czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Łodzi

Rekonstrukcja paznokcia w Łodzi

Uszkodzenia paznokci mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są to uszkodzenia mechaniczne np. mocne uderzenie w palec, w wyniku którego wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia. Wiele ubytków powstaje też po chirurgicznym zrywaniu wrastających paznokci. Mogą też wynikać z przyczyn chorobowych na skutek zakażeń grzybiczych lub jakiś wad wrodzonych.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?


Rekonstrukcję paznokcia powinniśmy wykonać po leczeniu związanym z wrastającym paznokciem, po urazie mechanicznym, po chorobie grzybiczej czy po zerwaniu paznokcia lub jego części. Tak jak w przypadku każdej choroby, im wcześniej poddamy się zabiegowi, tym większą będziemy mieć pewność, że unikniemy zakażeń i szybciej zostanie zakończony proces leczenia. Zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonuje podolog. Podolog to specjalista z pogranicza medycyny i kosmetologii, zajmujący się diagnozowaniem, pielęgnacją i leczeniem chorób powstających w obrębie stóp i paznokci. Zabiegi, jakie wykonuje podolog, wymagają od niego wiedzy z różnych dziedzin medycznych jak dermatologia, ortopedia, anatomia, diabetologia. Często też występuje jako doradca, od którego pacjent może dowiedzieć się, jak dbać o nogi i uzyskać wiele wskazówek, dotyczących pielęgnacji stóp i paznokci oraz prowadzenia właściwego trybu życia zapobiegającego chorobom stóp. A jeśli już doszło do wystąpienia choroby, podolog może wykonać zabieg lub zastosować inną terapię przynoszącą ulgę pacjentowi.

Po co się wykonuje rekonstrukcję paznokcia?


Robi się to po to, aby uszkodzone paznokcie nie były podrażniane przez skarpetki lub buty, ponieważ ciągłe drażnienie chorego palca, może doprowadzić do rozwinięcia się stanów zapalnych lub bolesnych obrzęków. Przeciwwskazaniem do wykonania rekonstrukcji paznokcia jest zakażenie grzybicze. Taki paznokieć trzeba najpierw oczyścić, wyleczyć i dopiero poddać rekonstrukcji.

Jak przebiega rekonstrukcja?


Podstawowym zadaniem podologa jest założenie karty pacjenta i przeprowadzenie z nim wywiadu. Pacjent jest pytany o to, na jakie cierpi choroby, o zażywane leki, ewentualne uczulenia na leki, pytany jest też o prowadzony tryb życia, dietę i często już na podstawie tych informacji podolog jest w stanie określić przyczynę schorzenia. Następnie podolog ogląda płytkę paznokcia i na tej podstawie proponuje odpowiednie leczenie. Ogólna definicja protetyki mówi, że to dział medycyny poświęcony odtworzeniu pierwotnego wyglądu. Tak samo jest w przypadku rekonstrukcji paznokcia. Protetyka polega na zastąpieniu brakującej części paznokcia protezą wykonaną z innego materiału. Najpierw podolog oczyszcza paznokcie. W następnej kolejności robi odlew palca z resztą paznokcia, potem sporządza wycisk ze specjalnej folii i przykleja masą akrylową. Praca ta wymaga ogromnej precyzji, ale nowy paznokieć wygląda jak prawdziwy. Stosowane masy akrylowe są również preparatami leczniczymi, gdyż zawierają składniki antygrzybicze. Masy są przy tym elastyczne, tak że podczas chodzenia paznokieć nie deformuje się. Ale ich najlepszą cechą jest to, że po założeniu pozwalają na swobodny wzrost pod nimi paznokcia. Oprócz mas akrylowych podolodzy stosują też specjalne lakiery, które wyrównują nierówne płytki paznokciowe, a także chronią je i wzmacniają. 


Jak długo trwa terapia?


Czas potrzebny na regenerację zależy od tego, jaka część płytki podlegała rekonstrukcji. Jeśli był to tylko niewielki fragment, to problem może być rozwiązany podczas jednej wizyty. Cała płytka paznokciowa, aby odrosnąć, potrzebuje około roku.

Co robić, aby uniknąć w przyszłości konieczności rekonstrukcji paznokci?


Dyskomfort związany z nieestetycznym wyglądem paznokci jest problemem, którego można uniknąć. Wystarczy przestrzegać kilka zasad:


- nie nosić zbyt ciasnego obuwia,
- obserwować wygląd stóp i w razie stwierdzenia ubytku paznokcia skorzystać z możliwości umówienia się na wizytę u podologa, by dowiedzieć się, czy ubytek na paznokciu nadaje się do rekonstrukcji. W razie potrzeby podolog może pobrać materiał do badań mykologicznych. Może też zastosować odpowiednie odciążenie, a jeśli zajdzie potrzeba, zrobi rekonstrukcję paznokcia albo zrobi protezę paznokcia na wymiar,
- udawać się do podologa w przypadku stłuczenia czy głębokiego wyłamania paznokcia,
- zakładać pierścienie na miejsca narażone na ucisk, aby ochronić brakującą część paznokcia,
- wrastających paznokci nie zrywać chirurgicznie, jeśli nie są wykorzystane inne metody,
- stosować prawidłową dietę.

Gdzie można poddać się rekonstrukcji paznokcia?


Urazy mechaniczne czy zmiany chorobowe doprowadzają do uszkodzenia płytki paznokciowej w wyniku czego może ona ulegać deformacjom. Aby cieszyć się ładnym wyglądem paznokci, warto w takim przypadku poddać się zabiegowi ich rekonstrukcji w naszych gabinetach podologicznych w Łodzi. Rekonstrukcja paznokcia jest przeprowadzana najnowocześniejszymi metodami w sposób komfortowy dla pacjenta i pozwala na przywrócenie paznokciowi jego normalnego wyglądu. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, nie wymagający znieczulenia.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)