czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Kielcach

Rekonstrukcja paznokcia w Kielcach

W przypadku deformacji i zmian w wyglądzie i strukturze paznokcia, przeprowadzana jest jego rekonstrukcja. Usługa ta realizowana jest przy zastosowaniu materiałów medycznych, dostosowanych do konkretnego typu dolegliwości.

Przyczyny zabiegu

Rekonstrukcja paznokci wymagana jest w wielu sytuacjach i dotyczy przede wszystkim deformacji płytki paznokciowej. Dojść do niej może między innymi w wyniku różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Upuszczenie na stopę ciężkich przedmiotów, przebicie gwoździem czy kontuzja podczas uprawiania aktywności sportowej - przyczyn może być wiele. W tego typu sytuacjach paznokieć częściowo bądź całkowicie odchodzi, zmienia się również jego wygląd - bagatelizowanie tego typu problemów odbije się nie tylko na estetyce stopy, ale również na kondycji skóry pod uszkodzonymi paznokciami.

Rekonstrukcja paznokci niezwykle często realizowana jest również w ramach terapii usuwania wzrastających paznokci. Jak wiadomo, w takich sytuacjach płytka w sposób poważny wrasta w skórę, co prowadzi do pojawienia się intensywnego bólu, który uniemożliwia chodzenie.

Omawiana usługa realizowana jest również wówczas, gdy do podologa zgłosi się pacjent z różnego rodzaju chorobami skóry. Mowa tu między innymi o grzybicy, stanach zapalnych czy onycholizie.

We wszystkich wymienionych sytuacjach paznokcie zmieniają swój kolor, kształt oraz budowę - bardzo często związane jest to z codziennym dyskomfortem oraz bólem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Ewentualne zaniechanie terapii będzie natomiast skutkowało zdecydowanym pogorszeniem stanu chorych paznokci i rozwojem groźnym zmian naskórnych.

Realizacja rekonstrukcji

Ze względu na szybko postępujące dolegliwości związane z paznokciami, zalecana jest natychmiastowa reakcja na wszelkiego zmiany w ich budowie. Dzięki temu ewentualna terapia zostanie zdecydowanie skrócona, a sam paznokieć szybciej powróci do stanu sprzed choroby.

W związku ze zróżnicowaniem przyczyn występowania deformacji płytki paznokciowej, proces rekonstrukcji może wyglądać różnie. Najczęściej jednak stosowane są specjalistyczne materiały medyczne w postaci żelów, masy żelowej lub proszków. Za pomocą tego typu produktów uzupełniane są wszelkie ubytki paznokci. Aplikacja materiałów nie jest specjalnie problematyczne ani długotrwała - w dość krótkim czasie paznokieć zostaje zrekonstruowany.

To jednak nie koniec. W wielu przypadkach płytka paznokciowa musi zostać dodatkowo oczyszczona, tak aby nie doszło do powstania grzybicy. W przypadku zdrętwiałych paznokci, lekarz podolog decyduje się także na przeprowadzenie czynności frezowania płytki, dzięki czemu jej kształt staje dużo bardziej estetyczny - jego dostosowanie pozwala również zapobiec ewentualnemu wzrastaniu paznokci w skórę.

Bardzo ważne jest to, aby zastosowane w gabinecie podologicznym masy bądź żele charakteryzowały się odpowiednią elastyczną i wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia. Podczas codziennego chodzenia "nowe" paznokcie powinny dostosować się do naszych palców u stóp. Jest to możliwe wyłącznie po użyciu sprawdzonych materiałów medycznych, które zagwarantują pacjentowi odpowiednią solidność.

Dla dodatkowego zwiększenia odporności zrekonstruowanej płytki paznokciowej, podolodzy użyć mogą także specjalnych lakierów nakładanych bezpośrednio po rekonstrukcji. Ich działanie opiera się przede wszystkim na wzmocnieniu łamliwych paznokci, a także zapobieżeniu ich rozwarstwiania się.

Działania dodatkowe

Usługa rekonstrukcji paznokci dotyczy jednak nie tylko uzupełnienia ubytków, wyczyszczenia oraz wzmocnienia płytki. Lekarz podolog powinien również poinstruować nas, w jaki sposób należy dbać o paznokcie, aby nie ulegały one deformacjom w przyszłości. Specjalistyczna wiedza i jego doświadczenie pozwalają mu wskazać, jakie środki pielęgnacyjne są godne naszej uwagi - dzięki niemu poznać może również korzystne, domowe sposoby dbania o paznokcie.

Po dokonaniu rekonstrukcji płytki paznokciowej, istotne są również wizyty kontrole, w trakcie których lekarz podolog będzie w stanie sprawdzić, czy wszystkie problemy, z którymi zgłosił się do niego pacjent, zostały załatwione.

Ewentualny czas całej terapii jest uzależniony od przyczyny powstania ubytków oraz indywidualnych przypadków. Jeżeli uszkodzeniu uległa niewielka część paznokcia i nie istnieją żadne objawy związane z popularnymi schorzeniami paznokci, rekonstrukcja zostaje sfinalizowana w przeciągu kilku wizyt. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak przeprowadzenie długotrwałej i dokładnej terapii, która potrwać może nawet kilka miesięcy.

Nie bez znaczenia jest także czas, po którym pacjent zgłosił się do gabinetu podologicznego. Nawet kilka dni dodatkowej zwłoki mogą sprawić, że schorzenie rozwinie się w sposób zdecydowanych. W takim przypadku rekonstrukcja dotyczyć będzie także wyleczenia choroby i zabezpieczenia paznokci przed przyszłymi nieprawidłowościami. Mimo wszystko, specjalistyczne metody leczenia i odpowiedni sprzęt umożliwiają poradzenie sobie z wieloma problemami z paznokciami.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)