czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Bydgoszczy

Rekonstrukcja paznokcia w Bydgoszczy

Podologia zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz terapią patologii, nieprawidłowości i zaburzeń występujących w obrębie stóp, w tym również paznokci. Jednym z popularnych zabiegów podologicznych, mającym szerokie zastosowanie w odniesieniu do różnych przypadłości, jest rekonstrukcja paznokcia. Zasadność jej przeprowadzania, jak również najnowsze metody rekonstruowania paznokci zostaną omówione poniżej.

Rekonstrukcja paznokcia - kiedy potrzebna?

Wspomniany zabieg wykorzystywany jest zarówno w odniesieniu do uszkodzeń mechanicznych płytki paznokcia, jak i rozwiązań mających na celu przywrócenie zdrowia paznokciom u stóp. Ponadto bywa stosowany w czysto estetycznych celach, jako sposób na podniesienie wizualnej jakości paznokci klienta.

Uszkodzenia mechaniczne, czyli najczęściej mocne uderzenia w paznokieć mogą spowodować odklejenie płytki paznokcia od łożyska, jak również jego późniejsze schodzenie, wraz z powstałym na skutek uszkodzenia krwiakiem. Tak zwane schodzenie paznokcia powoduje odkrycie warstwy pod paznokciowej, co może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Staje się także źródłem występowania zakażeń oraz powstawania stanów zapalnych wynikających z zabrudzenia rany.

W przebiegu procesów chorobotwórczych, na przykład w grzybicy paznokci lub podczas wrastania i wkręcania się paznokcia w skórę, konieczny bywa zabieg całkowitego lub częściowego usunięcia płytki paznokcia. 

Jego następstwem bywa najczęściej procedura rekonstruująca płytkę paznokcia, w celu zapewnienia pacjentowi komfortu podczas codziennego funkcjonowania - brak paznokcia wywołuje bowiem spory dyskomfort podczas chodzenia, spowodowany podrażnieniami ze strony skarpet oraz obuwia. Ponadto bywa zagrożeniem ze strony drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń - ranę należy zabezpieczyć w sposób zapewniający bezpieczeństwo pacjenta. Jednym ze sposobów jest właśnie wspomniana rekonstrukcja w miejscu usuniętego paznokcia. 

Metody rekonstrukcji paznokci

Jedną z najbardziej popularnych metod, stosowanych podczas zabiegów rekonstruujących paznokcie jest użycie lakierów lub mas akrylowych - szybkoschnące powłoki, pokrywające łożysko pod paznokciowe, idealnie do niego przylegają, nie ograniczając jednak swobodnego i naturalnego wzrostu paznokcia. 

Podobnie w przypadku zastosowania mas żelowych, paznokieć ma możliwość odrastania w naturalnym tempie - warunkiem użycia masy żelowej w celu zrekonstruowania paznokcia jest zachowanie co najmniej jednej trzeciej jego długości. 

Zalety rekonstrukcji paznokci

Zarówno masy żelowe, jak i kleje akrylowe oraz lakiery cechują się wysokimi właściwościami elastycznymi, stanowiąc ochronę dla uszkodzonego lub usuniętego paznokcia i zapewniając mu warunki do odrastania. Dokładnie przylegają one do łożyska, stając się ochroną przed zanieczyszczeniami oraz potencjalnym zainfekowaniem. 

Nie bez znaczenia jest fakt, że wykorzystywane w rekonstrukcji paznokci masy wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze - warto wspomnieć, że nie oznacza to jednak możliwości poddawania zabiegowi rekonstrukcji płytek paznokci, na których odbywa się trwający proces zakażenia grzybiczego. Konieczne jest uprzednie wyleczenie i oczyszczenie paznokcia, zanim zostanie on poddany rekonstrukcji.

Dodatkowym atutem przeprowadzanego zabiegu jest zapewnienie estetycznego wyglądu płytki paznokcia - wygładzenie wszelkich nierówności, jak również ochrona i scalanie łamliwych oraz rozwarstwiających się paznokci korzystnie wpływają na walory wizualne rekonstruowanej płytki paznokcia.

Warto wspomnieć o możliwości zaopatrzenia się w preparaty, mające na celu przyspieszenie tempa odrastania paznokcia - ich wybór najlepiej skonsultować z osobą przeprowadzającą zabieg, gdyż pomoże ona wybrać specyfik najbardziej odpowiedni do danego przypadku. 

Rekonstrukcja paznokcia Bydgoszcz

W odniesieniu do Bydgoszczy, jak i innych miast w których dostępne są gabinety podologiczne, oferujące rekonstrukcję paznokci, warto pamiętać o zasadach zachowania ostrożności podczas wyboru odpowiedniego specjalisty.

Niezbędne wydaje się zbadanie opinii pacjentek, które miały okazję poddać się zabiegowi rekonstrukcji paznokci oraz poznać ich odczucia, związane z tym doświadczeniem. Analiza ich ocen ułatwi wybór gabinetu, w którym powinien być przeprowadzony planowany zabieg. 

Należy zaznaczyć, że istotnym aspektem w odniesieniu do zabiegów przeprowadzanych w obszarze stóp jest bezwzględne zachowanie zasad higieny, obowiązującej zarówno w zakładach kosmetycznych, jak i gabinetach podologicznych. W miejscach tych wymagana jest szczególna dbałość o dokładną sterylizację narzędzi i akcesoriów, używanych wielorazowo podczas kontaktu z klientem. Ponadto zaleca się stosowanie jednorazowych akcesoriów. 

Decydując się na wybór gabinetu, w którym ma zostać dokonana wspomniana rekonstrukcja paznokcia, warto zainteresować się warunkami panującymi w danym miejscu oraz standardami jakości, jakimi kieruje się podolog. Jest to istotne z uwagi na bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu, jego higienę oraz komfort pacjenta.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)