czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Pedicure leczniczy w Krakowie

Pedicure leczniczy w Krakowie

Mimo używania wielu przeróżnych, czasem naprawdę nietuzinkowych, nazw na pedicure (jak na przykład: pedicure kosmetyczny, pedicure klasyczny, pedicure SPA, pedicure specjalistyczny, pedicure podologiczny, pedicure leczniczy bądź pedicure frezarkowym), to istnieją wyłącznie jego dwa rodzaje: pedicure podologiczny oraz pedicure kosmetyczny. Te dwa typy przybierają któreś z powyższych nazw, co wynika z niewiedzy, braku chęci używania określeń specjalistycznych bądź chwytów marketingowych i reklamowych.

Pedicure kosmetyczny wykonuje kosmetyczka, która pielęgnuje zdrowe (!) stopy. Zgodnie z prawem może wykonywać wyłącznie te zabiegi, które nie mają za zadanie leczyć stopy. Może wykonywać natomiast takie zabiegi, które mają na celu regenerację, pielęgnację oraz upiększanie ciała człowieka. Nie może leczyć choroby bądź przywracać żadnych funkcji ciała. Jakie dokładnie zabiegi może wykonać kosmetyczka? Do jej zadań należy przeprowadzanie następujących zadań: peelingi, usunięcie skórek okołopaznokciowych, zabiegi parafinowe, masaże relaksujące stopy oraz powierzchowne obróbki zdrowej skóry na stopach oraz skracanie paznokci. Używa także często kremów między innymi nawilżających. A dodatkowo profesjonalnie maluje paznokcie.

Z powyższych względów pedicure podologiczny wygląda zupełnie inaczej. Jego celem jest już medyczna pomoc chorym stopom, jak również ich pielęgnacja. Jak wygląda taka wizyta? Zaczyna się od szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem - dzięki temu podolog ma niezbędną wiedzę na temat ogólnego stanu zdrowia, jak również kończyn dolnych. Z tego powodu może właściwie pomóc osobie, która do niego przychodzi po radę oraz pomoc. Po założeniu karty pacjenta specjalista dokładnie ogląda stopy chorego. Gdy zauważa dany problem, omawia go szczegółowo z pacjentem. Tłumaczy co trzeba zrobić oraz jakie zabiegi leczniczo-pielęgnacyjne są konieczne.

Następnie przeprowadza dany zabieg, jeśli to konieczne i jeśli pacjent się na to godzi. Najczęściej pedicure specjalistyczny obejmuje między innymi usuwanie modzele, nagniotków bądź grubej i twardej skóry na stopach, które mogą prowadzić do bólu i dużego dyskomfortu stóp. Podolog przeprowadza też często fachową obróbkę paznokci stóp. Gdy to jest konieczne i niezbędne, stosuje odpowiednio dobrane kremy lub preparaty. Co ważne do nadmienienia - w gabinecie podologicznym używa się tylko specjalistycznego sprzętu, jednorazowych materiałów oraz dokładnie sterylizuje się wszystkie narzędzia. Higiena pracy oraz bezpieczeństwo pacjentów jest bowiem najważniejsze dla podologów. Z tego względu często podkreślają, że należy uważać w gabinetach kosmetycznych, żeby kosmetyczka bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia nie robiła nam zabiegów medycznych.

Dlaczego to takie ważne? Czemu takie zabiegi powinien wykonywać podolog lub kosmetyczka, która posiada taką wiedzę? Niestety do gabinetów podologicznych często przychodzą osoby, które wcześniej skorzystały z pomocy w gabinecie kosmetycznym i teraz cierpią. Łatwiej uleczyć stopy bez wcześniejszej ingerencji osób trzecich, które nie znają się na tym. Z tego względu nie powinno się ich leczyć również na własną rękę. Czytanie diagnoz w Internecie nie jest dobrym pomysłem. Lepiej od razu zaufać specjaliście.

Do częstych błędów należy między innymi zbyt długie moczenie nóg w wodzie lub różnych preparatach. Nie zastanawiamy się także nad doborem odpowiednich środków do naszych stóp. Należy bowiem pamiętać, że istnieją różne rodzaje stóp i do każdego są inne preparaty właściwe. Często też źle obcinamy skórki lub próbuje się samemu "naprawić" wrośnięty paznokieć, co może skończyć się naprawdę źle. Kosmetyczki czasem nie znają się na tym, jak należy poprawnie ściąć naskórek na stopach, często obcinają nie naskórek, a już warstwę skórną stopy. Nie mają niezbędnego obeznania narzędzi podologicznych - nie potrafią używać kapturków czy frezów. Nie rozmawiają z pacjentem, przez co nie mają wiedzy na temat jego zdrowia oraz stanu jego stóp. A bez tego nie można właściwie pomóc osobie, która do nas przychodzi po pomoc.

Każdy zabieg u podologa rozpoczyna się od dokładnej dezynfekcji stóp. Często potem dochodzi do zajęcia się paznokciami u stóp zgodnie ze sztuką podologiczną, czyli skraca się je, wyrównuje oraz usuwa naskórek okołopaznokciowy. Jeśli występują na przykład modzele, zostają one specjalnie zmiękczone. Dzięki temu modzele można potem delikatnie i bezboleśnie usunąć specjalistycznym podologicznym skalpelem. Co warte podkreślenia - tylko podolog może to wykonać dobrze, nie należy tego robić samodzielnie w domu, gdyż można jeszcze bardziej zaszkodzić swoim stopom.

Dobrym rozwiązaniem na odciski jest używanie specjalistycznego balsamu, który może nam przypisać podolog. Na koniec części medycznej czasem wygładza się powierzchnię stóp tak zwaną frezarką z założonym do niej kapturkiem ściernym o odpowiedniej ziarnistości. Później dochodzi do części pielęgnacyjnej - można na przykład zastosować krem z mocznikiem oraz wykonać masaż stóp dla ich rozluźnienia.

Pedicure leczniczy - Kraków:

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)