czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Krakowie

Rekonstrukcja paznokcia w Krakowie

Czym jest rekonstrukcja paznokcia? Kiedy paznokcie powinny być poddane rekonstrukcji? A kiedy można pozostawić sprawę naturze?

Paznokieć może zostać uszkodzony na skutek kilku czynników. Jeśli ubytki są niewielkie, to paznokieć sam się zregeneruje, choć może to potrwać pewien czas. Czasem jednak lepiej nie ingerować. Najlepiej jednak decyzję pozostawić specjaliście. Lepiej bowiem nie bagatelizować tego problemu, gdyż może prowadzić do różnego rodzaju powikłań, których lepiej uniknąć. 

W jakich sytuacjach dobrze jest poddać paznokieć procesowi rekonstrukcji? Kiedy mamy odsłonięte łożysko paznokcia (czyli tkankę, do której przyrasta paznokieć), warto je zabezpieczyć. Powstaje ono podczas prowadzenia terapii wrastających paznokci bądź, gdy nasz paznokieć doznał urazu mechanicznego. Najczęściej wynika on z mocnego i przypadkowego uderzenia w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi nam cały paznokieć lub jego część. To nie tylko bardzo boli, ale również stanowi zagrożenie dla naszego palca, którego najdelikatniejszy fragment nie jest już zabezpieczony płytką paznokcia.

Ubytek w płytce paznokcia może również wynikać ze zmian chorobowych. Dzieje się tak, gdy paznokcie są zdrewniałe, grzybicze albo gdy płytka paznokcia odkleja się od łożyska (to schorzenie nazywa się onycholiza). Jeśli ubytek powstał z powodu grzybicy paznokcia, nie można przeprowadzić zabiegu rekonstrukcji płytki paznokcia. Zostaje to potwierdzone badaniem mykologicznym. Chore paznokcie należy najpierw wyleczyć, dokładnie oczyścić, a potem poddać rekonstrukcji.

Oczywiste jest więc, żeby jak najwcześniej rozpocząć proces odbudowy płytki paznokcia, gdyż tym bezpieczniej oraz po prostu szybciej zostanie on zakończony, a my będziemy mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami. Brak płytki paznokcia na palcu u stopy może znacznie ograniczać nasze normalne funkcjonowanie. Trzeba go odpowiednio zabezpieczać plasterkami; boli, gdy wkładamy nogę do zabudowanego buta; ryzykujemy kolejnym urazem bądź jakimś zakażeniem. Można próbować to leczyć samemu i pozostawiać sprawę naturze, ale czasem wiążę się to z większymi kosztami niż zyskami. Po co ryzykować swoim zdrowiem, skoro można poprosić o pomoc specjalistę, który tylko czeka na okazję, by wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie w praktyce.

Jak wygląda proces rekonstrukcji płytki paznokcia? Współczesna technologia jest tak rozwinięta, że proces ten jest bardzo prosty. Używa się w tym celu specjalnej masy żelowej, która uzupełnia brakujący fragment paznokcia. Taki proces pozwala nie tylko na rekonstrukcję płytki paznokciowej, ale również na skuteczne ukrycie posiadanych mankamentów na tym paznokciu. Po zakończeniu właściwie poprowadzonej terapii zrekonstruowany paznokieć nie sprawia już problemów. Po zabiegu ważne jest odpowiednie zabezpieczenie paznokcia do całkowitego zagojenia. Dobrze jest też uczęszczać na kontrolne wizyty w gabinecie podologicznym oraz właściwa oraz jednocześnie nieprzypadkowa pielęgnacja tegoż paznokcia. Takie działania sprawią, że problem zostanie rozwiązany na zawsze, a co najważniejsze nie będziemy musieli się martwić jego powrotem.

Oprócz rekonstrukcji podolodzy czasem decydują się zrobić protetykę, czyli założyć protezę paznokcia. Dlaczego? Robi się ją po tom by uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie nie były podrażniane w skarpetkach lub w obuwiu. Jeśli tak będzie się działo, to takie ubytki mogą doprowadzać do stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca. Z protetyką także należy poczekać, jeśli paznokcie chorują na grzybicę paznokcia. Wtedy należy wpierw całkowicie wyleczyć i oczyścić płytki. 

Jak długo trwa rekonstrukcja płytki paznokcia? Kiedy problem zniknie? Naturalny proces wzrostu, odbudowy całej płytki paznokciowej może trwać nawet cały rok. Tak działa natura - jeśli zdecydujemy się na samodzielne leczenie oraz pozostawienie sprawy właśnie naturze, będziemy musieli tyle poczekać, zanim będziemy mogli cieszyć się zdrowym paznokciem.

Jeśli jednak wybierzemy się do podologa, to dostaniemy specjalistyczne preparaty, które przyspieszają wzrost brakującej płytki paznokcia oraz zabezpieczają zarówno samo łożysko, jak i nasz paznokieć przed zakażeniem. Z tego względu warto się zdecydować na wizytę w gabinecie podologicznym. Jest to opcja szybsza i bezpieczniejsza niż bagatelizowanie problemu. W zależności od stopnia ubytku płytki, powodu, dla którego ten ubytek powstał, czas trwania terapii jest inny. Jeśli trzeba zrekonstruować tylko maleńki ubytek w płytce - może on zostać rozwiązany nawet podczas pierwszej i ostatniej wizyty. Jeśli natomiast cały paznokieć odpadł - czas terapii się wydłuży.

Ostatnią rzeczą, na którą ma się ochotę, gdy martwimy się bolącym i nieestetycznym ubytkiem płytki paznokcia, jest szukanie specjalistów. Z tego powodu nie warto szukać po hasłach: "rekonstrukcja paznokcia Kraków". Poznaj naszych profesjonalnych podologów, którzy chętnie Ci pomogą zrekonstruować płytkę Twojego paznokcia.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)