czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Kielcach

Leczenie wrastających paznokci w Kielcach

Usługa leczenia paznokci związana jest z korekcją ich wyglądu, budowy i wzrostu przy użyciu specjalistycznego sprzętu i metod, które pozwalają zrealizować zabieg bez konieczności przeprowadzania czynności chirurgicznych.

Występowanie schorzenia

Omawiana dolegliwość dotyczy wzrastania płytki paznokcia w skórę, co w pierwszej fazie związane jest z dyskomfortem, natomiast po pewnym czasie pacjent odczuwa dość silny ból, uniemożliwiający normalne chodzenie.

Paznokieć ulega różnym deformacjom - dochodzi do jego zawijania, zakrzywienia oraz tworzenia dodatkowej powłoki płytki. Podkreślić należy również fakt, iż wzrastający paznokieć (a także obszar wokół niego) staje się silnie zaczerwieniony. 

Gdzie najczęściej wzrastają paznokcie? Mowa przede wszystkim o stopach, dlatego też leczenie tej dolegliwości stanowi jeden z elementów funkcjonowania gabinetów podologicznych. Najbardziej narażony na różnego rodzaju deformacje płytki jest duży palec stopy. Dlaczego? Jego paznokieć jest bowiem najtwardszy, co związane jest z jego najsilniejszym "osadzeniem się" w skórze.

Przyczyny wrastania paznokci

Należy zaznaczyć, iż szybka kuracja wzrastających paznokci jest konieczna. Ewentualne zaniechanie wizyty u specjalisty może bowiem doprowadzić do zmian, które będzie można usunąć wyłącznie chirurgicznie.

Wzrastaniu paznokci można jednak również zapobiec, między innymi poprzez poznanie najczęstszych przyczyn dolegliwości. Należy do nich przede wszystkim nieprawidłowe obcinanie paznokci. Jeżeli czynność ta zostanie wykonana zbyt blisko skóry, a płytka będzie zbyt krótka, może dojść do jej deformacji.

Poza niewłaściwym obcinaniem, wśród przyczyn dolegliwości znajdują się również niezachowanie higieny (szczególnie należy podkreślić grzybicę stóp), nadwaga, uszkodzenia i skaleczenia, nieodpowiednie obuwie, kwestie genetyczne.

Jak więc widać, przyczyn wzrastających paznokci może być bardzo dużo - musimy pamiętać, iż kluczowy w przypadku terapii jest czas zgłoszenia się do lekarza podologa. Do gabinetu powinniśmy udać się możliwie jak najszybciej, tak aby ewentualne deformacje nie były poważne. Co powinno nas zaalarmować? Ból przy chodzeniu, zaczerwienienie paznokcia i zmiany w jego wyglądzie.

Sposoby leczenia wrastających paznokci

Leczenie wzrastających paznokci odbyć się może na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest usunięcie płytki paznokcia. Tego typu czynności realizowane są głównie wtedy, gdy opisywane wyżej zmiany znajdują się w zaawansowanym stadium - paznokieć jest wtedy poważnie wrośnięty, przez co niemożliwa jest jego skuteczna korekcja.

Niemniej, zdecydowanie częściej lekarze podolodzy decydują się przeprowadzenie nieinwazyjnych metod leczenia. Należy do nich między innymi użycie specjalnym klamer ortonyksyjnych, dzięki którym da się tak "poprowadzić" wzrost paznokcia, aby jego struktura powróciła do prawidłowego stanu. 

Skuteczność tej metody związana jest z budową klamer. Przypominają one nieco aparat, który jest zakładany na zęby. Dzięki stabilnym zamontowaniu ich na paznokciach, zostaje on stopniowo prostowany. Jeżeli chodzi natomiast o jego wzrost, to zostają on poprowadzony na nowo - tym razem w prawidłowy sposób. Kiedy możemy spodziewać się zniwelowania bólu związanego ze wzrastaniem paznokci? W wielu przypadkach znika on już przy pierwszym bądź drugim użyciu klamer. Podkreślić należy również fakt, iż metoda ta jest całkowicie bezbolesna, dlatego pacjenci nie mają żadnych powodów do obaw. Klamry mogą być używane na co dzień, podczas codziennych obowiązków - paznokieć będzie korygowany bez naszej ingerencji.

Klamry ortonyksyjne to także sposób na to, aby zapobiec wzrastaniu płytki w przyszłości. Dzięki nim paznokcie nie ulegają żadnym deformacjom.

Kolejną metodą leczenie wzrastających paznokci jest tak zwana kostka Arkady. Dotyczy ona przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu przy użyciu nowoczesnego sprzętu (kostki). Posiada ona zestaw narzędzi do korekcji paznokci - gdy stopa zostaje umieszczona w jej wnętrzu, wykonywane są wszelkie niezbędne czynności, które pozwolą na poprawę budowy paznokcia. Wspomnieć można między innymi o aplikowaniu masy akrylowej, która wypełnia ubytki w płytce, odkształcaniu paznokcia czy chociażby formowanie wału paznokciowego.

Zaletą tej metody jest skuteczność i krótki czas trwania. Już po 40 minutach problem może zostać rozwiązany. Ból zostaje zniwelowany, a paznokieć wygląda jak w okresie sprzed schorzenia.

Czas i skuteczność terapii na wrastające paznokcie

Jak to zostało już wspomniane, kluczowe w przypadku terapii wzrastających paznokci jest czas, w jakim pacjent zgłosi się do gabinetu podologicznego. Wszelkiego opisane metody mogą zostać sfinalizowane w trakcie jednej wizyty bądź w ciągu kilku tygodni, a nawet miesięcy. Pokazuje to, jak ważne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza i nie bagatelizowanie problemu.

Zaniechanie szybkiej wizyty będzie związane z dalszym rozwojem schorzenia, co przełoży się nie tylko na kondycję chorego paznokcie, ale również skóry stóp. Wszystko to sprawia, że zalecane jest interweniowanie wtedy, gdy szybka, skuteczna i bezbolesna kuracja jest możliwa.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)