czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Toruniu

Leczenie wrastających paznokci w Toruniu

Wrastające czy wkręcające się paznokcie to dość bolesna przypadłość, która pojawia się, gdy płytka paznokcia nienaturalnie rozrasta się an boki lub po nieodpowiednim obcinaniu paznokci. Źle dobrane i zbyt ciasne obuwie również się do tego przyczynia. Czasami problem pojawia się, ponieważ pacjent jest obciążony genetycznie.

Wrastające paznokcie powodują duże dolegliwości bólowe, nieestetycznie wyglądają i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zwykle problem dotyczy dużego palca u stopy. Krawędź płytki paznokcia wcina się w skórę powodując zaczerwienienie, ból, wywołując stany zapalne, krwawienia czy opuchliznę. Czasami wydziela się ropa. Bardzo łatwo o zakażenie w takim przypadku.

Do specjalisty podologa należy wybrać się niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Szybkość terapii zależy od tego w jakim stadium choroby pacjent zgłosił się o pomoc. Zwykle stosuje się zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie wrastających paznokci, ale istnieją również nieinwazyjne metody leczenia.

Wysoką skutecznością wykazują się klamry zakładane na paznokieć. Pomagają one powrócić jego naturalny tor wzrostu i nie utrudniają normalnego funkcjonowania. Zakładanie klamer jest bezbolesne i trwa krótko, a ulga w bólu odczuwalna jest natychmiastowo.

Kolejną równie innowacyjną metodą jest kostka Arkady. Pozwala ona pozbyć się problemu nawet w 30-40 minut. Stosowanie tej terapii zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność.

Wszystkie zabiegi wykonywane w celu przeciwdziałania wrastaniu się płytki paznokcia zwykle wymagają wizyt kontrolnych. Dzieje się tak, aby sprawdzać skuteczność leczenia i ewentualnie korygować niedoskonałości. Rzadko zdarza się, że po zakończonej terapii wymagana jest korekcja pierwotnego zabiegu, ale i na taka ewentualność należy być przygotowanym.

Ważnym elementem kuracji jest profilaktyka przed nawrotami schorzenia. Przede wszystkim należy zacząć od dobrania wygodnego obuwia. Równie ważne jest właściwe obcinanie paznokci. Należy unikać obcinania tak zwanego "na okrągło" oraz unikać nadmiernego wycinania skórek wokół paznokcia. Brzegi płytki dobrze jest piłować pilnikiem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości świadczących o nawrocie schorzenia niezwłocznie trzeba udać się do specjalisty i nie podejmować żadnych samodzielnych prób wycinania paznokcia. Liczy się też to, aby zadbać o sterylność procesu. Niestety tendencja do nawrotów jest częsta i trzeba nieustannie kontrolować stan stóp. Czas leczenia może wynieść nawet kilka miesięcy.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)