Pedicure leczniczy w Gliwicach
Pedicure jest usługą od wielu lat bardzo modną i popularną. Wynika stąd pewna niedogodność, polegająca na wielkiej różnorodności nazw przypisywanych temu zabiegowi. Można zatem usłyszeć bądź przeczytać terminy takie jak pedicure kosmetyczny, pedicure klasyczny, pedicure biologiczny, pedicure specjalistyczny, pedicure podologiczny, pedicure leczniczy... Rzeczą całkowicie zrozumiałą wydaje się to, że w takich warunkach klient bądź pacjent może się poczuć kompletnie zagubiony.
Specjaliści uspokajają jednak, że w rzeczywistości istnieją tylko dwa rodzaje pedicure: kosmetyczny i podologiczny. Wszelkie inne nazewnictwo bierze się – zdaniem tych samych specjalistów – albo z niewiedzy, albo z chęci wymyślenia oryginalnej, przyciągającej uwagę nazwy dla oferowanej przez siebie usługi.
Pedicure – rodzaje i zastosowanie
Różnica pomiędzy dwoma wymienionymi wyżej rodzajami pedicure jest łatwa do wychwycenia: o ile pedicure kosmetyczny służy upiększaniu i relaksowi stóp (poprzez stosowanie zabiegów parafinowych, peelingów, różnego rodzaju preparatów oraz nieskomplikowanych kuracji na skórze i paznokciach), o tyle pedicure podologiczny ma na celu profilaktykę i leczenie schorzeń kończyn dolnych.
Zdarza się niestety nader często, że kosmetyczka bez specjalistycznego przygotowania podologicznego decyduje się wykonać na stopach klientki zabieg zarezerwowany dla podologa. Podejmuje się zatem np. usunięcia odcisków, modzeli czy nagniotków albo korygowania wrastającego paznokcia. Profesjonalni podolodzy przestrzegają, aby klientka zachowała w takich wypadkach daleko idącą ostrożność: pomimo dobrych chęci, kosmetyczka może nie dysponować ani odpowiednią wiedzą, ani wystarczająco precyzyjnymi i sterylnymi narzędziami. Konsekwencje źle wykonanych zabiegów okazują się często dosyć poważne – na tyle poważne, że lepiej w ogóle ich unikać i nie zgadzać się na zabiegi przekraczające kompetencje odwiedzanego przez nas gabinetu kosmetycznego.
Pedicure leczniczy Gliwice i jego specyfika
Co zatem wyróżnia pedicure podologiczny? Kluczową sprawą jest oczywiście to, że wykonująca go osoba odbyła stosowne szkolenia i wie, jak prawidłowo zadbać o zdrowie stóp swoich pacjentów. Podstawą wizyty będzie w tym wypadku wywiad, informujący podologa najpierw o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, później zaś o stanie kończyn dolnych. Następne etapy będą się już ogniskowały wokół doboru odpowiednich metod terapeutycznych oraz przeprowadzenia niezbędnych zabiegów – te ostatnie wymagają niejednokrotnie drogiego sprzętu oraz dokładnie wysterylizowanych narzędzi, jakich często nie jest w stanie nam zapewnić zwykły gabinet kosmetyczny.