czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Katowicach

Leczenie wrastających paznokci w Katowicach

Wrastające paznokcie to powracający problem, który wywołuje silny ból i przeszkadza w codziennym, zwyczajnym funkcjonowaniu. To wprawdzie tylko jedna z całej gamy dolegliwości związanych ze stopami (narażanymi na ciągłe przeciążenia, a więc i na zwyrodnienie), jednak dotyczy wielu osób. Gdy paluch boli, nie sposób włożyć większości rodzajów obuwia, a nawet chodzenie boso może stać się bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. W dodatku schorzenie może zakończyć się zakażeniem i rozwojem stanu zapalnego, a tu już naprawdę bardzo poważna sprawa. Warto od razu udać się do kompetentnego specjalisty, który będzie wiedział, jak uporać się z tym problemem. Jeśli chodzi o leczenie wrastających paznokci Katowice są dobra lokalizacją. Przed wizytą nie zaszkodzi jednak dowiedzieć się, na czym właściwie polega problem, w jaki sposób powstał, a także czego należy spodziewać się po leczeniu go u podologa.

Na czym polega problem?

Płytka paznokcia, najczęściej na paluchu, wykręca się czasem i wrasta z boku w tkankę palca, uszkadzając ją i powodując pęknięcia. Najczęściej płytka rozrasta się na boki, a także podwija pod spód, a efektem jest jej stopniowe wbijanie w skórę. Powstaje nieestetyczne, rozległe zaczerwienienie, skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa na dotyk, a ponadto ból uniemożliwia chodzenie. Bardzo szybko nawet wkładanie obuwia czy skarpetek zaczyna wiązać się z silnym dyskomfortem i bólem. Ignorowanie symptomów przez dłuższy czas jedynie eskaluje problem, a stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych nie pomaga, ponieważ nie znika przyczyna takiego stanu rzeczy. Dlatego też nie warto się męczyć - specjalista pomoże skutecznie i bezpiecznie rozprawić się z tym problemem.

Nieco inny problem stanowi paznokieć wrastający, który nie przebija skóry, a jedynie skręca się i zwija, zniekształcając tkankę. Także powoduje silny ból, jednak najczęściej nie towarzyszą mu zakażenia. Przy paznokciach wrastających w stale otwartej ranie gromadzą się drobnoustroje. Może się z tym wiązać pojawienie się ropnej wydzieliny przy paznokciu.

Dlaczego paznokcie wrastają?

Powody mogą być różne. Najczęściej to noszenie niewłaściwego obuwia (zbyt wąskie buty, wysokie obcasy), wycinanie boków płytek paznokci, przesuszona skóra, deformacje ortopedyczne, uwarunkowania genetyczne, a także nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wycinania paznokcia i brak profilaktyki po jego przeprowadzeniu.

Wizyta u podologa

Nie można oczekiwać, że problem wrastającego paznokcia rozwiąże się sam. Niestety, bez interwencji specjalisty ból nie minie, przeciwnie, najprawdopodobniej dojdzie do niebezpiecznego stanu zapalnego. Podolog jest osobą, która posiada szeroką i profesjonalną wiedzę na temat stóp, ich problemów, pielęgnacji oraz chorób, które je dotykają. Potrafi rozpoznać wiele z nich, a następnie skierować do lekarza lub najczęściej samemu zastosować odpowiednie formy leczenia - naturalnie w sterylnych, higienicznych warunkach i z poparciem wiedzy oraz umiejętności praktycznych. W Katowicach powstają gabinety podologiczne, gdzie można z zaufaniem udać się po radę i otrzymać pomoc także w przypadku wrastania paznokcia. Należy pamiętać o tym, że nie zawsze kosmetyczka jest przygotowana do wykonywania tego typu zabiegów - powinna posiadać świadectwo ukończenia kursu podologicznego, które uprawnia ją do zajmowania się chorobami stóp i doradzania pacjentom w tej kwestii. Osoba, która nie posiada przygotowania może zaszkodzić.

Metody leczenia wrastających paznokci

Metoda leczenia zależy bardzo mocno od stopnia rozwoju dolegliwości. Gdy wrastający paznokieć powoduje tylko nieznaczny dyskomfort, często pomaga stosowanie specjalnych preparatów, które go zmiękczają. Miękka płytka nie przebija skóry. Jednak gdy już doszło do jej uszkodzenia, a wokół paznokcia tworzy się zaczerwienienie, rana i stan zapalny, trzeba zwykle zastosować inne leczenie.

Sposobem stosowanym przez podologa, bardzo nowoczesnym w porównaniu do wcześniej zalecanego w każdym przypadku zrywania paznokcia, jest klamra. To niemal niewidoczny pasek plastiku, który izoluje paznokieć od wału paznokciowego, więc ten nie wrasta. Z kolei kostka Arkady to urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie skutecznego zabiegu. Polega on na rekonstrukcji płytki paznokcia tak, by rósł on prawidłowo.

W przypadku bardzo rozległych zmian i dużej ziarniny stosuje się czasem chirurgiczną metodę wycięcia paznokcia. Następnie leczy się go klamrą.

Czego nie wolno robić?

Trzeba koniecznie pamiętać, że wrastające paznokcie są problemem wymagającym interwencji specjalisty. Gronkowiec złocisty, a także inne drobnoustroje żyjące na skórze człowieka, wnikają w tę stale otwartą ranę, powodując przyrost tak zwanego "dzikiego mięsa", a także nieustanny ból. Na temat radzenia sobie z wrastaniem pokutują różne mity, a jeden z nich głosi, że traki paznokieć trzeba usunąć. W niektórych przypadkach faktycznie dokonuje się interwencji chirurgicznej, jednak wycinanie, czy tym bardziej usuwanie paznokcia w domowych warunkach to prosta droga do jeszcze poważniejszych problemów. Dlatego też najlepszą metodą jest udanie się do specjalisty podologa.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)