurgiczne usunięcie paznokcia w jego znacznej części ale nie w całości. Zabieg ten jest wysoce inwazyjny i wymaga podania znieczulenia, jednak odrastający na nowo paznokieć powinien już rosnąć według wyznaczonego, prawidłowego toru. Odpowiednia profilaktyka po zabiegu i wizyty kontrolne pozwalają uniknąć nawrotu schorzenia. Inną metodą walki z tą dolegliwością są specjalne klamry zakładane na płytkę paznokcia. Jest to zabieg nieinwazyjny a efekty są odczuwalne już po pierwszej wizycie. Klamry nakierowują paznokieć na jego właściwy tor wzrostu, są niewidoczne i przynoszą natychmiastową ulgę. Pozwalają od razu powrócić do normalnego funkcjonowania.

W profilaktyce wrastających paznokci ważna jest także dieta, jaką stosujemy. Powinna ona być bogata w składniki mineralne jak cynk, magnez, siarka, krzem, żelazo oraz witaminy z grupy B. Wszystkie te czynniki sprawią, że paznokcie będą zdrowe i twarde. Należy przede wszystkim unikać noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami. Nie należy obcinać paznokci zbyt blisko skóry a także nie wolno nadawać im zaokrąglonego kształtu. Powinno obcinać się paznokcie wzdłuż linii.

Leczenie wrastających paznokci Gdańsk, dzięki wykorzystywaniu najnowocześniejszej technologii pozwala wdrożyć nieinwazyjne metody leczenia wrastających lub wkręcających się paznokci. Jedną z nowości jakie może zaproponować specjalista podolog jest zastosowanie kostki Arkady. Metoda ta jest zupełnie nieinwazyjna i pozwala pozbyć się problemu już nawet w 30-40 minut. Jest ona często polecana przez lekarzy a zainteresowanie pacjentów ciągle rośnie. Metoda Arkady przynosi natychmiastową ulgę w połączeniu z przywróceniem naturalnego wyglądu płytce paznokcia. Dodatkowym atutem jest efekt estetyczny, gdzie zaraz po rekonstrukcji paznokcia możliwe jest jego zdobienie czy malowanie. Kwestia wysoce istotna szczególnie dla kobiet. Pierwszy zabieg tego typu został wykonany już w 2009 roku i od tamtej pory cieszy się uznaniem wielu zadowolonych pacjentów.

Czas leczenia tego schorzenia zależy od stopnia rozwoju choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach czas terapii może wynosić nawet kilka miesięcy. W przypadku zastosowania klamer efekt zauważalny jest już po kilku powtarzających się zabiegach. Okres terapii jest wysoce uzależniony od stopnia deformacji płytki paznokcia i od tego jakie zabiegi zostały wcześniej wykonane. Nie bez znaczenia pozostaje również to jak długo paznokcie wrastały. W niektórych przypadkach konieczne stają się wizyty kontrolne sprawdzające proces powrotu do zdrowia. Zdarza się czasami, że muszą być przeprowadzane drobne zabiegi korekcyjne.

Każdy przypadek wrastających paznokci należy poddać specjalnym zabiegom w gabinecie podologicznym, a do tego czasu można złagodzić dolegliwości bólowe za pomocą preparatów sprzedawanych w aptece. Profesjonaliści są w stanie rozpoznać już pierwsze objawy wrastania paznokcia, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie skutecznej terapii dającej szybkie efekty. Chirurgiczne usuwanie paznokci to stara metoda, od której obecnie się już odchodzi. Chociaż zdarza się, że istnieją takie przypadki, w których jest to jedyny sposób na poradzenie sobie z problemem. Statystyki pokazują, że chirurgiczne usunięcie paznokci jest konieczne jedynie w 2-3% przypadków. W każdym innym możliwe jest zastosowanie nowoczesnych bezinwazyjnych i bezbolesnych metod.

Podologia w Polsce jest stosunkowo mało znaną dziedziną medycyny i często niedocenianą. Zamiast zwracać się o pomoc do chirurgów czy dermatologów możemy uzyskać od razu profesjonalną pomoc w specjalistycznym gabinecie podologicznym. Dosyć uporczywe i problematyczne schorzenia możemy wyleczyć od ręki. Z wrastającymi paznokciami warto udać się do specjalisty, gdyż jest to problem niezwykle złożony i często ma uwarunkowania genetyczne tak więc samodzielnie nie poradzimy sobie z zaistniałym problemem.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)