czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Gdyni

Leczenie wrastających paznokci w Gdyni

Wrastające paznokcie to obecnie coraz częściej spotykany problem. Wbrew pozorom nie dotyka on tylko osób starszych lub uskarżających się na inne problemy ze stopami. Często coraz młodsze osoby mają tego typu dolegliwości. Jakie mogą być przyczyny wrastania paznokci? Czy można rozwiązać ten problem bez interwencji chirurga? Zapraszamy do dalszej lektury.

Co może powodować wrastanie paznokci?

Czynników, które mogą powodować taki stan rzeczy jest bardzo wiele, a najważniejsze z nich, to:

- niewłaściwie dobrane obuwie

Chodzi tu przede wszystkim o obuwie na wysokim obcasie lub z bardzo wąskimi czubkami. Chodząc dużo w takich butach sprawia się, że stopa w czasie chodzenia jest ułożona w sposób nienaturalny, a palce nie leżą prosto, tylko są z przodu ściśnięte.

- nieprawidłowe obcinanie paznokci i regularne podcinanie boków płytek paznokcia

Obcinanie paznokci to także ważny czynnik wpływający na poprawny kształt płytki. Jeśli będziemy ją z boku regularnie podcinać, paznokieć zacznie wrastać pod skórę

- nadmierna suchość lub nadmierna potliwość stopy

Aby uniknąć wrastania paznokci, należy dbać o higienę stóp. Jeśli są zbyt suche, należy skonsultować z lekarzem stosowanie preparatu nawilżającego do stóp. Jeśli nadmiernie się pocą, konieczne będzie zastosowanie blokerów potu.

- nieprawidłowo przeprowadzony zabieg chirurgiczny wrastających paznokci

W tej sytuacji jedynym ratunkiem będzie ponowne przeprowadzenie zabiegu u specjalisty, który cieszy się wysoką renomą.

- brak profilaktyki po zabiegu wrastających paznokci

W przypadku nieprzestrzegania zasad, które przedstawi chirurg po zabiegu, problem może powrócić i to ze zwielokrotnioną siłą.

- deformacje ortopedyczne

Osoby, których stopy są w jakikolwiek sposób zdeformowane są bardziej narażone na wystąpienie problemu wrastających paznokci.

- uwarunkowania genetyczne

Jeśli ktoś w rodzinie miał lub ma problemy z wrastającymi paznokciami, jest szansa, że i nam taki problem się przytrafi, dlatego trzeba być wyjątkowo czujnym.

Jak płytka paznokcia wrasta pod skórę?

Problem pojawia się w momencie, gdy płytka paznokcia uszkadza skórę i zaczyna pod nią wrastać. Takie rzeczy dzieją się, gdy płytka paznokcia zamiast rosnąć do przodu, rośnie na boki lub zakrzywia się i rośnie w różnych kierunkach. Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić, to:

- ból w czasie chodzenia i dotyku
- zaczerwienienia.

Gdy tylko zaobserwujemy u siebie takie objawy, koniecznie należy udać się do podologa. Zignorowanie symptomu może prowadzić do dalszego wrastania paznokci, które będzie jeszcze bardziej potęgowało ból, a w konsekwencji może także wywołać zapalenie.

Prognoza podologiczna

Podczas wizyty u podologa poznamy sposoby walki z wrastającymi paznokciami. Najczęściej słyszaną diagnozą jest usunięcie płytki paznokcia, która wrasta w skórę.

Nowoczesne podejście do problemu

Obecnie jednak leczenie operacyjne nie jest jedynym wyjściem z sytuacji i jedynym rozwiązaniem problemu. Jeśli problem nie jest bardzo zaawansowany, można pozbyć się go stosując jedną z dwóch metod bezinwazyjnych. Są to:

- klamry ortonyksyjne
- metoda Arkady.

Klamry ortonoksyjne

To obecnie jedna z najlepszych metod leczenia schorzenia wrastających paznokci. Najprościej jest porównać ją do aparatu ortodontycznego montowanego na zęby. Klamry kształtują odpowiednio paznokieć i umożliwiają korekcję jego wzrostu. Aplikacja i użytkowanie klamer jest bezbolesne. Można z ty normalnie chodzić i nawet uprawiać sport.

Metoda Arkady

To metoda leczenia wrastającego paznokcia rekomendowana przez większość specjalistów. Jest raczej bezbolesna i pozwala na pozbycie się problemu w ciągu 30-40minut.

Polega ona na umieszczeniu chorego paznokcia w specjalnej kostce, która dodatkowo posiada pięć miejsc z otworami służącymi do ulokowania narzędzi niezbędnych do prostowania zdeformowanych paznokci.

Leczenie tą metodą przynosi natychmiastową ulgę w bólu oraz natychmiastowy efekt estetyczny. Kobiety mają możliwość nawet malowania paznokci bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu.

Metoda ta jest stosunkowo nowa, bowiem pierwszy zabieg został przeprowadzony już w 2009 roku. Od tego czasu ponad 1000 pacjentów może cieszyć się rozwiązanym problemem wrastającego paznokcia. Zainteresowanie tą metodą stale rośnie zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.

Ile czasu trwa leczenie?

Czas trwania terapii jest ściśle uzależniony od rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania. W przypadku leczenia metodą Arkady, czasem wystarcza jeden zabieg, a czasem (jeśli paznokcie mocno powrastały) konieczne jest wykonanie nawet kilku zabiegów.

Leczenie klamrami najczęściej trwa nieco dłużej, ponieważ prostują one paznokieć w wolniejszym tempie.

W przypadku, gdy problem był bardzo zaawansowany, konieczne są powtarzające się, regularne wizyty co 2 lub 4 tygodnie celem kontroli i ewentualnie przeprowadzenia niewielkiego zabiegu korekcyjnego.

Leczenie wrastających paznokci Gdynia

Zachęcamy do zapoznania się z listą specjalistów z Gdynii, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu wrastających paznokci:

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)