czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Zabieg usuwania odcisków u podologa - co warto o tym wiedzieć?

Dodano 2020-02-11 (komentarzy 0)

Zabieg usuwania odcisków u podologa - co warto o tym wiedzieć?

Wróć do listy artykułów

Odciski, nazywane czasem potocznie nagniotkami, to nic innego jak fragment zrogowaciałej i twardej skóry, która powoduje ból naciskając na nerwy. Powody ich powstawania mogą być bardzo różne, od niewłaściwej pielęgnacji, aż do nieprawidłowości w budowie stopy. Najczęstszą przyczyną są jednak niewygodne i źle dobrane buty, które powodują ciągły nacisk w konkretnych miejscach. W takich wypadkach często domowe sposoby okazują się niewystarczające, wówczas należy zdecydować się na usuwanie odcisku u podologa. Jak wygląda taki zabieg i co warto o nim wiedzieć?

 

Przyczyny powstawania odcisków

 

Nie bez powodu odciski kojarzą się z niewygodnymi butami. Jest to najczęstsza przyczyna tej przypadłości, która dotyka miejsca w okolicach stóp. Co ciekawe powstają one w bardzo podobny sposób co zrogowaciała skóra na podeszwie stop, najczęściej na śródstopiu. Bez wątpienia to źle dobrane lub zbyt ciasne obuwie najczęściej powoduje powstawanie odcisków, choć uważać należy również na skarpetki ze sztucznych materiałów, które ze względu na tendencję do powodowania otarć sprzyjają tworzeniu się nagniotków. Inną sytuacją, która może doprowadzić do konieczności usuwania odcisków są różnorodne nieprawidłowości w budowie stóp, z którymi walczyć jest nieco ciężej, jednak nie jest to niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem są specjalne wkładki, a także indywidualnie dobrane obuwie.

 

Gdzie najczęściej pojawiają się odciski?

 

  • - Podeszwy stóp
  • - Opuszki palców u stopy
  • - Wały paznokciowe
  • - Przestrzeń między palcami
  • - Nad płytką paznokciową

 

Domowe sposoby na usuwanie odcisku

 

Pierwszym naturalnym odruchem u osoby dotkniętej dolegliwością jest próba usunięcia odcisku domowymi sposobami. O ile są to specjalistyczne plastry i dobrze zastosowane leki, o tyle często proces ten zakończony jest sukcesem. Niestety często tradycyjne metody na pozbycie się nagniotków są nie tylko nieskuteczne, ale też powodują dodatkowe problemy. Źle zastosowane płyny lub plastry mogą doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do powstawania ran na stopach. Usuwanie odcisku poprzez własnoręczne wycięcie go po uprzednim wymoczeniu w gorącej wodzie z mydłem często kończy się poważnym skaleczeniem, przykładanie zaś plastrów cebuli czy czosnku, znane z medycyny ludowej powoduje z kolei rozległe maceracje oraz sprzyja szybkim nawrotom choroby.

 

Jak usuwaniem odcisku zajmuje się podolog?

 

Podologia jest działem medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Odpowiednio wykwalifikowany lekarz podolog przeprowadza zabieg usuwania odcisku manualnie, wykorzystując do tego skalpel lub specjalne frezy. Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy od rodzaju konkretnego nagniotka i diagnozy lekarza. Samo usunięcie odcisku jest na szczęście krótkie i bezbolesne, sam pacjent zaś niemal natychmiast odczuwa znaczną poprawę w codziennym funkcjonowaniu. W zależności od miejsca i rodzaju odcisku zabieg może być jednorazowy, bądź też musi zajść konieczność jego powtórzenia. Aby nie dopuścić do nawrotów należy usunąć przyczynę powstawania danego odcisku i zastosować się do wskazówek lekarza,

 

Terapia po usunięciu odcisku

 

Samo usuwanie odcisku to zaledwie pierwszy krok do pozbycia się uciążliwej i bolesnej dolegliwości. Aby zabieg przyniósł oczekiwany skutek należy pamiętać o terapii, która w zależności od wielkości i głębokości odcisku ma różny czas. Wśród zaleceń po wykonanym zabiegu usunięcia odcisku wymienia się bezwzględnie wymianę obuwia na odpowiednio dopasowane do stopy, a także w niektórych wypadkach zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Ogromne znaczenie ma również właściwa pielęgnacja na co dzień, a także regularne zabiegi profilaktyczne u lekarza podologa. Po wykonaniu zabiegu nie wolno także samodzielnie decydować się na zastosowanie leków, maści i preparatów, gdyż może to być niebezpieczne.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)